Skarga Utraconych Ziem: Sioban

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cykl: Skarga Utraconych Ziem (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Complainte des landes perdues: Sioban
832371021X
rosiński, sioban, blackmore
komiksy
Camillos

Do wybrzeży tajemniczej krainy Eruin Dulea, przybywa Seamus wraz z załogą. Jego zadaniem okazuje się znalezienie kobiety imieniem Sioban. Tymczasem na zamku, położonym w tejże krainie, odbywa się ślub Lady O'Mara - matki Sioban, wdowy po Białym Wilku z demonicznym i budzącym odrazę Lordem Blackmore, wujem dziewczyny. Sioban jest przeciwna temu małżeństwu, dlatego przeżywa ciągły niepokój serca...

Tymczasem na zamku, położonym w tejże krainie, odbywa się ślub Lady O'Mara - matki Sioban, wdowy po Białym Wilku z demonicznym i budzącym odrazę Lordem Blackmore, wujem dziewczyny. Sioban jest przeciwna temu małżeństwu, dlatego przeżywa ciągły niepokój serca i czuje się samotna...

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/skarga_utraconych_ziem/1

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/skarga_utraconych_ziem/1,okladka

Łędina | 2016-10-26

"Skarga Utraconych Ziem: Sioban" to pierwsza część komiksowej sagi, opowiadającej o walce, jaką prowadzi księżniczka Sioban z władającymi czarną magią wrogami, opanowującymi jej królestwo. Pierwsza część całości serii, stworzona przez Jeana Dufaux i Grzegorza Rosińskiego składa się z czterech tomów. Druga również, jednakże została stworzona z pomocą innego kreślarza.

Jean Dufaux - od wczesnych lat interesował się kinem, wybrał więc studia związane z tą dziedziną sztuki. Po studiach pracował w magazynie poświęconemu kinematografii. Jednocześnie pisał sztuki teatralne dla dzieci i pierwsze scenariusze komiksowe. Obecnie jego dorobek to scenariusze do ponad siedemdziesięciu albumów.

Grzegorz Rosiński - polski rysownik komiksowy, grafik i malarz. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i przez następne dziesięć lat tworzył ilustracje książkowe. Był także dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax", publikującego w...

Ziemie Eruin Durei, zamek Blackmoore. To tu rozpoczyna się historia Sioban, dowiadujemy się o przegranej bitwie pod Nyr Lynch i Skardze Utraconych Ziem, a także poznajemy historię króla Averusa, jego córki Letycji i bękarta Obli. Ich przeszłość będzie miała znaczący wpływ na dalsze losy córki Sudenne'ów.
Czy pojawienie się tajemniczego wędrowca, Seamusa, na ziemiach należących do Lady O'Mary i jej nowego męża, Blackmore'a jest przypadkowe? Jakiego dziecka szuka ten wysłannik Rycerzy Łaski? Czy tym dzieckiem okaże się córka Białego Wilka?
Kolejny komiks Rosińskiego osadzony w bliżej niezidentyfikowanych realiach, które mi osobiście przywodzą na myśl okres średniowiecza.
Jest to klasyczna historia odwiecznej walki dobra i zła. Dużym plusem jest rzetelne osadzenie w rzeczywistości, ciekawie i logicznie poprowadzona akcja, a także postacie, może nie bardzo oryginalne, ale jednak zapadające w pamięć.
Minusem (o zgrozo) są rysunki. To nie jest ten Rosiński, którego uwielbiam. Mam...

Endriux | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Podczas nadrabiania zaległości sięgnąłem po niniejszą pozycję. Bardzo sobie cenię twórczość Rosińskiego, ale chyba nie do końca podeszła mu konwencja, ponieważ rysunki ( a to przyciąga moją największą uwagę w komiksach) są co najwyżej poprawne. Fabuła również nie jest szczególnie odkrywcza choć do takowej aspiruje. Niemniej ani wątek główny ani papierowe postacie nie są tu najmocniejszą stroną. Dufaux zaskarbił sobie wcześniej moje uznanie przede wszystkim płodnością twórczą, niemniej liczę że cykl w dalszych album pochłonie mnie w znacznie większym stopniu.

książek: 1926
TrollBobic | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 26 stycznia 2013

od strony graficznej to komiksowe arcydzieło. fabuła do zaakceptowania, choć historia nie grzeszy oryginalnością. postacie przerysowane i, gdyby nie naiwne dialogi, to też by się jakoś przełknęło. ale w połączeniu ze zbędną golizną i przemocą, robi się z tego, niestety, arcydzieło dla nastolatków.

książek: 2088
bartix3 | 2017-03-28