Gianni Versace.Biografia

Wydawnictwo: Rebis
GIANNI VERSACE. LA BIOGRAFIA
moda, wielcy projektanci mody
joly_fh

Biografia ta jest rekonstrukcją najważniejszych etapów życia i artystycznej drogi Gianniego Versace. Relacje najbliższych przyjaciół i współpracowników pozwoliły stworzyć portret, który różni się od powierzchownego wizerunku lansowanego przez media. "Jak zapamiętałem Gianniego Versace? Jako człowieka niesłychanie żywiołowego, emanującego radością twórczą, a przy tym mającego w sobie pewien...

"Jak zapamiętałem Gianniego Versace? Jako człowieka niesłychanie żywiołowego, emanującego radością twórczą, a przy tym mającego w sobie pewien szczególny rodzaj beztroskiej witalności. Był wielkim kreatorem, a upływ czasu tylko potwierdza jego talent".
Giorgio Armani

Tony di Corcia ukończył studia prawnicze, ale pracuje jako dziennikarz, pisząc o modzie dla "Corriere della Sera" i " La Repubblica". Jest redaktorem naczelnym portalu Viveur.it.

Życie Gianniego Versace było jednocześnie baśniowe i tragiczne. Baśń jest opowieścią o młodym chłopaku z Południa Włoch, synu kalabryjskiej krawcowej, który w rodzinnym zakładzie łapie bakcyla mody i w krótkim czasie staje się jednym z najbardziej cenionych na świecie jej kreatorów. Uwielbiają go największe gwiazdy i osobistości, jak Madonna i księżna Diana, a on projektuje nie tylko modę, ale i kostiumy do spektakli baletowych z choreografią Maurice'a Béjarta. Tragedią jest śmierć zadana niespodziewanie 15 lipca 1997 roku przez seryjnego mordercę.

Powściągliwy i pełen rezerwy, a przy tym twórca mody śmiałej i wyzywającej, Versace był człowiekiem pełnym kontrastów: bezkompromisowy nowator i prowokujący wizjoner, ale też biegły znawca wszystkich tajników krawieckiego fachu; kosmopolityczny obywatel świata i patriota silnie związany ze swoimi kalabryjskim korzeniami; prosperujący biznesmen i awangardowy artysta.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Zuza Pytkowska | 2019-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Jestem bardzo rozczarowana tą biografią, bo jest po pierwsze napisana okropnym językiem, niczym jakiś twór niezbyt rozgarniętego gimnazjalisty (nie wiem, czy to wina samego autora, czy już tłumacza), a po drugie opowiada bardziej o pracy i modowych dokonaniach Gianniego niż o jego życiu osobistym, co jest zdecydowanie ciekawsze, jako że każdy z nas może sobie odpalić w internecie wszystkie pokazy Versace i przynajmniej je zobaczyć, a nie czytać ich słabo wykonany opis. Gianni w dodatku jest ukazany w samych superlatywach, a jego relacje z rodzeństwem czy partnerem są zaledwie żałośnie muśnięte. Nie opisano też odpowiednio śmierci projektanta i motywów jego zabójcy.

marchewka1702 | 2019-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Biografia ciekawa, bo dotyczy ciekawej osoby.

Czyta się ją bardzo sprawnie i szybko. Cała opowieść trzyma się chronologii, znajdziemy bardzo wiele wypowiedzi przyjaciół, współpracowników czy ludzi z branży, co bardzo ożywia suche fakty np. dotyczące opisu kolejnych kolekcji.

Bardzo dużym minusem jest powtarzanie co kilka stron tych samych faktów. Jeżeli skaczemy po rozdziałach to jest ok, ale jak czytamy od deski do deski to jest to trochę nużące.

b_mol | 2015-12-11
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Lekko i przyjemnie. Parę ciekawostek związanych z innymi gwiazdami.