Bogowie i ludzie z Huarochirí

Tłumaczenie: Jan Szemiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Runa yndio niscap Machoncuna naripa...
83-08-01285-X
keczua, Peru, Rdzenni Amerykanie
literatura piękna
takisobiejac

"Bogowie i ludzie z Huarochirí" to tytuł zbioru mitów zebranych przez pisarza, poetę i etnologa José Maríę Arguedasa.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Marysia | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Dla mnie TRUDNE bo rozumiem tylko tyle, ile z każdego czytanego tekstu: tyle, ile już wiedziałam wcześniej.

jedna warstwa to opowieści o górach, rzekach, jeziorach, oceanach, poszłam w jutub i peruwiańskie filmy o inkaskich ścieżkach; prowadzący ani ludzie których spotykają nie mają akcentu z telenowel więc dla mnie ciężkie. Wygląda to trochę jakby lamy zdobywały księżyc.

druga warstwa to szamańskie motywy i głupio mi że o tym wiem więcej niż o historii tamtych miejsc i ludzi ale punkt zaczepienia jest

trzecia warstwa to komentarze i słowniczek bez nich nie zmieniłby się mój stan przed przeczytaniem i po

Michał Głowacz | 2017-10-06

Pozycja tyleż oryginalna, co problematyczna. Jest to zbiór mitów i lokalnych legend Indian Andyjskich, spisany na przełomie XVI i XVII wieku "na żywca" z opowieści tubylców. Dzięki temu jest autentyczny, ale równocześnie chaotyczny, niespójny i zapewne również wysoce niewyczerpujący. A przy tym zwyczajnie słaby literacko. Wydaje mi się, że lepiej sięgnąć po jakieś porządnie opracowane mity, niż po tę książeczkę. Równocześnie "Bogowie i ludzie" są jednak cennym świadectwem historycznym.