Humphrey Bogart. Twardziel bez broni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Humphrey Bogart (1899-1957) - aktor wszech czasów, charyzmatyczna ikona kina, gwiazda filmu noir. Do show-biznesu trafił przypadkiem i pracował w nim niemal dwadzieścia lat, zanim stał się gwiazdą. Ze swoim nietypowym wyglądem i zauważalną wadą wymowy z "kompletnego amatora bez krzty talentu" zmienił się w odtwórcę największych ról, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na celuloidowej taśmie. Dziś nie sposób wyobrazić sobie historii kina bez Bogarta.
W barwnej, ale zarazem skrupulatnej biografii Kanfer skupia się nie tylko na karierze swojego bohatera. Rzuca też światło na prywatne życie aktora, roztaczając przed czytelnikiem obraz jednego z najpiękniejszych hollywoodzkich małżeństw - Humphreya z cudowną Lauren Bacall.
Początki Hollywood i wielkich studiów filmowych, kulisy największych kreacji Bogarta, wreszcie prawdziwy fenomen jego swoistego "życia po życiu" to tylko niektóre atuty tej nietuzinkowej biografii.
Książka objęta patronatem Programu 1 PR (http://www.polskieradio.pl/7,Jedynka), Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz miesięcznika "Sukces".

źródło opisu: http://www.najlepszyprezent.pl/sklep/main.php?m=ma...(?)

źródło okładki: http://www.najlepszyprezent.pl/sklep/main.php?m=ma...»

Irm | 2013-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Hm, mam z tą książką problem. Nie do końca jestem w stanie określić, dlaczego mi nie podeszła (pomijając kwestie pojawiających się miejscami błędów gramatycznych i stylistycznych, które utrudniały czytanie), mimo iż pochłonęłam ją dość szybko.

Może to kwestia tego, że Kanfer po wszystkich tematach (czy to chodzi o filmy Bogarta, czy ludzi) się prześlizguje, niczego nie drąży nadmiernie*. Łączy się z tym też niezbyt pogłębiona interpretacja samego Bogarta, niepełne wytłumaczenie (jego próba?) fenomenu tego aktora. Samemu opisowi Bogarta jako człowieka też czegoś brakowało – autor pod koniec książki cytuje różne o nim opinie, tylko problem polega na tym, że tych cech, które są w nich wymieniane (a przynajmniej znacznej z nich części), nie widziałam w człowieku, którego opisywał Kanfer.

W ogóle mam wrażenie, że autor miał dystans do Bogarta – nie widzę w jego tekście fascynacji nim (przy czym nie mam tu na myśli bałwochwalczego uwielbienia), czegoś, co by tłumaczyło decyzję o...

Aneta Lehmann | 2012-11-25
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Kinomanów z całą pewnością nie trzeba zachęcać do lektury Twardziela bez broni. Wpływ kreacji aktorskich Bogarta znacznie wykracza poza ramy czasowe, w których był czynny zawodowo. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci teksty kultury wypełniły się cytatami i odniesieniami do bohaterów filmów takich, jak Wielki sen czy Mieć i nie mieć. Określony rodzaj postaci, w jakie się wcielał, rzutował na sposób postrzegania samego Humphrey’a, tworząc hollywoodzką legendę. Stefan Kanfer stworzył rzetelną biografię, dzięki której czytelnicy mają wreszcie możliwość oddzielenia ekranowego Bogarta od człowieka, którym był w życiu prywatnym.

Arkadiusz | 2014-02-24
Przeczytana: 19 lutego 2014

Ostatnio czytałem o mafiozie, który większość swoich spraw załatwiał przy użyciu siły i broni, czyli "Luckym" Luciano. Dziś napiszę o innym twardzielu, który broni nie używał a do dziś pozostaje ikoną męskości. Zapraszam na recenzję książki przedstawiającej życie i twórczość najlepszego aktora w historii światowego kina - "Humphrey Bogart. Twardziel bez broni" Stefana Kanfera.

Książka Kanfera to "rasowa" biografia, którą każdy koneser kina powinien przeczytać a już w szczególności wszyscy fani Humphreya Bogarta. Autor przedstawia w niej bowiem dość dokładnie (na ile dokładnie nie potrafię powiedzieć, bo jest to jedna z niewielu tak obszernych publikacji w języku polskim dotyczących tego aktora; jest jeszcze "Humphrey Bogart. Ostatni taki twardziel" Krzysztofa Żywczaka, ale liczy ona zaledwie 64 strony; no i książka autorstwa syna Bogarta "Humphrey Bogart. W poszukiwaniu mojego ojca", ale do nich nie zdążyłem jeszcze zajżeć) sylwetkę tego, choć niewysokiego, to jednak...

andydufresne | 2015-10-04
Przeczytana: 27 września 2015

Sama postać Bogiego bardzo ciekawa, a książka trochę mniej (po co streszczać filmy z jego udziałem?).

voler1 | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Za mało zdjęć i niepotrzebne spoilery w opisach filmografii.

Ewelina | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Bardzo nudna. Jak na biografię za mało inforamcji o aktorze, a za dużo historii kina i pobocznych wątków co powoduje, że ciężko się ją czyta. Duże rozczarowanie.

Narses | 2013-05-07
Przeczytana: 13 listopada 2012

W poszukiwaniu straconego mężczyzny. Lekarstwo na współczesną miałkość i antyasertywność facetów.

peggybrown | 2017-12-11
Pablo | 2017-10-01