Dzienniki Sherlocka Holmesa

Wydawnictwo: Rea
The Memoirs of Sherlock Holmes
Sherlock, Holmes
olka98

To miejsce rzeczywiście napawa człowieka przerażeniem. Wartki strumień, wezbrany od nieustannie topniejących śniegów, spada w straszliwą przepaść, z której para wodna wzbija się w górę niczym dym z płonącego domu. Rozpadlina, którą pędzi rzeka, jest nieskończoną otchłanią, po której obu stronach wznoszą się błyszczące, czarne niczym węgiel skały. Dalej koryto zwęża się do bulgoczącego spienionego kotła o nieokreślonej głębokości, z którego woda przelewa się, opadając w dół nad jego postrzępioną krawędzią.

źródło opisu: Wydawnictwo REA, 2009

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl

„Nie wiem, jak się to panu udaje, panie Holmes, sądzę jednak, że wszyscy detektywi, czy to prawdziwi czy wymyśleni, byliby w porównaniu z panem niczym dzieci.” – z opowiadania „Gloria Scott”.

„Dzienniki Sherlocka Holmesa” to niezwykła lektura i świetny cykl opowiadań. Dowiadujemy się wielu interesujących informacji o Sherlocku Holmesie:
- o jego przeszłości(opowiadanie „Gloria Scott”,„Rytuał Musgrave'ów”)
- o jego zainteresowaniach (był bokserem, szermierzem, studiował – opowiadanie „Żółta twarz” i „Gloria Scott”)
- o jego nawykach (np. to że był wielkim bałaganiarzem, lubił miasto i że zapisywał notatki na mankietach koszuli:) - opowiadanie „Rytuał Musgrave'ów”, „Stały pacjent”, „Traktat morski”)
- o jego rodzinie (pojawia się brat Mycroft w opowiadaniu „Grecki tłumacz")
- wreszcie o jego Nemezis(pojawia się profesor Moriarty!:)w opowiadaniu „Ostatnia zagadka”)

Dzienniki nie zapominają o przyjaźni Watsona i Sherlocka. Uwielbiam wszystkie ich rozmowy, wspólne spacery i tą...

Marcin | 2015-10-31
Przeczytana: 28 października 2015

"The Memoirs of Sherlock Holmes", czyli "Dzienniki Sherlocka Holmesa" (lub w innym spotykanym tłumaczeniu "Wspomnienia Sherlocka Holmesa"), czytało mi się bardzo dobrze. Widocznie trafiłem na dobrych tłumaczy (Anna Krochmal i Robert Kędzierski) a w przypadku Doyle'a tłumaczenie ma duże znaczenie. Opowiadania dobre, ale trochę za krótkie i schematyczne. To się jednak zauważa jedynie gdy czytamy kilka opowiadań jedno po drugim. Najlepiej czytać tak z doskoku. Ot, po jednej zagadce raz na jakiś czas. Taka mała literacka zakąska od czasu do czasu :)

Muszę pochwalić wydawnictwo REA, za to że poszli na rękę zarówno prawdziwym fanom detektywa jak i chcącym od czasu do czasu poczytać jego przygody. Ci pierwsi otrzymali bowiem potężną cegłę (tysiąc stron i chyba parę kilogramów) w postaci kompilacji wszystkich utworów Doyle'a o Sherlocku, pod nazwą "Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa". Ja jednak do tak hardkorowych fanów nie należę, a poza tym bardzo cenię sobie komfort czytania....

Darya | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, [XIX wiek]
Przeczytana: wrzesień 2013

Chyba jeszcze raz przemyślę moje stwierdzenie o tym, że nie lubię kryminałów. A na pewno zrobię wyjątek dla spraw Sherlocka Holmesa. Każde z opowiadań czytała mi się świetnie i zainteresowaniem, a tak ciekawa postać jak Sherlock jeszcze potęgowała zadowolenie. Na pewno zamierzam teraz sięgnąć po inne książki Sir Doyle'a.

Jola | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Bardzo lubię powieści z dziewiętnastego wieku, a już książki o Sherlocku Holmsie lubię najbardziej. Uwielbiam ten klimat londyński, te telegramy i dorożki. Podoba mi się sztuka dedukcji. Rozkoszuję się językiem, którym rozmawiają bohaterowie. Najbardziej lubię: doprawdy:) Fajne są dokładne opisy miejsc, w których dzieją się opowiadane historie. To taka klasyczna przepiękna literatura. Jeszcze wielokrotnie wrócę do opowieści Sir Arthura Conana Doylea.

paprotkowa | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Ze wszystkich czterech książek o Holmesie, z którymi już się zapoznałam, ta wydaje mi się najsłabsza...

Jolka | 2014-06-23

Stworzona postać Sherlocka Holmesa jest wspaniała.Z każdą kolejną stroną czytelnik zagłębia się tak jakby był głównym bohaterem

Ewelina | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Sporo z opisanych spraw nie ma nic wspólnego z procesem dedukcji w wykonaniu Sherlocka Holmesa, a jest to jedynie ukazanie wydarzeń, które nasz detektyw miał rozwiązać, ale rozwiązały się same. Ponad połowa historii wyjaśniła się sama, niezależnie od tego czy Holmes brał w nich udział. Piszę o tym, gdyż uderzyła mnie ilość spraw, w których ten schemat się pojawił. O wiele większą przyjemność sprawia mi śledzenie jak tytułowy bohater zmaga się ze sprawami, niż obserwowanie go gdy jest "w kropce". W końcu pojawiła się postać Moriarty'ego, co zdecydowanie na plus.

zaczytanaPL | 2015-12-18

I kolejny miły wieczór w towarzystwie Sherlocka i Watsono. Szkoda, tylko że nie na Baker Street.
Zagadki są bardzo zróżnicowane. Od kradzieży konia czy traktatu po przetrzymywanie w domu greka i kazania tłumaczenia jego słów zanenemu tłumaczowi.
Poznajemy brata Sherlocka, Mycrofta. Jestem tylko zawiedziona wątkiem z Moriatty'm. Nie odczułam czytając geniuszu jaki przypisywał mu Sherlock. Owszem był inteligetny, ale nie odniosłam wrażenia, że tak jak Sherlock.
Czyta się pięknie i przyjemnie.

kipog | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Dobre, niewybijajace się już opowiadanka. Poza kilkoma perełkami - z tego co pamiętam np "Rytuał Musgrevów".

los477 | 2015-04-23
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Miło czasem poczytać opowiadanka o Sherlocku Holmesie.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Byk

Baran rzadko ustępuje, ale Bykowi musi, ponieważ nastał jego czas. Planetą Byka jest Wenus, sprzyjającym kolorem – ciemno-niebieski, a szczęśliwym dniem – piątek. Czy Byki predysponowane są do bycia pisarzami, czy raczej do cichego wzdychania do nich z pozycji czytelników? Odpowiedzi poszukamy w księgach. Czy odkryjemy prawdę, czy tylko jej cień? Sprawdźcie!