Gangster Squad. Pogromcy mafii

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Gangster Squad
978-83-7839-418-1
Ag2S

Wstrząsająca historia zbrodni i tajemnic, zemsty i heroizmu w Mieście Aniołów. Od 1 lutego także w kinach! W 1946 roku Komenda Policji Los Angeles wypowiedziała bezwzględną wojnę światu zorganizowanej przestępczości. W skład elitarnej jednostki weszło ośmiu mężczyzn, którzy otrzymali rozkaz: pozbyć się znanego bossa mafii Mickey’ego Cohena… za wszelką cenę. Książka powstała na podstawie...

Książka powstała na podstawie cyklu artykułów opublikowanych na łamach „Los Angeles Times” przez wielokrotnie nagradzanego dziennikarza Paula Liebermana. Jego opis prawdziwych wydarzeń stał się kanwą dla znakomitego filmu, w którym wystąpili Josh Brolin, Ryan Gosling, Sean Penn, Nick Nolte i Emma Stone.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Gangster_Squad__Pogromcy_...»

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Prawdziwe męstwo w mieście aniołów

Gangsterskie porachunki, brudny szmal, nielegalny hazard i alkohol. Los Angeles czyli ukochane miasto aniołów od dawna lubiło się plugawić. Wylęgarnia mafii, początku niechlubnie sławnych bossów takich jak Al Capone czy Mickey Cohen. Antybohaterowie, którzy niejeden raz gościli na kartkach powieści i ekranach kin. Ten drugi nawet podczas aresztowania rozdawał autografy. No cóż, jakie czasy takie gwiazdy.

Ale co z tymi, stojącymi po drugiej stronie barykady? Zwykle niewiele się o nich mówiło. Pogromcy mafii, strażnicy uczciwości nie wzbudzali takiego zainteresowania co wrogowie publiczni. Ale co jeśli policjanci naginają prawo, przeinaczają je albo całkowicie łamią? Czy wtedy wzbudziliby większy entuzjazm? Z pewnością zamieszanie wokół ich metod postępowania z podejrzanymi, robiło niewiele mniejszą burzę.

Okoliczności wymagały brutalnej siły. Walczysz albo giniesz. Stąd, rozrastającej się mafii, musieli się przeciwstawić ci najtwardsi. I tak powstał Gangster Squad. Ta również bezwzględna, elitarna jednostka otrzymała jednoznaczny rozkaz: pozbyć się sławnego Mickey’a Cohena.

„Gangster squad: Pogromcy mafii” dziennikarza Paula Liebermana to opasłe tomisko z dość ciekawym stylem kreślenia historii i opisywania bohaterów. Niejednokrotnie ma się wrażenie iż czyta się fabularyzowane artykuły z gazet, wzbogacone wtrąceniami autora. A świadomość, że większość z tych historii wydarzyła się naprawdę, powoduje, że przechodzą ciarki na plecach.

Książka ma świetną formę. Dziennikarz...

Książka ma świetną formę. Dziennikarz postanowił zebrać wszelkie artykuły z „Los Angeles Times”. Powieść czyta się jednym tchem, a mocno nakreślone, autentyczne postacie niemal wrzynają się w pamięć. Nie czuje się podkoloryzowania, choć wiadomo jak to bywa w przypadku literatury na faktach. Zwłaszcza, jeśli były tworzone na podstawie mediów.

„Gangster squad” nie ma filmowej strzelaniny. Ani wybuchów i przysłowiowych fajerwerków, fajnych postaci o twarzach gwiazd z Hollywood. Są ofiary, zbrodnia, zemsta i bohaterstwo. Oraz świadomość, że aby osiągnąć „wyższy cel” niejednokrotnie trzeba ubrudzić sobie ręce.

Katarzyna Barańska

Shimik | 2015-10-05

Los Angeles - miasto w którym rządzą gangsterzy. Powstaje w tym mieście specjalna grupa policji mająca za zadanie odbić miasto z rąk bandziorów. Stosują niekonwencjonalne metody działania. Strzelaniny, zasadzki, zwycięstwa i porażki, a z drugiej strony brudne pieniądze, hazard, morderstwa na zlecenie i wiele innych. Teraz pozostaje jedynie skonfrontować obie grupy i niech wygra silniejsza:)
Książkę szybko i lekko się czyta, a sama historia wciąga:) Jeśli macie ochotę na powieść gangsterską to ta książka jak najbardziej was zadowoli:)

Magdalena | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Jak już kiedyś pisałam, przeważnie najpierw oglądam film, potem zabieram się za książkę. Tak też było w tym przypadku.
I pewnie też już kiedyś pisałam, że w szkole historii nie lubiłam. Za to książki oparte na faktach, prawdziwych wydarzeń lubię. Zawsze je chętnie czytam. A jeśli taką wygrałam lub kupiłam (a nie pożyczyłam od kogoś) i wiem, że do niej po przeczytaniu nie wrócę, to też mam ją komu dać.

