Książka Roku 2018

Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Cykl: Sherlock Holmes (tom 6)
Wydawnictwo: Algo
The Memoirs of Sherlock Holmes
Hubert

We „Wspomnieniach Sherlocka Holmesa” w jednym z jedenastu opowiadań śmiertelnie krzyżują się drogi Sherlocka Holmesa i geniusza zła, profesora Moriarty’ego. Do ich starcia dochodzi w okolicy wodospadu Reichenbach…

źródło opisu: Matras

„Nie wiem, jak się to panu udaje, panie Holmes, sądzę jednak, że wszyscy detektywi, czy to prawdziwi czy wymyśleni, byliby w porównaniu z panem niczym dzieci.” – z opowiadania „Gloria Scott”.

„Dzienniki Sherlocka Holmesa” to niezwykła lektura i świetny cykl opowiadań. Dowiadujemy się wielu interesujących informacji o Sherlocku Holmesie:
- o jego przeszłości(opowiadanie „Gloria Scott”,„Rytuał Musgrave'ów”)
- o jego zainteresowaniach (był bokserem, szermierzem, studiował – opowiadanie „Żółta twarz” i „Gloria Scott”)
- o jego nawykach (np. to że był wielkim bałaganiarzem, lubił miasto i że zapisywał notatki na mankietach koszuli:) - opowiadanie „Rytuał Musgrave'ów”, „Stały pacjent”, „Traktat morski”)
- o jego rodzinie (pojawia się brat Mycroft w opowiadaniu „Grecki tłumacz")
- wreszcie o jego Nemezis(pojawia się profesor Moriarty!:)w opowiadaniu „Ostatnia zagadka”)

Dzienniki nie zapominają o przyjaźni Watsona i Sherlocka. Uwielbiam wszystkie ich rozmowy, wspólne spacery i tą...

Ula Urban | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

To jedna z tych książek, do których z przyjemnością wraca się co parę lat, mimio że rozwiązania zagadek są już znane. "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" to odwiedziny u dwóch starych przyjaciół - może nie najbardziej ekscytujące, ale pełne uroku i niepowtarzalnego stylu.

Wkp | 2017-04-12

OSTATECZNA ZAGADKA

W szóstym audiobooku przedstawiającym losy Sherlocka Holmesa na tytułowego bohatera czekają kolejne tajemnice i niebezpieczeństwa. Tym razem przyjdzie mu się jednak zmierzyć z najtrudniejszym problemem w całej jego karierze. Sławną ostatnią zagadką, za którą będzie musiał zapłacić wysoką cenę. Najwyższą.

Pewnego dnia znika słynny koń wyścigowy, a jego właściciel zostaje znaleziony martwy. Sherlock włącza się do śledztwa, ale to dopiero początek pracy. Czeka na niego bowiem jeszcze jedenaście innych, nie mniej zagmatwanych spraw. Otóż pewnego urzędnika – przed objęciem przez niego nowej posady – odwiedza osobnik oferujący mu lepsze warunki zatrudnienia, jednak mający przy tym pewną konkretną prośbę. Poza tym ginie pewien pułkownik, natomiast u naszego detektywa zjawia się nie kto inny jak jego brat Mycroft, którego znajomy ma zadanie dla Holmesa. W końcu, po wielu perypetiach nadchodzi czas poznania arcywroga Sherlocka, profesora Moriarty’ego zwanego Napoleonem...

modli | 2015-12-28

Bored! Bored! Bored! BORED!
W przypadku Sherlocka Holmesa, porównując oryginalne dzieła literackie do telewizyjnych adaptacji z XXI wieku, ogólnie ciężko powiedzieć „książka była lepsza”, jednak „Wspomnienia Sherlocka Holmesa” są niebezpiecznie blisko literackiego dna. Główny zarzut: nuda. Historie z tego zbioru niemal wcale nie rozwijają postaci Holmesa czy jego przyjaciela, Watsona. Autor skupia się na przedstawianiu i rozwiązywaniu kolejnych zagadek. Niestety te łamigłówki nie frapują ani podczas przydługiego przedstawiania ich przez kolejnego klienta Holmesa ani też już po ich rozwiązaniu. W większości opowiadań schemat wygląda następująco: 5-10% całej długości opowiadania, urywek z dnia życia Holmesa i Watsona (to akurat jest okay); 40% siedzenie w fotelu i słuchanie nudnej opowieści klienta; 20%, rozwiązywanie sprawy (zazwyczaj nieciekawe, bo praktycznie bez zwrotów akcji, a Holmes i tak wszystkie myśli zatrzymuje dla siebie); jakieś 30% (albo czasami niestety więcej), denny...

