Zmierzch i upadek

Wydawnictwo: Muza

Wydalony z Oksfordu za gorszące zachowanie Paul Pennyfeather trafia początkowo jako nauczyciel do prowincjonalnej prywatnej szkoły, by po całej serii coraz bardziej niezwykłych, wręcz surrealistycznych przygód, znaleźć się na koniec w więzieniu za handel żywym towarem. Brawurowo opowiedziana, nieodparcie komiczna historia współczesnego Kandyda, sympatycznego i naiwnego prostaczka wplątanego w intrygi możnych tego świata. To także zjadliwy, wręcz karykaturalny portret środowiska angielskiej arystokracji i sławetnych brytyjskich public schools.

książek: 2006
janka_agh | 2011-08-30
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Książka bardzo brytyjska. Bardziej pastisz niż rzeczywista historia. Jest to historia młodego studenta Paula, który wydalony z uczelni przez głupi przypadek, zostaje nauczycielem w szkole dla arystokratycznych chłopców, gdzie spotykają go same dziwne przeżycia i przygody. Książka gorzko-słodka, ale zarazem nierzeczywista. Nagromadzenie niegłupiego absurdu, ośmieszającego najbardziej święte reguły życia angielskiej "śmietanki towarzyskiej" Dobrze się czyta, ale niewiele zostaje w głowie. Dobra rozrywka.

awruk | 2016-08-09
sagina | 2015-04-30
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2015
Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.