Yawar fiesta
literatura faktu
Moqueta

(...) Powieść o "krwawym święcie", mocno osadzona w realiach peruwiańskiej współczesności, dostarcza cennej wiedzy o życiu mieszkańców płaskowyżu andyjskiego i wprowadza czytelnika w pełnię egzotyki: malowniczość krajobrazu andyjskiego i małych indiańskich miasteczek, urzekający język ich mieszkańców, obyczaje i wierzenia "synów Słońca" - spadkobierców potężnego niegdyś imperium incaskiego.
Problem indiańskiej corridy - główny temat Yawar fiesta - jest rezultatem starcia dwu obcych sobie kultur, z których nowa, mimo że nie jest w stanie wyrzec się reliktów minionej, zmierza ku całkowitemu ich unicestwieniu. Wynikający ze specyfiki układu społeczno-kulturalnego konflikt nie znajduje rozwiązania.
W Yawar fiesta trudno mówić o bohaterze jednostkowym - zastępuje go szereg barwnych postaci, których obecność jest symboliczna, a służy charakterystyce poszczególnych grup społecznych. Postawy i dążenia danej postaci skierowują ją ku społeczności, jaką reprezentuje: związek jednostki z grupą jest nierozerwalny, on to wpływa na bieg wydarzeń i kształtowanie się jej świadomości.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Jose Maria Arguedas (1911 - 1969) opublikował „Krwawe święto”, bo tak brzmi tłumaczenie z języka keczua,. w 1940 roku. Ta książka uważana jest za czołowe dzieło indygenizmu. No to wyjaśnijmy, co to za zwierzę: wg Wikipedii:
„...Indygenizm (hiszp indigena - tubylec) - prąd w kulturze i sztuce (głównie literaturze) południowoamerykańskiej.. ...Kierunek pojawił się w drugiej połowie XIX wieku i postulował przywrócenie indiańskich tradycji i wartości narodowej kulturze, zdeterminowanej dotychczas przez zagraniczne – głównie europejskie (hiszpańskie) – wpływy.... ...W literaturze przejawiał się m.in. wykorzystywaniem tradycyjnych indiańskich języków, mitów oraz opowieści. Najbardziej znani pisarze kojarzeni z indygenizmem to:Ciro Alegria, Jose Maria Arguedas, Miguel Angel Asturias...”

Tematem wiodącym jest walka byków, corrida w stylu andyjskim tzw turupukllay, która jest częścią corocznego święta ...

Konrad | 2016-09-06

Latynoamerykański realizm, latynoamerykańska narracja, w najlepszym wydaniu. A że te realia jakieś niecodzienne... Informacja o "peruwiańskiej współczesności" z noty wydawniczej nieco przesadzona - dla autora była to współczesność, ale dla nas... Reszta się zgadza, peruwiański interior, miasteczko, indiańscy mieszkańcy, resztę proszę doczytać.

Konopielka | 2017-02-17
Przeczytana: 2013 rok