Film mi się podobał. Był typowo amerykańskim filmem, gdzie dobrzy walczą ze złem. Fajny do oglądania.
Książka również mi się podobała. Ale szczerze w tym przypadku wyżej oceniam film niż książkę. Bowiem książka momentami mnie nudziła. Nie było tych momentów wiele, ale jednak kilka się zdarzyło. I najbardziej spodobało mi się posłowie, które można by powiedzieć, że jest dodatkiem. W tym posłowiu dowiadujemy się jak powstała książka, i jak powstałam film.

(Więcej: http://msmagi18.blogspot.com/2015/03/ksiazka-gangster-squad-pogromcy-mafii.html)

kasiek66 | 2014-04-15
Przeczytana: 22 lutego 2014

znajome zaciągnęły mnie do kina na film bo gra Ryan.. ich ulubiony aktor. Generalnie film taki sobie.. chęci na książkę nie miałam. Ale los tak chciał, że nie było innych książek, które mnie interesowały. Z niechęcią zaczęłam czytać ... lecz z każdą kolejną stroną zatracałam się coraz bardziej. Wszystkim proponuję najpierw przeczytanie książki a dopiero potem obejrzenie filmu bo inaczej..stracicie naprawdę wiele!! Książka niemal cała zapisuje się automatycznie w pamięci. TE wybuchy, postacie , strzelaniny...achh! To co jest w filmie to raptem gram książki. Nawet 3D nie może gwarantować nam tych emocji.

Nigma | 2013-03-06
Przeczytana: 19 lutego 2013

Czy książka i film na jej podstawie mogą się znacząco różnić? Jeśli chodzi o Pogromców Mafii z całą pewnością te dwie rzeczy nie mają z sobą niemal nic wspólnego. O ile recenzje filmu znajdziecie jutro na mmtorun.pl to tu pokuszę się o zachęcenie Was do przeczytania książki.

„Pogromcy Mafii” przestawiają historię powojennych starań policji Los Angeles w walce z Mickey Cohenem i innymi gangsterami. Całość stanowi swoistego rodzaju uzupełnienie serii artykułów, jakie napisał autor książki na ten temat. Policjanci tworzą oddział, który balansuje na granicy prawa i bez cienia litości zastraszają bandytów oraz niszą im nielegalne zyski. Jednak najważniejszą częścią ich pracy jest podsłuchiwanie i próba wsadzenia za kratki przestępców.

Jeśli szykujecie się na kryminał z dużą ilością pościgów i strzelanin to rozczarujecie się. Książka jest do bólu prawdziwa i w niczym nie przypomina filmów akcji. Typowa rutyna policjantów przeplata się z nielicznymi akcjami. Dla jednych będzie to...

Lunatyczka | 2016-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Nie jest to opowieść typowo gangsterska, forma książki to zlepek artykułów, odpowiadających prawdziwą historię gangster squad, czyli pogromców mafii w LA. Niekiedy artykuły są nużące, lecz następne coraz ciekawsze, mi strasznie się ciągnęła. Ale ostatecznie wychodzi na plus pod koniec. Jeśli ktoś lubi taką tematykę to polecam.

Karolina | 2013-10-22
Przeczytana: 20 października 2013

Bardzo fajnie opowiedziana historia walki stróżów prawa z mafią w Mieście Aniołów.

Na samym początku wciągnęła mnie niesamowicie w świat amerykańskich porachunków. Niestety, przy tym sposobie pisania, długość książki okazała się zgubna. Pod koniec nużyła mnie strasznie, straciłam zainteresowanie gangsterami. Ostatniego rozdziału o powstawaniu filmu nawet nie doczytałam, nie byłam w stanie.

niebo14 | 2017-12-07
Przeczytana: 08 grudnia 2017