Trzy dramaty: Antygona; Król Edyp; Elektra

Nikos Chadzinikolau
8375061956
starożytność

Inne wydania

Nikos Chadzinikolau (ur. w 1935 roku), wybitny poeta, tłumacz, historyk literatury. Obywatel polski i grecki. Przetłumaczył na język polski najważniejsze dla kultury europejskiej utwory, m.in. Iliadę, Odyseję, dramaty Sofoklesa oraz światowy bestseller Nikosa Kazantzakisa Grek Zorba. Z wielkim powodzeniem wydał w Grecji Baśnie polskie oraz tomiki poezji noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.
Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczony wyróżnieniami (Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Kultury Polskiej). Inicjator i organizator wielu imprez kulturalnych. Założyciel Towarzystwa Przyjaźni Grecko-Polskiej i Polsko-Greckiej.
Wraz z pojawieniem się Nikosa Chadzinikolau nastała nowa era dla literatury starogreckiej i nowogreckiej w Polsce. Ten Greko-Polak jest kongenialnym translatorem i mistrzem magii słowa.
Oto jedyny wierny, współczesny, poetycki i mistrzowski przekład arcydzieł literatury światowej - trzech dramatów Sofoklesa.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

Andrzej | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Świetne tłumaczenie arcydzieł Sofoklesa. A same tragedie wielkiego Greka wciąż są niezwykle aktualne, rozterki jego bohaterów wciąż są rozterkami nas, ludzi wciąż próbujących się odnaleźć między prawem społecznym a prawem sumienia, kuszonych choćby niewielką władzą nad innymi, zmagających się z nieubłaganym losem..

Jasia | 2013-11-26
Przeczytana: 1997 rok

Pamiętam dzień gdy przeczytałam "Króla Edypa" i poczułam taki straszny żal do systemu edukacji. Byłam wtedy studentką, która sama dobierała sobie lektury i nie mogłam zrozumieć dlaczego męczą człowieka tą Antygoną w szkole, a taki fantastyczny "Król Edyp" jest taki ..., że aż Hej!!! Po prostu brak słów... tu trzeba pisać referat w obronie i w ramach promocji Edypa. A dziś to już w ogóle powinien być na topie.

Krysztyna | 2013-06-26
Przeczytana: 21 września 2009

Szczerze mówiąc, przeczytałam na razie tylko Antygonę (21 września 2009) i Króla Edypa (2 listopada 2010). Elektra nadal czeka.

W każdym razie, uważam ten zbiór twórczości Sofoklesa za pozycję obowiązkową, dla osób chcących zapoznać się z klasykami gatunku.

Piotr | 2011-08-21

Tylko "Król Edyp"