Filoktet

Tłumaczenie: Antoni Libera
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
tragedia antyczna, dramat
CompleteUnknown

Filoktet to druga część trylogii trojańskiej i jedna z ostatnich tragedii Sofoklesa, wystawiona po raz pierwszy w 409 roku p.n.e, gdy autor miał około 87 lat. Mniej znana, cieszyła się jednak zawsze wielkim uznaniem retorów i poetów.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2012

źródło okładki: www.piw.pl

Szczupak | 2019-09-14
Na półkach: Przeczytane, Książki 2017
Przeczytana: 19 października 2017

Lektura. Inna niż wszystkie, ale wciąż nieprzystająca do mojego gustu. Może ja i tragedia nie jesteśmy sobie pisane?

Malkiem | 2017-08-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Problem obowiązku i wyższej konieczności przedstawiony w tak prosto i jasno, jak się tylko da.

tivrusky | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 04 lutego 2015

Filoktet to opowieść o opuszczeniu i otchłani rozpaczy - Sofokles, w jednej ze swych ostatnich sztuk (zostaje ona wystawiona w 409 roku p.n.e., na kilka lat przed śmiercią autora) sięga niemalże do dna udręki. Opisuje losy Filokteta - męża prawego i odważnego, przyjaciela Heraklesa, uczestnika trojańskiej wyprawy, któremu jednak ni chwała ni sława pisane nie były. Feralna rana i nieznośne nie tylko dla niego, ale i jego towarzyszy, cierpienia stają się przyczyną porzucenia go na bezludnej Lemnos, gdzie wiedzie ascetyczny żywot, sypia w jaskini, poluje na ptaki i całymi latami nasiąka bólem, samotnością i rozpaczą. Ulega powolnej, dziesięcioletniej korozji - tak ciała jak i ducha.

Gdy więc po dekadzie, wracając spod wciąż niezdobytych murów Troi na scenę wkracza Odyseusz, wraz z achillesowym synem, Neoptolemosem, zastają obdartego z wszelakiej nadziei i wiary w cokolwiek dobrego Filokteta, w którym zdaje się nie pozostawać nic więcej, jeno rozpacz.
Używają więc podstępu. Szlachetny...