7 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Memento Mori
Krystyna Tarnowska
literatura piękna
Ewela_sa

Muriel Spark, współczesna pisarka angielska, zadebiutowała w latach pięćdziesiątych i publikuje regularnie niemal co rok kolejne tomy swej prozy. Utrwala w nich pewne przeżycia, spostrzeżenia warte według niej ocalenia przed zapomnieniem. W książkach jej dominuje lakoniczny żart filozoficzny - zachowuje ironiczny dystans do postaw konwencjonalnych, stara się unikać banału i potrafi po mistrzowsku wydobyć dramatyzm opisanych spraw. "Memento Mori" jest jedną z najciekawszych jej książek. Pomyślana w ulubionym przez Muriel Spark schemacie powieści kryminalnej - jest właściwie finezyjnie spreparowaną komedią - składającą się z kapitalnie przechwyconych opisów życia grupy bohaterów, ludzi, którzy przekroczyli już siedemdziesiątkę. Cnoty i przywary staruszków, ich dziwactwa ukazane są dowcipnie i mądrze i prowadzą do morału, że wszystkich czeka nieuchronna śmierć i trzeba się z tym umieć pogodzić.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1970

źródło okładki: zdjęcie autorskie

czytankianki | 2018-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 02 lutego 2018

Choć trup ściele się gęsto, „Memento Mori” nie jest kryminałem. Są tu co prawda intrygi i potencjalni podejrzani, ważniejsza jest jednak starość i wszystko, co z nią się wiąże. Jak zwykle u Spark widać dobrą rękę do kreślenia niesztampowych postaci, nieźle udały jej się również sceny na oddziale geriatrycznym. Rozczarowuje natomiast zakończenie, chyba pisane na kolanie, ale powieść trzyma poziom.

utracjusz | 2016-06-09

Rzadko tytuł dzieła aż tak adekwatnie oddaje jego treść i przesłanie. Jeśli ktoś łudzi się, że starość pozwoli mu cudownym sposobem przeistoczyć się w postać szacowną, zdystansowaną wobec spraw powszednich i dzielącą się z młodszymi swoją mądrością, pani Spark wyprowadza go niniejszą powieścią z błędu. Wyprowadza w sposób charakterystycznie brytyjski, skutecznie podchwycony przez Amisa (ojca) czy Lodge’a, czyli z beznamiętnym i złośliwym dowcipem.
Mile to przeze mnie powitana odmiana od dzieł nadętych i przesadnie skomplikowanych, poruszająca mało eksploatowaną tematykę bez upiększeń, ale i bez uproszczeń. Warto podkreślić oryginalne odmalowanie postaci Ponurego Żniwiarza, który legitymuje się tu swoistym poczuciem humoru i obeznaniem z najnowszą (wówczas) technologią.

geokuba | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

„Kiedy się ma ponad siedemdziesiąt lat, to jakby walczyło się na wojnie. Wszyscy nasi bliscy odchodzą albo już odeszli, a my utrzymujemy się przy życiu pośród umarłych i umierających jak na polu bitwy”
Wybitna książka. Kupiona za 3 zł na allegro z polecenia koleżanki. Nie spodziewałem się takich wrażeń. Rzecz jest o starości. A raczej o ludziach, którzy tej starości doświadczają. Temat tak ludzki, jak to tylko możliwe. Głęboko ujęty, mądrze, prawdziwie. Zawsze, gdy coś mnie dotknie i zachwyci, to nie wiem co napisać. Tyle.