Thorgal - Młodzieńcze lata: Trzy siostry Minkelsönn

Okładka książki Thorgal - Młodzieńcze lata: Trzy siostry Minkelsönn
Roman SurżenkoYann le Pennetier Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Thorgal: Młodzieńcze lata (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
komiksy
Thorgal: Młodzieńcze lata (tom 1)
La Jeunesse de Thorgal: Les trois soeurs Minkelsönn
Egmont Polska
2013-02-04
2013-02-04
48 min.
Wojciech Birek
fantasy komiks Thorgal

Okładka książki RELAX nr 36 Igor Baranko, Frederic Bezian, Nicola Cuti, Maciej Czapiewski, Philippe Foerster, Daniel Gizicki, Carmine Infantino, Alejandro Jodorowsky, Bruce Jones, Mathieu Lauffray, Robert Lichodziejewski, Wilfrid Lupano, Andreas Martens, Corentin Rouge, Claus Scholz, Brandon Thomas, Pete Woods, Bernie Wrightson, Fred le Berre, Yann le Pennetier
Ocena 6,8
RELAX nr 36 Igor Baranko, Frede...
Okładka książki Thorgal. Neokora Frédéric Vignaux, Yann le Pennetier
Ocena 6,5
Thorgal. Neokora Frédéric Vignaux,&n...
Okładka książki Thorgal - Młodzieńcze lata: Łzy Hel Roman Surżenko, Yann le Pennetier
Ocena 6,3
Thorgal - Młod... Roman Surżenko, Yan...
Okładka książki Thorgal: Selkie Frédéric Vignaux, Yann le Pennetier
Ocena 6,3
Thorgal: Selkie Frédéric Vignaux,&n...

Okładka książki Thorgal - Kriss de Valnor: Czyn godny królowej Giulio De Vita, Yves Sente
Ocena 7,0
Thorgal - Kris... Giulio De Vita, Yve...
Okładka książki Thorgal - Kriss de Valnor: Sojusze Giulio De Vita, Yves Sente
Ocena 6,9
Thorgal - Kris... Giulio De Vita, Yve...
Okładka książki Thorgal - Louve: Dłoń boga Tyra Roman Surżenko, Yann le Pennetier
Ocena 7,0
Thorgal - Louv... Roman Surżenko, Yan...
Okładka książki Thorgal: Kah-Aniel Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Ocena 6,4
Thorgal: Kah-A... Grzegorz Rosiński,&...

Jestem komiksowym ignorantem i nawet nie znam Thorgalowego kanonu, ale była to bardzo miła przygoda. Ciekawe wtyczki z mitologii nordyckiej, jaskrawe postacie, zwrot akcji praktycznie co dwie strony - dobry umilacz czasu.

Kolejna seria poboczna Thorgala zaczyna się bardzo dobrze. Historia nawet ciekawa w kilku miejscach zaskakująca. Rysunki wykonane również bardzo dobrze chociaż Thorgal jako skald nie bardzo mi pasuje i nie zachowuje się jak na grajka przystało (za odważny).

No i po raz kolejny zasiadam do lektury Thorgala. Który to już raz od 1988 roku?
Nieważne bo za każdym razem jest świetnie przenieść się w świat wikingów i starożytnych kosmitów.
Tym razem zaczynam jednak od „Thorgal – młodzieńcze lata”. Tej serii nigdy wcześniej nie czytałem. Jest to kontynuacja pomysłu, który miał już miejsce w podstawowej serii. Przedstawione są tu przygody tytułowego bohatera mające miejsce gdy był jeszcze młokosem. Przepiękna kreska Romana Surżenko nie ustępuje niczym naszemu wspaniałemu artyście, twórcy „podstawowego” Thorgala Grzegorzowi Rosińskiemu nomen omen gdyby ktoś nie zauważył autorowi okładki do tegoż albumu. Uczta dla oka i miód na serce.

Trochę grania na sentymencie fanów tu bezsprzecznie jest, ale całościowo jest to naprawdę przyjemne czytadło.
Historia jest przekonująca, choć niepozbawiona drobnych nieścisłości, a główni bohaterowie tacy, jakich znamy ich z głównej serii. Mamy tu też charakterystyczne dla niektórych albumów matczynego cyklu mieszanie się świata śmiertelników z boskim.
Myślę, że warto ten album przeczytać, fanom "Thorgala" powinien się spodobać.

Myślę, że warto...

Na półkach: , , , , , ,

Thorgal: Młodzieńcze lata to zdecydowanie lepszy pomysł na kontynuację serii niż Louve czy Kriss de Valnor. Według mnie ta część najlepiej nawiązuje do starej stylistyki , szczególnie jeśli chodzi o ilustracje. Surżenko bardzo dobrze odrobił lekcje, wiadomo, że nie tak łatwo dorównać mistrzowi, ale uważam, że spisał się świetnie i Rosiński ma godnego naśladowcę. Ilustracje są dopracowane i co najważniejsze, nie rażą sztucznością jak w przypadku tych z serii Kriss de Valnor. Natomiast zgodzę się z użytkownikiem geokuba, że niektóre rzeczy są trochę przekombinowane, choć w przypadku Slivii można się kłócić, czy ta opaska faktycznie tam jest (dla mnie nie). Literacko też dobrze: historia składna, ciekawa, z potencjałem. Dobry początek, zobaczymy jak będzie dalej.

NOTATKI:
1. Blodorn (krwawy orzeł): rodzaj tortury i kary śmierci wspomniany w nordyckich sagach i legendach. Związaną ofiarę kładziono twarzą do dołu, a na jej plecach wycinano orła. Następnie toporkiem odcinano żebra od kręgosłupa i rozciągano je na boki, tak by tworzyły „skrzydła”. Rany posypywano solą, po czym wyjmowano płuca i rozkładano na „skrzydłach”.Historyczność tej praktyki jest jednak dyskusyjna. Niektórzy uważają, że jest to fikcja, wymyślona na potrzeby literackie, bądź jest wynikiem błędnego tłumaczenia kronik i sag.

