Paul Newman. Biografia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Paul Newman, biografia
Anita

Paul Newman (1925-2008) - aktor o legendarnych niebieskich oczach, zdobywca Oscarów, hollywoodzki fenomen. Grając charyzmatycznych buntowników i rozgoryczonych bohaterów, stał się supergwiazdą i tytanem kasowych przebojów. Syn rzutkiego przedsiębiorcy, wychowywał się na zamożnych przedmieściach Cleveland. Chociaż bał się zawieść nadzieje ojca, zrezygnował z rodzinnego biznesu i postanowił...

Syn rzutkiego przedsiębiorcy, wychowywał się na zamożnych przedmieściach Cleveland. Chociaż bał się zawieść nadzieje ojca, zrezygnował z rodzinnego biznesu i postanowił próbować sił w aktorstwie. Po trudnych początkach w teatrze i telewizji doczekał się lepszej passy. Charakterystyczną wytrwałość widać we wszystkim, co robił, zarówno na planie zdjęciowym, jak i poza nim. Wypowiadał się bez ogródek i korzystał ze sławy, by zabierać głos w bliskich jego sercu sprawach politycznych
W książce Paul Newman. Biografia krytyk filmowy i historyk kultury masowej Shawn Levy prezentuje kulisy fascynującego życia aktora - od beztroskich psikusów na planie, przez trwałe uczucie do Joanne Woodward aż po przeżycia związane ze śmiercią syna, który zmarł po przedawkowaniu leków. To emocjonujący portret nadzwyczajnie utalentowanego człowieka dającego z siebie wszystko, co dostał od życia. A był przy tym jedną z najgłośniejszych gwiazd kina XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Oficjalna recenzja
fossa książek: 333

W roli głównej: Paul Newman

Paul Newman, jeden z najprzystojniejszych aktorów w historii kina przyrównywał swój wdzięk… do kawałka kanadyjskiego bekonu. Jednocześnie narzekał, że te błękitne oczy, którymi tak wspaniałomyślnie obdarzyła go natura odwracają uwagę od jego warsztatu aktorskiego. Ten sam Paul Newman, bożyszcze kobiet, spędził ponad 50 lat u boku jednej wybranki, Joanne Woodward. Natomiast postacie, które z takim przekonaniem i nonszalancją grywał stanowiły jego kompletne przeciwieństwo. Bo Paul Newman był przede wszystkim poczciwym facetem. A z jakiej swojej roli był najbardziej dumny? Otóż, z roli filantropa, który przywracał dzieciom nadzieję na lepsze jutro oraz uśmiech na twarzy.

Ponieważ Paul Newman uznawany był często za swoisty „skarb narodowy” to biografię pióra Shawna Levy wypadałoby określić mianem skarbnicy wiedzy na temat życia tej legendy kina. Napisana potoczyście ozdobiona barwnymi anegdotami odkrywa nieznane oblicze bardzo znanego człowieka. Autor tworzy wiarygodny portret Paula jako człowieka oraz jako aktora zachowując równowagę pomiędzy tymi dwoma kluczowymi strefami. Cieszy fakt, że Levy nie pcha się na siłę do życia swojego bohatera, nie węszy wszędzie sensacji. Niemniej jednak potrafi także zauważyć drobne skazy na jego wizerunku. Autor jako zawodowy krytyk filmowy ma  również dobre oko w kwestiach kinematografii.

Paul Newman stanowił szczególny przypadek w Hollywood – był znany przede wszystkim ze swojej pracy twórczej, a nie skandali. W oczy aż razi jego wrodzona skromność oraz ta  normalność; cechy tak rzadkie w  hollywoodzkim, zwariowanym środowisku. Pomimo statusu wielkiej gwiazdy (w dodatku „obciążonej” nieprzeciętną urodą) nigdy nie zachowywał się jak typowy przedstawiciel tego zawodu.

Życie Paula Newmana to także spory kawałek historii kinematografii z uwzględnieniem współpracy ze słynnym Actors Studio czy najważniejszymi reżyserami. Kariera Newmana obejmuje przeszło 60 tytułów. Levy dużo miejsca poświęca jego charakterystyce jako aktora. Choć w życiu Paulowi niemal zawsze sprzyjało szczęście to jego filmowym bohaterom już nie – na ekranie odgrywał role ludzi lekceważonych, wykluczonych i cierpiących. To jego znak rozpoznawczy, zawsze stawiał sobie poprzeczkę wyżej niż od niego wymagano. Traktowany z lekceważeniem z powodu tego nieodwracalnego faktu, że urodził się piękny, nauczył się przekuwać to piękno w narzędzie podstępu, kreując postacie, których urok zewnętrzny skrywał skomplikowaną i bolesną głębię. Z biegiem czasu i to przestało mu starczać – zaczął skłaniać się ku reżyserii. Shawn Levy z właściwą sobie bystrością opisuje proces rozwoju swojego bohatera widoczny zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym.

