Yans: Wydanie zbiorcze. Tom 1

Hans L'intégrale 1
sci-fi
komiksy
Bastard

Seria o przygodach kosmicznego agenta, zapoczątkowana w 1980 roku, stała się drugim, obok sagi o Thorgalu, sztandarowym dziełem polskiego rysownika komiksów Grzegorza Rosińskiego, realizowanym dla belgijskiego wydawnictwa Lombard. Ta rozgrywająca się w postapokaliptycznym świecie opowieść SF o przygodach tajemniczego przybysza powstawała w trudnych warunkach. Belgijskiego scenarzystę...

Belgijskiego scenarzystę André-Paula Duchâteau i polskiego rysownika dzieliła żelazna kurtyna.
Jednak dzięki połączeniu wyobraźni i talentu obu artystów Yans stał się komiksowym przebojem na Zachodzie, a także w Polsce.
Dwunastotomowa seria ukształtowała własny poetycki styl i oryginalną mitologię. Grzegorz Rosiński tworzył ją do 1990 roku, po czym przekazał w ręce Zbigniewa Kasprzaka – Kasa.
Pierwsza część trzytomowego wydania zbiorczego zawiera pasjonującą, opartą o wspomnienia autorów i ilustrowaną dokumentami opowieść o okolicznościach powstania tej niezwykłej serii, krótki samodzielny komiks o Yansie pt. Wieża Rozpaczy, a także cztery pierwsze pełnometrażowe epizody:
Ostatnia wyspa, Więzień wieczności, Mutanci z Xanai, Gladiatorzy.

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Bastard | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

8/10 - REWELACYJNA

Pierwszy tom zbiorczego wydania komiksu o przygodach kosmicznego agenta składa się z wydanych w latach 1983-1988 czterech pierwszych części serii: „Ostatnia wyspa”, „Więzień wieczności”, „Mutanci z Xanai”, „Gladiatorzy” oraz dodatkowego krótkiego epizodu zatytułowanego „Wieża rozpaczy”. Album zawiera też udokumentowane zdjęciami oraz listami jakie wymieniali między sobą Rosiński i Duchâteau kilkunastostronicowe dossier, które opowiada o tym jak doszło do powstania komiksu, pomimo wielu przeciwieństw jakie stawały na drodze do jego wydania.

„Yans” to jeden z tych komiksów, które mają dla mnie ogromną wartość sentymentalną. Pierwszy raz z przygodami kosmicznego agenta spotkałem się bowiem ponad dwadzieścia pięć lat temu i już wtedy historia ta podbiła moje serce. Świetne rysunki autorstwa Grzegorza Rosińskiego były głównym, ale nie jedynym powodem dla którego tak bardzo polubiłem ten komiks. „Yans” to przede wszystkim pełna rozmachu, wciągająca historia...

Snoopy | 2015-10-23

Nostalgiczny powrót do czytanych we wczesnej młodości zeszytów komiksowych - tym razem w raczej ekskluzywnym wydaniu zbiorczym. Trochę rozczarowała mnie ta lektura po latach: raziły mnie dziury logiczne i fabularne, schematyczność i skrótowość fabuły. Jedynie rysunki Rosińskiego przetrwały próbę czasu. Niemniej jednak mam olbrzymi sentyment do tej serii i uważam, że mimo wszystko zasługuje na pozytywną ocenę.

giera | 2014-11-29

(...) Dlaczego warto kupić album z komiksami, które się już zna i na dodatek ma w domu?

Odpowiedzi może być wiele, postaram się podać kilka z tych, które przekonały mojego kolegę do zakupu – skoro w jego przypadku się sprawdziło, to być może i czytelników „Alei Komiksu” przekona ta argumentacja. Przede wszystkim należy podkreślić, na co nie zwrócił uwagi mój znajomy, że to dopiero pierwszy tom integrala, całość będzie liczyła sobie trzy woluminy. W omawianym woluminie, liczącym sobie 224 strony, który ukazał się we wrześniu – prawie równocześnie we Francji i w Polsce – mamy cztery początkowe pełnometrażowe epizody: Ostatnia wyspa, Więzień wieczności, Mutanci z Xanai oraz „Gladiatorzy”. Wydanie kolejnego planowane jest na grudzień bieżącego roku i zawierać będzie cztery kolejne epizody od Prawa Ardelii do Oblicza potwora.

Pierwsze osiemnaście stron to dossier, za które odpowiada Patrick Gaumer, autor kilku książek o komiksach i rysownikach (...).

Z tekstu dowiadujemy się wielu...

Przemek Skoczyński | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 19 września 2014

Jeśli ktoś w młodości przerabiał Thorgala, rozpozna znajomą kreskę i bohaterów, bo tak naprawdę postacie z serii Yans, choć egzystują w innej rzeczywistości, są bliżniaczo podobne do tych z historii o "gwiezdnym dziecku". Nie może się nie podobać.

herodot83 | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Niesamowite wprowadzenie w świat, który wydaje się być dziwnie znajomym, a jednocześńie tak odległym. Klasyka sama w sobie, godna przypomnienia.

Maynard | 2017-11-25
Przeczytana: 20 listopada 2017

Kreska Rosińskiego nie zestarzała się ani trochę po tych 40 latach! Wydania zbiorcze to strzał w dziesiątkę, bo stare, archiwalne zeszyty zdążyły już pokryć się szlachetnym kurzem lat minionych lub rozpadły się od ciągłego wertowania. Miejscami fabuła trąci myszką ale takie właśnie historie pisało się w owych latach, gdy Belgowie i Francuzi rozkręcali się komiksowo a u nas cień żelaznej kurtyny uniemożliwiał młodym rysownikom rozwinięcie w pełni skrzydeł.
Jak dla mnie najlepsza historia to chyba "Więzień nieskończoności"

Kubasz | 2016-01-02
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Tłumaczenie w mojej ocenie nieco gorsze niż w starych wydaniach. Zupełnie niepotrzebnie spolszczone niektóre imiona i nazwy własne.
Poza tym wydanie świetne, wzbogacone o liczne interesujące dodatki. Polecam, nawet jeśli ktoś ma poprzednie edycje.

piter_xt | 2015-07-20

Najbardziej klasyczna klasyka dla każdego kto chce wiedzieć co to naprawdę dobry komiks.

Piotr | 2015-01-07

Jeden z lepszych komiksów dzieciństwa. Coś pięknego

ToffiCaramel | 2016-08-16
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Piękne ilustracje, ciekawe historie. Jeden z najlepszych komiksów, jakie czytałam.