Witaj w domu

Okładka książki Witaj w domu Ninni Schulman
Okładka książki Witaj w domu
Ninni Schulman Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Magdalena Hansson (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Magdalena Hansson (tom 5)
Välkommen hem
Sonia Draga
2018-03-21
2017-04-11
Ewa Chmielewska-Tomczak
Ewa Chmielewska-Tomczak

Magdalena otrzymuje zaproszenie na klasowe spotkanie po latach, które zorganizowane jest tak, jak ich ostatnia szkolna wycieczka. Jeden z nauczycieli ponownie udostępnia swój wiejski domek i dziewczyny oprócz jedzenia, picia i wspominek zaplanowały odtworzenie "wycieczki z duchami". Magda nie ma za bardzo ochoty jechać, jednak na imprezie będzie Jack, gość, który dzięki jakimś ichniejszym BigBraderom został celebrytą - fajnie byłoby przeprowadzić z nim wywiad - i dziennikarski obowiązek bierze górę. Spotkanie rozpoczyna się. Dla rozluźnienia atmosfery wjeżdżają drinki. Dużo drinków. Jeszcze więcej drinków. No to czas na zaplanowaną nocną wycieczkę do lasu. Pijani uczestnicy gubią się, znajdują się, przewracają, znów się gubią. Znajdują siebie. I zmasakrowane zwłoki kolegi Jacka. Policja ma sporo pracy. Część z imprezowiczów jest upojona do nieprzytomności, część jest zakrwawiona, podrapana po leśnych eskapadach, część ma dziury w pamięci. Dzień później umiera nauczyciel. Następnie w hotelu znajduje się martwy kolejny były uczeń. W międzyczasie wychodzą na jaw wstydliwe fakty. Jack chciał wydać książkę i publicznie się pokajać za grzechy młodości. Kto będzie następny na liście mordercy? No i kto eliminuje kolegów z byłej klasy?

Jest to pierwsza książka Tej autorki którą przeczytałam i na pewno sięgnę po następne. Wartka akcja sprawia , że losy bohaterów śledzi się z zainteresowaniem . Ogólnie ciekawa zagadka kryminalna , a zakończenie zaskakujące .

Ufff... W końcu skończyłam serię o Magdalenie Hansson. Zdecydowanie ten tom był najgorszy ze wszystkich. Strasznie się wynudziłam czytając go, a główna bohaterka na przestrzeni tomów w ogóle się nie zmieniła. W tym tomie miałam już serdecznie dość jej zachowania. Ciągle wystraszona, bojąca się najlżejszych skrzypnięć w domu, bardzo niepewna siebie, mająca coraz gorsze problemy ze sobą.

Po przeczytaniu całej serii, podtrzymuję swoje zdanie, że najlepszy jest tom 4. Pozostałe można sobie odpuścić.

Pomysł może niezły - spotkanie klasowe po latach w domku nad jeziorem. Minęło 25 lat od ukończenia szkoly i teraz wszyscy sa dorośli. Miało być miło i wspomnieniowo, a okazało sie, że alkohol rozwiązał im języki i wychodza na jaw różne ich grzeszki. A potem - jedno z nich zostaje zamordowane. Szok. Potem kolejna ofiara.
I...dalej odpuściłam sobie.

Niestey - jak dla mnie za dużo dialogów, za dużo imion i za duży rozgardiasz.
Może dalej jest i lepiej, ale poczatek mnie zniechęcił

I...dalej odpuściłam sobie.

Niestey - jak dla mnie za...

Magdalena otrzymała zaproszenie na zjazd absolwentów. Jest lato, w planach impreza i noc spędzona w chacie nauczyciela. Punktem kulminacyjnym ma być budzący grozę nocny spacer po lesie – zupełnie jak przed laty.

Kobieta nie ma ochoty na udział w tych wydarzeniach. Zmusza się jednak, ponieważ chce napisać do gazety artykuł o swoim koledze z klasy, który jest muzykiem, ale bardziej znanym z występu w reality show.

Suto zakrapiana impreza szybko wymyka się spod kontroli. Wydaje się, że wszyscy zaczynają odgrywać swoje stare role z czasów szkolnych, wracają dawne konflikty i emocje.

