Czarny styczeń

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-7799-459-7
literatura polska
Ag2S

Pierwszy czarny kryminał znanego dziennikarza śledczego. Czy możliwe jest opisanie z chandlerowskim dystansem polskiego półświatka pełnego morderstw, narkotyków, korupcji, prostytucji, handlu żywym towarem? Latkowski udowadnia, że tak. Filip wychodzi z więzienia i postanawia zacząć wszystko od nowa, zerwać ze wspólnikami i ciemnymi interesami. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć....

Pierwszy czarny kryminał znanego dziennikarza śledczego.

Latkowski udowadnia, że tak.

Filip wychodzi z więzienia i postanawia zacząć wszystko od nowa, zerwać ze wspólnikami i ciemnymi interesami. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Niespodziewanie zjawia się u niego dawno niewidziany przyjaciel i wplątuje go w niebezpieczną grę, której stawką są duże pieniądze. Zaczynają ginąć ludzie, a Filip staje się głównym podejrzanym; musi zmierzyć się nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, ale i dawnymi znajomymi. Mafia nie zapomina - dla niej "nawrócony" znaczy martwy…

Akcja tej brawurowej powieści rozgrywa się w Polsce, Rosji, Niemczech, na Białorusi i Litwie, a uważny czytelnik wytropi w niej wiele postaci wzorowanych na bohaterach pierwszych stron naszych gazet.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 663

Trudne dobrego początki…

Czasem po latach brodzenia w błocie mrocznego świata, taplania się w odmętach ciemnych interesów i spotykania na swojej drodze najgorszych przedstawicieli marginesu społeczeństwa przychodzi moment, by powiedzieć wreszcie głośno i wyraźnie: DOŚĆ! Wtedy wiadomo już, że psychika nie wytrzyma więcej, nie udźwignie bogacenia się na cierpieniu i naiwności innych, a zagrożenie utraty zdrowia czy nawet życia skutecznie spędza sen z powiek. Tylko czy można na zawołanie zerwać z niechlubną przeszłością?

Filip Kosiński, bohater książki Sylwestra Latkowskiego pt. "Czarny styczeń", nie znał odpowiedzi na to pytanie, ale postanowił podjąć próbę zerwania z kryminalną przeszłością tuż po wyjściu z więzienia. Jak to jednak w życiu bywa trudne są dobrego początki… Przeszłość dość szybko zapukała do drzwi i nieproszona wtargnęła do mieszkania, burząc harmonijny plan ustatkowania się Filipa. Przyszła pod postacią starego znajomego spod celi, Roberta, który rozpaczliwie szuka intymnego azylu w obawie przed prześladującymi go ludźmi. Filip, bardzo niechętnie, ale jednak decyduje się pomóc znajomemu. Czy słusznie? Szybko okazuje się, że popełnia błąd. Wkrótce pojawiają się pierwsze śmiertelne ofiary skomplikowanej sprawy, w której ugrzązł Robert, a na domiar złego sam Kosiński staje się podejrzanym numer jeden w sprawie śmierci jednej z nich. Czy uda mu się wybrnąć z zagrażającej życiu sytuacji?

Ponoć mafia nigdy nie wybacza, a już na pewno nie zapomina o zdradzie, którą bez wątpienia jest próba odcięcia się od grupy. Policja również nie traci czasu i depcze Kosińskiemu po piętach. A sam bohater tego kryminału robi wszystko, by dociec prawdy, staje się detektywem w sprawie, by ocalić własna skórę. I to ciekawy zabieg autora, wszak nie często zdarza się w powieściach kryminalnych, by bohater będący ofiarą niesprzyjającego mu losu, przyjmował tę rolę. Latkowski przy pomocy swojego bohatera dogłębnie wnika w świat ciemnych interesów – handlu narkotykami, ludźmi, prostytucji czy korupcji. Tyle że sam Filip zdaje mi się być taki mało wyraźny, nie do końca wiadomo, co chodzi mu po głowie. Akcja jest poprowadzona dobrze, w iście detektywistycznym – choć do pewnego momentu jednak z lekka sennym – stylu, ale bez licznych zwrotów akcji. Sytuacja zmienia się nieco bliżej zakończenia kryminału, ale ostatecznie nie przyprawia o zawrót głowy.

