Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Cykl: Sherlock Holmes (tom 6)
Wydawnictwo: Algo
The Memoirs Of Sherlock Holmes
klasyka

Inne wydania

We Wspomnieniach Sherlocka Holmesa w jednym z jedenastu opowiadań śmiertelnie krzyżują się drogi Sherlocka Holmesa i geniusza zła, profesora Moriarty'ego. Do ich starcia dochodzi w okolicy wodospadu Reichenbach...

źródło opisu: Tylnia okładka

Wkp | 2017-04-12

OSTATECZNA ZAGADKA

W szóstym audiobooku przedstawiającym losy Sherlocka Holmesa na tytułowego bohatera czekają kolejne tajemnice i niebezpieczeństwa. Tym razem przyjdzie mu się jednak zmierzyć z najtrudniejszym problemem w całej jego karierze. Sławną ostatnią zagadką, za którą będzie musiał zapłacić wysoką cenę. Najwyższą.

Pewnego dnia znika słynny koń wyścigowy, a jego właściciel zostaje znaleziony martwy. Sherlock włącza się do śledztwa, ale to dopiero początek pracy. Czeka na niego bowiem jeszcze jedenaście innych, nie mniej zagmatwanych spraw. Otóż pewnego urzędnika – przed objęciem przez niego nowej posady – odwiedza osobnik oferujący mu lepsze warunki zatrudnienia, jednak mający przy tym pewną konkretną prośbę. Poza tym ginie pewien pułkownik, natomiast u naszego detektywa zjawia się nie kto inny jak jego brat Mycroft, którego znajomy ma zadanie dla Holmesa. W końcu, po wielu perypetiach nadchodzi czas poznania arcywroga Sherlocka, profesora Moriarty’ego zwanego Napoleonem...

modli | 2015-12-28

Bored! Bored! Bored! BORED!
W przypadku Sherlocka Holmesa, porównując oryginalne dzieła literackie do telewizyjnych adaptacji z XXI wieku, ogólnie ciężko powiedzieć „książka była lepsza”, jednak „Wspomnienia Sherlocka Holmesa” są niebezpiecznie blisko literackiego dna. Główny zarzut: nuda. Historie z tego zbioru niemal wcale nie rozwijają postaci Holmesa czy jego przyjaciela, Watsona. Autor skupia się na przedstawianiu i rozwiązywaniu kolejnych zagadek. Niestety te łamigłówki nie frapują ani podczas przydługiego przedstawiania ich przez kolejnego klienta Holmesa ani też już po ich rozwiązaniu. W większości opowiadań schemat wygląda następująco: 5-10% całej długości opowiadania, urywek z dnia życia Holmesa i Watsona (to akurat jest okay); 40% siedzenie w fotelu i słuchanie nudnej opowieści klienta; 20%, rozwiązywanie sprawy (zazwyczaj nieciekawe, bo praktycznie bez zwrotów akcji, a Holmes i tak wszystkie myśli zatrzymuje dla siebie); jakieś 30% (albo czasami niestety więcej), denny...

sinnatag | 2013-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Najsłabsza część przygód Sherlocka Holmesa, z jaką do tej pory miałam do czynienia. Każda opowieść w głównej mierze opiera się na przydługim opisie klienta Holmesa, jego obaw i podejrzeń, i podróży Holmesa i Watsona na miejsce zbrodni.

Nie jesteśmy w stanie zgadnąć, kto ją popełnił, bo autor nam na to nie pozwala, podając tak mało szczegółów, jak to tylko możliwe. Dowiadujemy się prawdy dopiero w ostatnich akapitach i wtedy rozwiązanie wydaje nam się banalnie proste. Nie mamy możliwości prowadzenia śledztwa razem z Holmesem, co tak przypadło mi do gustu w poprzednich częściach.

Czytając "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" stwierdziłam, że nie dziwi mnie wcale, w jaki sposób Conan Doyle postanowił pożegnać się z detektywem w "Ostatniej zagadce"...

