Karma Cola, czyli mistycyzm Wschodu na światowym rynku

5 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Karma Cola: Marketing the Mystic East
83-86445-06-8
Cyfranek

O często destrukcyjnym wpływie duchowości Wschodu na cywilizację Zachodnią w ogóle, a na miliony Europejczyków i Amerykanów, którzy ulegli jej urokom w szczególności - pisze indyjska pisarka i dziennikarka mieszkająca w USA.

źródło opisu: okładka książki

Cyfranek | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 03 stycznia 2013

„Karma Cola” wzbudziła moje zainteresowanie z powodu podjęcia tematyki fascynacji Zachodu kulturą Wschodu. Gita Mehta stara się pokazać i wykazać niemożność zrozumienia ducha wschodniego mistycyzmu (o ile taki istnieje) przez umysły ukształtowanych przez Zachód turystów/naukowców/hipisów/imprezowiczów i wszystkich innych zmierzających do Indii w celu odkrycia czegoś innego. Według Autorki znajdują oni zwykle to, co chcą znaleźć, pół biedy. Coraz częściej jednak znajdują to co oferuje coraz więcej osób specjalizujących się w dostarczaniu odpowiednio spreparowanego „produktu turystycznego”. Oferta może być bardzo różnorodna, od biżuterii i indyjsko-hipisowskich tekstyliów po narkotyki, wykorzystywanie seksualne i obłęd włącznie.

Dziś nie ma już chyba zbyt wielu ludzi, którzy jadą do Indii z jedną myślą, że tylko kontakt cielesny z guru pomoże im osiągnąć oświecenie. Ale w latach '70 XX wieku, kiedy książka powstawała, może nie było to takie oczywiste. I chwała za to Autorce, że...