W środku nocy okazuje się, że jeden z kolegów Magdaleny został zamordowany. Następnego dnia w miejscowym hotelu odkryte zostają kolejne zwłoki. Wszyscy podejrzewają tego samego sprawcę, mimo że ofiary zabito w różny sposób. Jaki motyw miał morderca? I czy zabójstwo oznacza, że pozostali również znaleźli się w niebezpieczeństwie?

Nie czytałam wcześniejszych części cyklu z Magdaleną Hansson, ale "Witaj w domu" jest dla mnie raczej przeciętna. Spodziewałam się po szwedzkim kryminale czegoś lepszego. Nie mniej fabuła nawet mnie zaskoczyła. Na zjeździe absolwentów, który odbywa się w domku w środku lasu ginie jeden z byłych uczniów. Kilka dni później ginie nauczyciel i drugi absolwent. Zarówno policja, jak i Magdalena próbują połączyć wszystkie ofiary, ale ciągle coś im się wynika. Prawda ma jednak swój początek w przeszłości... Co zdarzyło się na szkolnej imprezie ponad 20 lat wcześniej? I jaki ma to wpływ na wypadki feralnej nocy?

Jak dotąd najsłabsza z całego cyklu. A czytana po długiej przerwie wręcz niezrozumiała. Akcja do połowy się praktycznie wlecze. Mnogość bohaterów przyprawia o zawrót głowy. Druga połowa lepsza. A nawet ciekawa. Był jednak kryzys. Prawie odłożyłam. Polecam ale tylko wtedy jak czyta się poprzednie części. W oderwaniu nie ma to sensu wg mnie.

Jeśli ktoś lubi Camille Lackberg i nie przeszkadza mu naśladownictwo, to można przeczytać.

Powróć proszę na chwilę do czasów szkolnych, do swoich przyjaciół i pseudo przyjaciół. Czy wiedziałbyś komu zaufać. A może nie ufał byś nikomu z tamtych lat. Książka opowiada o grupie ludzi którzy spotykają się po latach na zjeździe absolwentów. Alkohol a raczej jego nadmiar na imprezie rozwiązuje języki i dochodzi do kilku spięć. W środku nocy dochodzi do morderstwa. W książce ciągle coś się dzieje bo choć zaczyna się od jednego morderstwa to winny może być każdy kto był na tej imprezie. Pokazane są różne czasy ich życia jak również zeznania i punkt widzenia każdej osoby która uczestniczyła w tej imprezie. Co stało się za młodych lat że ktoś posunął się do tak okrutnego kolejnego drugiego morderstwa... dochodzi panika i każdy każdego podejrzewa. Napięta sytuacja, każdy boi się że będzie następnym i szybki rozwój akcji sprzyja książce. Mi osobiście bardzo przypadła do gustu ale trzeba się na niej skupić bo dużo osób i dużo różnych wersji wydażeń.

Skandynawska klasyka obyczajowo-kryminalna. Fabuła w równym stopniu podzielona na wątek obyczajowy i stricte kryminalny. Akcja rozwijająca się powoli, stopniowo nabierająca tempa, aż do zaskakującego i mocnego finału. W tle współczesna Szwecja. Przede wszystkim niedobrzy, nacjonalistyczni Szwedzi, dobrzy, ustawicznie krzywdzeni imigranci muzułmańscy i bohatersko broniące ich przed zalewem nienawiści jednostki lepsze od innych, nie poddające się groźbom i szykanom. Moim zdaniem obrazek zbyt prosty, jako żywo przypominający słuszną propagandę naszego minionego już ustroju. Wszystko jasne, oczywiste, kontrastowo biało-czarne, racja i wina ściśle przypisane do każdej ze stron. Jest też wspomniana wciąż żywa w Szwecji homofobia. Zadziwiające dla Polaków, przekonanych, że tylko oni żyją w ciemnym zaścianku, a taka Szwecja to prawdziwa oaza wolności, tolerancji, nowoczesności. Jak widać nie jest tak prosto. Na ile obraz Szwecji i Szwedów wszystkich ras i orientacji, naszkicowany przez autorkę powieści jest prawdziwy? Tego chyba każdy musi dowiedzieć się sam.