Koval | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Temat Sherlocka Holmesa jest ostatnio mocno eksploatowany: były filmy, był serial, więc nie mogło zabraknąć nowych wydań starych opowiadań (przekład z 2013). Tym razem jednak całość wypada słabiej niż można tego oczekiwać, gdyż rozczarowują te elementy, które do tej pory stanowiły o jakości i atrakcyjności dziejów tego najsłynniejszego bodajże detektywa w historii. Owszem, nadal w książce można znaleźć to, co się zawsze podobało: klimat XIX-wiecznej Anglii, wieczorne zadumy przy kominku próbujące powiązać ze sobą poszczególne nici intryg oraz odrobinę brytyjskiego humoru. To, co razi to pewna wtórność w opowiadaniach i – co może nie jest błędem, ale stało się dziwnie widoczne we „Wspomnieniach...” - czarno-biała konstrukcja postaci, czyli od początku jest nam wiadome kto stoi po której stronie.
Sytuację mogłaby uratować dobrze przemyślana fabuła, ciekawie zbudowane wątki i możliwość podążania za tokiem rozumowania Holmesa, lecz niestety tutaj nam tego oszczędzono. Kolejne śledztwa...

Sabcia100 | 2012-10-18
Przeczytana: 17 października 2012

Kolejny zbiór opowiadań o przygodach genialnego detektywa Sherlocka i jego przyjaciela, a zarazem asystenta przy rozwiązywaniu zagadek - doktora Watsona.

Cóż, niektóre historie zawarte w tym zbiorze są dosyć naciągane... I niestety po raz kolejny stwierdzam, że autorowi chyba zaczynało brakować pomysłów, gdyż coraz częściej pojawiają się "odgrzewane kotlety", gdzie schemat jest dokładnie ten sam co w poprzednich zbiorach, a zmienione są tylko drobnostki, szczególiki. No i niezwykle irytujące jest to, że ciągle słyszymy, że kobieta z danego opowiadania jest tą najpiękniejszą, o niespotykanej urodzie, itd... Dosyć często nasi bohaterowie trafiają na te "okazy".

Bardzo lubię Sherlocka Holmesa i jeśli mogę komuś coś doradzić, to powiem w ten sposób: nie warto czytać jednego zbioru po drugim, w krótkich odstępach czasowych, gdyż można czuć się zawiedzionym tą powtarzalnością i schematycznością. Jeśli natomiast będzie się czytać od czasu do czasu, to zapomni się szczegóły z...

Sabcia100 | 2012-10-12
Przeczytana: 11 października 2012

Kolejny tomik opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa i jego najlepszego, właściwie jedynego przyjaciela - doktora Watsona.

W jednym z tych 10 opowiadań (pt. "Grecki tłumacz") poznajemy brata Sherlocka - Mycrofta, który jak się okazuje, jest równie bystrym i inteligentnym człowiekiem jak sam Sherlock, jednak zagadki nie pociągają go aż tak bardzo jak naszego wspaniałego bohatera i nie zajmuje się nimi na co dzień.

W ostatnim opowiadaniu (pt. Ostatnia zagadka) poznajemy Sherlocka z nieco innej strony - jako wystraszonego człowieka, bojącego się o własne życie z powodu kilku nieudanych zamachów na niego, dokonanych przez ludzi samego Moriartyego. W końcu toczy z nim walkę nad wodospadem Reichenbach i wszystkie ślady wskazują na to, że oboje zginęli, spadając z niego. Jednak czy to takie oczywiste? Czy Sherlock naprawdę nie żyje? Odpowiedź już w kolejnym zbiorze opowiadań!