Magdalena T | 2015-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Zapiski Watsona wciągają czytelnika i przybliżają mu charakter nie tylko jego przyjaciela, ale także opisują w ciekawy sposób daną zagadkę czy też zbrodnię. W każdym ze wspomnień ukazany jest niezwykły intelekt Holmesa oraz jego metody pracy. Możemy poznać także obu panów ze strony „ludzkiej” – to jakimi są ludźmi i przyjaciółmi. Książka nie jest obszerna, zawiera tylko jedenaście rozdziałów, nie za długich i nie za krótkich, czyli takich w sam raz.Podsumowując: lektura warta uwagi. Kolejna książka, która trzyma wysoki poziom i rozbudza apetyt na więcej. Całość charakteryzuje lekki styl, a czytanie nie męczy. Wyobraźnia może spokojnie dryfować na wodach fantazji i atrakcji. Muszę powiedzieć, że zazdroszczę doktorkowi towarzystwa tak wybitnego człowieka, ale najchętniej to bym przeniosła się na chwilę do tamtych czasów, na Baker Street i posiedziała z Holmesem i Watsonem w ich saloniku. Myślę, że jest to książka, po którą sięga się nie raz. Dla fanów Holmesa te książki to czysta...

Beatriz_Aguilar | 2014-07-03
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Książki Sir Conana Doyle'a, których głównymi bohaterami są Sherlock Holmes i doktor Watson, należą, moim zdaniem, do niezbyt licznej grupy dzieł literatury nie potrzebujących rekomendacji i pochlebnych opinii.

Kto by pomyślał, że "Pamiętniki Sherlocka Holmesa" (w przekładach na język polski można spotkać również inny tytuł tj. "Wspomnienia Sherlocka Holmesa") po raz pierwszy w oryginale zostały wydane dokładnie 120 lat temu! Pomimo upływu ponad wieku od premiery, zbiór 11 opowiadań poświęconych zagadkom rozwiązanym przez sławnego detektywa to świetna i przyjemna lektura. Opowiadania pochłania się jedno po drugim a pozwalają na to zawiłość, nieprzewidywalność a także niezwykły sposób rozwiązywania zbrodni, z którymi ma do czynienia Sir Holmes. Warto również zaznaczyć, że historie napisane są przystępnym językiem pozbawionym takiej ociężałości, nadmiernego patosu i moralności, charakterystycznych dla innych klasycznych dzieł epoki wiktoriańskiej.

Dwa opowiadania spośród...

Marcin | 2015-10-31
Przeczytana: 28 października 2015

"The Memoirs of Sherlock Holmes", czyli "Dzienniki Sherlocka Holmesa" (lub w innym spotykanym tłumaczeniu "Wspomnienia Sherlocka Holmesa"), czytało mi się bardzo dobrze. Widocznie trafiłem na dobrych tłumaczy (Anna Krochmal i Robert Kędzierski) a w przypadku Doyle'a tłumaczenie ma duże znaczenie. Opowiadania dobre, ale trochę za krótkie i schematyczne. To się jednak zauważa jedynie gdy czytamy kilka opowiadań jedno po drugim. Najlepiej czytać tak z doskoku. Ot, po jednej zagadce raz na jakiś czas. Taka mała literacka zakąska od czasu do czasu :)

Muszę pochwalić wydawnictwo REA, za to że poszli na rękę zarówno prawdziwym fanom detektywa jak i chcącym od czasu do czasu poczytać jego przygody. Ci pierwsi otrzymali bowiem potężną cegłę (tysiąc stron i chyba parę kilogramów) w postaci kompilacji wszystkich utworów Doyle'a o Sherlocku, pod nazwą "Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa". Ja jednak do tak hardkorowych fanów nie należę, a poza tym bardzo cenię sobie komfort czytania....

sinnatag | 2013-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Najsłabsza część przygód Sherlocka Holmesa, z jaką do tej pory miałam do czynienia. Każda opowieść w głównej mierze opiera się na przydługim opisie klienta Holmesa, jego obaw i podejrzeń, i podróży Holmesa i Watsona na miejsce zbrodni.

Nie jesteśmy w stanie zgadnąć, kto ją popełnił, bo autor nam na to nie pozwala, podając tak mało szczegółów, jak to tylko możliwe. Dowiadujemy się prawdy dopiero w ostatnich akapitach i wtedy rozwiązanie wydaje nam się banalnie proste. Nie mamy możliwości prowadzenia śledztwa razem z Holmesem, co tak przypadło mi do gustu w poprzednich częściach.

Czytając "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" stwierdziłam, że nie dziwi mnie wcale, w jaki sposób Conan Doyle postanowił pożegnać się z detektywem w "Ostatniej zagadce"...

Kryanka | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Sherlock Holmes, ulubieniec czytelników (i widzów), geniusz i pogromca zła, łamiący konwenanse epoki, kalkulujący jak maszyna, ale z poczuciem humoru, narkoman, który z nudów strzela w ściany pokoju, w tym zbiorze opowiadań miał zakończyć ziemską karierę. Zwyczajnie sam autor miał już go dość. "Wspomnienia" zawierają typowe opowiadanie Holmesowskie (klient, zagadka, miejsce zbrodni, wielka odsłona i na koniec wytłumaczenie), nawet lepsze i ciekawsze niż poprzednie, choć moim zdaniem ich krótka forma mocno ogranicza możliwość choćby rozwoju postaci. Co ciekawe, odcinki serialu oparte na opowiadaniach są lepsze po przeczytaniu oryginału.

Jolka | 2014-06-23

Stworzona postać Sherlocka Holmesa jest wspaniała.Z każdą kolejną stroną czytelnik zagłębia się tak jakby był głównym bohaterem