Gangster Squad. Pogromcy mafii

2013-01-22
2013-01-22
978-83-7839-418-1
Magda Witkowska, Jakub Małecki

Prawdziwe męstwo w mieście aniołów

Nudna...niestety

Nudna...niestety

Nie jest to opowieść typowo gangsterska, forma książki to zlepek artykułów, odpowiadających prawdziwą historię gangster squad, czyli pogromców mafii w LA. Niekiedy artykuły są nużące, lecz następne coraz ciekawsze, mi strasznie się ciągnęła. Ale ostatecznie wychodzi na plus pod koniec. Jeśli ktoś lubi taką tematykę to polecam.

Na samym początku wciągnęła mnie niesamowicie w świat amerykańskich porachunków. Niestety, przy tym sposobie pisania, długość książki okazała się zgubna. Pod koniec nużyła mnie strasznie, straciłam zainteresowanie gangsterami. Ostatniego rozdziału o powstawaniu filmu nawet nie doczytałam, nie byłam w stanie.

Los Angeles - miasto w którym rządzą gangsterzy. Powstaje w tym mieście specjalna grupa policji mająca za zadanie odbić miasto z rąk bandziorów. Stosują niekonwencjonalne metody działania. Strzelaniny, zasadzki, zwycięstwa i porażki, a z drugiej strony brudne pieniądze, hazard, morderstwa na zlecenie i wiele innych. Teraz pozostaje jedynie skonfrontować obie grupy i niech wygra silniejsza:)
Książkę szybko i lekko się czyta, a sama historia wciąga:) Jeśli macie ochotę na powieść gangsterską to ta książka jak najbardziej was zadowoli:)

Jak już kiedyś pisałam, przeważnie najpierw oglądam film, potem zabieram się za książkę. Tak też było w tym przypadku.
I pewnie też już kiedyś pisałam, że w szkole historii nie lubiłam. Za to książki oparte na faktach, prawdziwych wydarzeń lubię. Zawsze je chętnie czytam. A jeśli taką wygrałam lub kupiłam (a nie pożyczyłam od kogoś) i wiem, że do niej po przeczytaniu nie wrócę, to też mam ją komu dać.

Film mi się podobał. Był typowo amerykańskim filmem, gdzie dobrzy walczą ze złem. Fajny do oglądania.
Książka również mi się podobała. Ale szczerze w tym przypadku wyżej oceniam film niż książkę. Bowiem książka momentami mnie nudziła. Nie było tych momentów wiele, ale jednak kilka się zdarzyło. I najbardziej spodobało mi się posłowie, które można by powiedzieć, że jest dodatkiem. W tym posłowiu dowiadujemy się jak powstała książka, i jak powstałam film.

(Więcej: http://msmagi18.blogspot.com/2015/03/ksiazka-gangster-squad-pogromcy-mafii.html)

znajome zaciągnęły mnie do kina na film bo gra Ryan.. ich ulubiony aktor. Generalnie film taki sobie.. chęci na książkę nie miałam. Ale los tak chciał, że nie było innych książek, które mnie interesowały. Z niechęcią zaczęłam czytać ... lecz z każdą kolejną stroną zatracałam się coraz bardziej. Wszystkim proponuję najpierw przeczytanie książki a dopiero potem obejrzenie filmu bo inaczej..stracicie naprawdę wiele!! Książka niemal cała zapisuje się automatycznie w pamięci. TE wybuchy, postacie , strzelaniny...achh! To co jest w filmie to raptem gram książki. Nawet 3D nie może gwarantować nam tych emocji.

Bardzo fajnie opowiedziana historia walki stróżów prawa z mafią w Mieście Aniołów.

Czy książka i film na jej podstawie mogą się znacząco różnić? Jeśli chodzi o Pogromców Mafii z całą pewnością te dwie rzeczy nie mają z sobą niemal nic wspólnego. O ile recenzje filmu znajdziecie jutro na mmtorun.pl to tu pokuszę się o zachęcenie Was do przeczytania książki.

„Pogromcy Mafii” przestawiają historię powojennych starań policji Los Angeles w walce z Mickey Cohenem i innymi gangsterami. Całość stanowi swoistego rodzaju uzupełnienie serii artykułów, jakie napisał autor książki na ten temat. Policjanci tworzą oddział, który balansuje na granicy prawa i bez cienia litości zastraszają bandytów oraz niszą im nielegalne zyski. Jednak najważniejszą częścią ich pracy jest podsłuchiwanie i próba wsadzenia za kratki przestępców.

Jeśli szykujecie się na kryminał z dużą ilością pościgów i strzelanin to rozczarujecie się. Książka jest do bólu prawdziwa i w niczym nie przypomina filmów akcji. Typowa rutyna policjantów przeplata się z nielicznymi akcjami. Dla jednych będzie to wymarzona lektura do poduszki inni (tak jak ja) z wielkim zainteresowanie przeczytają prawdziwy obraz pracy stróżów prawa.

Książka napisana jest dość prostym językiem i zawiera setki szczegółowych opisów miejsc, sytuacji a nawet zdjęcia z tamtego okresu. Całość stanowi interesującą przeciwwagę dla „Ojca Chrzestnego” i „Człowieka z blizną”, choć nie do wszystkich ten styl przemówi.

źródło: http://nigmabloguje.blogspot.com/2013/02/19-gangster-squad-pogromcy-mafii-paul.html

• O001
  • Zekranizowane