Hari_Seldon | 2015-06-12
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Kolejny zbiór przygód największego detektywa. Znowu mamy różnorodne sprawy, które mają zaskakujące rozwiązania. Nawet zastosowanie retrospekcji w jednym z opowiadań mi specjalnie nie przeszkadzało. Tym razem mamy okazję dowiedzieć się trochę więcej o tytułowym bohaterze – jest co nieco o jego młodości oraz jego rodzinie (Mycroft Holmes jest naprawdę bardzo dobrze wymyśloną postacią). Rozczarowało mnie za to ostatnie opowiadanie czyli „Ostatnia zagadka” – kultowy już główny przeciwnik pojawia się jedynie w tej opowieści, a całość jest strasznie wymuszona - czuć, że autor chciał zakończyć przygody swojej najsłynniejszej postaci. Nie ma tutaj specjalnie żadnego wyzwania dla Sherlocka i gdyby to miało być ostatnia historia z tym bohaterem, to czułbym się strasznie rozczarowany. Lepiej ta fabuła została poprowadzona w filmie „Sherlock Holmes: Gra Cieni”. Pomijając to opowiadanie, jest to bardzo dobry zbiorek i polecam go.

Angelika | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Kolejna część przygód znanego detektywa i jego przyjaciela Watsona :) Wciągające opowiadania, ciekawe pomysły na przestępstwa w nich poruszane i nie zawsze takie łatwe rozwiązania, nawet dla Sherlocka ;) Chociaż oczywiście zawsze raczej prędzej niż później, wie o co chodzi; jakieś problemy mogą się pojawiać dopiero przy szukaniu dowodów dla potwierdzenia jego przypuszczeń graniczących z pewnością. Kapitalne dialogi, duże poczucie humoru, Sherlock zna rozwiązanie zanim pozostali zdążą zrozumieć fakty dotyczące historii; wszystko jest dla niego "oczywiście bardzo proste" ;) Sporo trafnych wypowiedzi, które są cały czas aktualne. Bardzo podoba mi się sposób pisania, prowadzenia akcji, czuć klimat tamtych czasów w warstwie językowej oraz w opisywaniu ówczesnych realiów - po prostu sir Arthur Conan Doyle i jego Sherlock Holmes - polecam!

Sojczix | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Chyba jeden z najgrubszych tomików przygód Sherlocka Holmesa, ale niestety już od samego początku odniosłam wrażenie, że zdecydowanie chyba najmniej ciekawy spośród wszystkich, które czytałam wcześniej. Niektóre opowiadania są tak krótkie, że za bardzo nawet nie zdążyłam ich przemyśleć. Kolejne zbyt długie w opisie, co czasem nużyło. Jedynie pocieszenie przyniosły mi dwa ostatnie opowiadania, a w szczególności ostatnie, gdyż to do niego odnosi się film "Sherlock Holmes: Gra cieni". I uważam, że akurat tu film wypadł lepiej, mimo że intryga została napisana całkiem inaczej, całkiem od nowa i tak naprawdę lepiej. Przyznam, trochę się rozczarowałam tą częścią, nie mniej jednak Sherlock Holmes pozostanie dla mnie kwintesencją detektywa, uroku całej Anglii i podróży pociągiem!

Paweł Rejdak | 2013-12-28

A ja jestem innego zdania niż większość Państwa. Uważam książkę za naprawdę dobrą, choć może to moja osobista duża sympatia, i umiłowanie do utworów Doyle'a.
Jednak w moim odczuciu, pomimo niekiedy "przesadnego geniusza" Sherlocka Holmes'a pozycja znajduje duże uznanie i co więcej, na tej, jako ostatniej, powinien się cykl zakończyć.
Zachował by się tajemniczy klimat, mnóstwo domysłów i wiele pytań bez odpowiedzi, co tak naprawdę jest tym, co powinno się w nas rodzić kiedy odkładamy książkę.
To rodzące się pytania i przeżycia "po lekturze", decydują czy książka była dobra.
Jeśli przeczytamy i odkładamy ją na półkę wymazując ją z pamięci, to znaczy, że wrażenia na nas nie zrobiła.