Yawar fiesta

José María Arguedas Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza Iberoamerykańska literatura faktu
Data 1. wydania:
2002-01-01
Andrzej Nowak
Wydawnictwo Literackie
literatura latynoamerykańska proza iberoamerykańska Ameryka Południowa corrida Peru literatura peruwiańska
literatura faktu
Andrzej Nowak
Proza Iberoamerykańska

Jose Maria Arguedas (1911 - 1969) opublikował „Krwawe święto”, bo tak brzmi tłumaczenie z języka keczua,. w 1940 roku. Ta książka uważana jest za czołowe dzieło indygenizmu. No to wyjaśnijmy, co to za zwierzę: wg Wikipedii:
„...Indygenizm (hiszp indigena - tubylec) - prąd w kulturze i sztuce (głównie literaturze) ...

Latynoamerykański realizm, latynoamerykańska narracja, w najlepszym wydaniu. A że te realia jakieś niecodzienne... Informacja o "peruwiańskiej współczesności" z noty wydawniczej nieco przesadzona - dla autora była to współczesność, ale dla nas... Reszta się zgadza, peruwiański interior, miasteczko, indiańscy mieszkańcy, resztę proszę doczytać.

Dyskusje

• Proza iberoamerykańska
  • Ibero
  • Proza Iberoamerykańska
  • Ameryka Łacińska
  • Literatura iberoamerykańska
  • Hiszpańskojęzyczne
  • Najważniejsze!

Dodaj cytat z książki Yawar fiesta