Na koniec, ujmę wprost to, co próbuje przekazać przez całą tą recenzję – jest to publikacja z prawdziwego zdarzenia o aktorze z prawdziwego zdarzenia. W dodatku pierwsze wydanie (jakiejkolwiek) biografii Newmana na polskim rynku - trudno uwierzyć, że aktor pokroju Marlona Brando czy Humphreya Bogarta był tak konsekwentnie pomijany przez polskich wydawców. Czekać jednak było warto, a teraz warto przeczytać ten efekt blisko 4-letniej pracy pisarza. Polecam nie tylko fanom Paula, ale także wszystkim zainteresowanym starym kinem w najlepszym wydaniu.

Anna Aniszczenko

Cytaty za: „Paul Newman. Biografia” Shawn Levy, Wyd. Dolnośląskie, 2013 r.

Ella | 2014-04-28

Bardzo wnikliwa biografia Paula Newmana - mężczyzny o posągowej urodzie i posiadacza najpiękniejszych oczu w historii kina - mojego idola.
Nie mogłam jej nie przeczytać.
Książka ukazuje bardzo szczegółowo zarówno przebieg jego kariery zawodowej jak i życie prywatne.
Wyłania się z niej człowiek z wielką charyzmą i magnetyzmem, znakomity aktor, reżyser, mistrzowski kierowca rajdowy ale też pełen pasji społecznik i filantrop o wielkiej wrażliwości, zawadiacki i łobuzerski nawet w wieku 70 lat, z niesamowitym dystansem do siebie, swojej urody i sławy, z wielkim poczuciem humoru, chociaż nie wolny również od słabości i wad....można by długo wymieniać - po prostu niezwykły, nietuzinkowy człowiek z krwi i kości.
Zagrał mnóstwo znakomitych ról, zdobył wiele nagród filmowych, ale najważniejszą z nich i tą, która przyniosła mu najwięcej satysfakcji była rola filantropa i społecznika - choć nie grał jej, tylko po prostu nim był . Prowadził działalność dobroczynną na wielka skalę -...

Arkadiusz | 2014-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Shawn Levy, który jak sam się do tego przyznaje, nigdy nie miał zaszczytu (za wielkie słowo?, może) ani przyjemności porozmawiać z Paulem Newmanem, jednak ze skrupulatnie zbieranych materiałów, wywiadów i rozmów z ludźmi, którzy aktora dobrze znali udało mu się stworzyć obszerną i wyczerpującą historię życia, kariery i działalności pozafilmowej jednej z największych ikon kina wszech czasów.

Levy prezentuje nam Newmana jako człowieka, przede wszystkim dystansującego się od swojej sławy czy też popularności. Jego nieprzywiązywanie uwagi do wyglądu - jeansy, podkoszulek i otwieracz do piwa zawieszony na szyi, a w wieku podeszłym okropne okulary na sznurku, często posklejane taśmą, baseballówka z napisem: "Starzy żądzą" i niechlujny strój - które jednak nie przeszkadzało mu wyglądać świetnie w każdej sytuacji (w końcu przez większość swojej kariery był uważany za symbol seksu) już dużo mówią o jego nastawieniu do świata i wielkim dystansie do swojej osoby. Niechęć do dawania...

Superchrupka | 2014-08-20

Świetna biografia. Wciągająca, wyważona, nie nudzi, nie męczy. Masa ciekawostek, trafne analizy filmów.

dziewczynablond | 2013-10-28
Przeczytana: 15 września 2013

Napisana złym językiem biografia wspaniałego człowieka.

Izabela | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Film

Jedna z lepszych biografii jaką czytałam. Największy plus? Nie analizuje prywatnego życia aktora, skupia się na dorobku artystycznym. Zapraszam do lektury mojej recenzji tu: http://przeminelozfilmem.blogspot.com/2013/12/dziecko-szczescia-paul-newman-biografia.html

KAROL | 2015-11-28
zuzias | 2015-06-30