wspinaczka, góry, wyprawy

Osnową tej ilustrowanej monografii są dzieje polskiego alpinizmu odkrywczego i zdobywczego w ciągu ostatnich dwóch wieków. Przypomina ona na wstępie owe odległe już czasu, kiedy to geolog Stanisław Staszic, wiedziony ambicją naukowego badacza iw wielkiego patrioty polskiego, wdzierał się w roku 1805 na szczyty Tatr, a w trzynaście lat później poeta Antoni Malczewski, ulegając przemożnemu urokowi lodowcowych Alp, wszedł jako pierwszy turysta na jeden z wierzchołków Aiguille du Midi nad Chamonix.

źródło opisu: Wstęp do książki

źródło okładki: Własne