1911

Rozgrzebywanie przeszłości Thorgala. Akcja dzieje się już po „wygnaniu” Thorgala z wioski w tomie „Aaricia”. Zima, pod nieobecność Gandalfa Szalonego wiosce wikingów grozi śmierć. Na pomoc przychodzi Thorgal, który swoim śpiewem przywabia do zatoki trójkę wielorybów. Główny bohater odkrywa jednakże, że nie są to tak naprawdę wieloryby i będzie musiał wyruszyć na wyprawę by uratować te stworzenia. Byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tej serii – uważam, że tomy „Gwiezdne dziecko” i „Aaricia” powiedziały już wszystko na temat przeszłości głównego bohatera i nie ma sensu wymyślać nic więcej. I rzeczywiście trochę tak jest, ale scenarzyście udało się uniknąć częstego problemu prequeli czyli wiedzy, że pewnym osobom nie stanie się krzywda – nacisk jest tutaj położony na uratowanie postaci, które nie pojawiły się w żadnych innych tomach, więc ich dalsze losy są nieznane. Sama historia, chociaż dosyć prosta jest sprawnie opowiedziana i ma parę fajnych pomysłów. Jednakże autor nie unika pewnych błędów – młody Thorgal niewiadomo skąd zna już w tym okresie swojego życia prawdę o swoim pochodzeniu, nie jest do końca wyjaśnione dlaczego pewna postać jeszcze nie próbowała odegrać roli w życiu głównego bohatera. Bardzo kontrowersyjna była też pewna scena, która dla mnie była zwyczajnie niesmaczna, ale jak już wiem z serii „Thorgal: Louve” będzie ona miała swoje konsekwencje. Rysunku Surżenki są tutaj jeszcze lepsze niż we wspomnianej drugiej serii pobocznej. Komiks nie jest wybitny, ale warto go przeczytać przynajmniej dla pracy Surżenki.

Powrót do młodych lat Thorgala tylko na pozór był dobrym pomysłem. Mam wrażenie, że histora neco straciła w wszystkiego, co udało się wypracować głównej serii. Thorgal zów jest nieskazitelnie wspaniały,a wszelkie boginie i inne kobity rzucają mu się do stóp. Natomiast Aaricia jest w niego zapatrzona i po prostu naiwana. Co do samej przygody: pomysł całkiem dobry. Szkoda, że nie wystarczyło to na zrobienie z całokształtu czegoś naprawdę dobrego.

Tym razem zupełnie niezłe cofnięcie się w czasie do lat młodzieńczych Thorgala w wykonaniu duetu Yann - Surżenko. Trochę obawiałam się, czy panowie dorównają Rosińskiemu i Van Hamme'owi, ale okazało się, że z prequelem poradzili sobie znakomicie. Ani rysunek, ani scenariusz nie są gorsze, całość opowiedziana wartko, pełna skandynawskiej mitologii i wikińskich tradycji. Młody skald Thorgal, traktowany przez mieszkańców Northlandu jak wyrzutek i bękart, musi poradzić sobie z wywiązania się z obietnicy danej, przeklętym przez boginię Frigg,trzem siostrom Minkelsonn. Obietnicy ratującej im życie.. Świetna historia, ukazująca też początki jego relacji z Aaricią, rywalizacji z młodym Bjornem i kształtowania się Thorgala jakiego znamy potem. POLECAM gorąco i zamierzam kontynuować tę serię :)

Zaczyna się nam ten Thorgal rozczłonkowywać. Ale jak coś jest dobre, to może być tego więcej. Tylko, że nie jestem do końca pewien, że ten tom jest skrojony na miarę serii. Cofamy się w lata młodzieńcze Thorgala; niby fajnie, ale czytając miałem wrażenie, że pomysł i scenariusz jest stworzony na siłę i za szybko. Pełno jest nieścisłości, niedomówień i naciągnięć. Czułem się jak by ktoś chciał mnie robić w balona i sprzedać mi kit. Na przykład:
1. Pierwsze słowa na pierwszym obrazku: „Ta zima okazała się jedną z najgorszych, jakie pamiętali najstarsi wikingowie Północy. Śnieg był tak głęboki, a lód na fiordzie tak gruby, że mieszkańcy wioski od tygodni nie mogli polować, ani łowić….” A na następnych stronach pod wioskę podpływają wieloryby, a ludzie wypływają łódkami na nie zapolować, bo są głodni. No to, co z tym grubym lodem na fiordzie?
2. Slivia – Branka z Dolnej Wieży – straciła oko podczas ucieczki z niej. A tutaj pokazana jest w wieży z przepaską na oku.
3. Dziewczyna, która uratowała Thorgala. Thorgal myślał, że to chłopak, póki nie zdjęła czapki – naciągane, że mało nie pęknie. Swoją drogą, myślę, że to córka Slivii.
4. Bjorn ukazany cały czas z taką samą miną: gniew i zaciekłość. I jak szybko przekonał radę starszych do zabicia Thorgala. Mało realistyczne.

Czytało się, bo się czytało. Przeciętne.

Przygody ciacha z gwiazd i mokre majtki wszystkich napotkanych niewiast część 1. Za dużo bogów, stworów i innych pierdół, za mało średniowiecza i realizmu. Wspaniałe rysunki i wartka akcja.

Yann le Pennetier Thorgal - Młodzieńcze lata: Trzy siostry Minkelsönn Zobacz więcej