W licznych recenzjach dotyczących "Czarnego stycznia", jakie zdarzyło mi się do tej pory przeczytać, padały spostrzeżenia jakoby język bohaterów był zbyt delikatny jak na rzecz
o mafii i ludziach z nią związanych. Przyznaję, że i ja miałam z tego powodu odczucia swoistej nierealności tej fabuły. Naturalnie nie spodziewałam się tu dialogów najeżonych wulgaryzmami rodem z "Psów" Pasikowskiego, aczkolwiek można by je bardziej podrasować. Akcja powieści nie byłaby wtedy tak grzeczna i delikatna.

Ostatecznie uznaję "Czarny styczeń" za dobry i udany czarny kryminał z całkiem pokaźną dozą wątku detektywistycznego, dlatego fanom takiego połączenia polecam ten tytuł szczególnie. Wiem, że takich smakoszy nie brakuje, zwłaszcza wśród starszych wiekiem czytelników.

Ewa Szczepańska

Justyna | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

To jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Latkowskiego – tą pisaną. Niestety ale Miłoszewski to on nie jest. Książka nawet nie stała, bądź leżała koło powieści poziomem zbliżonym do Miłoszewskiego. No sorry ale dno totalne. Fabuła zbyt wydumana i podkręcona jak w Hollywoodzkich produkcjach. Główny bohater to jakiś dziwny bohater. Gdyż opuszcza mafie potem do niej wraca, a wszyscy łysi i przygłupi członkowie „stowarzyszenia”, bo tak są opisani przez Latkowskiego, ludzie z pół światka obchodzą się z nim jak z jajkiem zamiast go kropnąć na początku za wściubianie nosa w nie swoje sprawy jakby to zapewne miało miejsce w życiu i ta policja…tępa bardziej niż ci łysi… Ale czy w prawdziwym życiu ludzie którzy żyją na pograniczu prawa i muszą mieć nerwy ze stali, są nierozgarniętymi macho a ich kobiety to zwykle blond dziwki? Intryga żywcem jak z kiepskiego filmu, zabili go, utopili, przypalili a on uciekł. Omega – litości Panie Latkowski, czy ma Pan swoich czytelników za takich samych...

almos | 2014-03-28
Przeczytana: 2013 rok

Książka wzbudziła moje zaciekawienie, bo autorem jest nasz czołowy dziennikarz śledczy, znający światek polskiej przestępczości od podszewki. Rzecz jest stylizowana na czarny kryminał, w stylu Chandlera, Hammetta, czy Chase’a, czyli mamy narratora, który mówi w pierwszej osobie, żadnych tam wielu wątków, dużo przemocy i krwi, itd. Trzeba jednak pamiętać, że istotnym elementem czarnego kryminału jest jego język: styl ma być zwięzły i krótki, prosty i bez większych ozdobników (wyjątkiem Chandler z jego kultowymi porównaniami). W tej powieści natomiast znajdują się zdania typu: „Ten dzień byłby równie ospały i smętny jak pozostałe, gdyby wśród wyjętej ze skrzynki korespondencji, którą jak zwykle stanowiły wyłącznie rachunki do zapłacenia, a których wysokości nie chciałem na razie poznawać, aby jeszcze bardziej nie psuć sobie i tak fatalnego nastroju, nie znajdowała się błękitna koperta ofrankowana rosyjskimi znaczkami.”
Jeśli mówi się, że styl to człowiek, to autor powyższego zdania...

odAdoZ | 2014-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Dobrze, że nie zaczęłam od opinii na LC, bo mogłabym zrezygnować z czytania jeszcze przed otworzeniem książki.
Zdecydowanie nie zgadzam się z tak niskimi ocenami.
Do Chandlera może i brakuje, ale nie jest to przepaść.
Chandlerowski duch tu krąży.
Z zainteresowaniem dotarłam do końca.

emindflow | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

W ostatnim czasie obserwujemy wysyp powieści sensacyjno-kryminalnych napisanych przez dziennikarzy. W tym gronie znalazł się również naczelny "Wprost", znany dziennikarz śledczy Sylwester Latkowski. Niestety jego debiut powieściowy jest żenująco słaby. Banalny pomysł na fabułę, rwąca się i mało spójna akcja, sztuczne dialogi, postacie zupełnie bez wyrazu, zero emocji - w sumie przeraźliwa nuda. Jakąkolwiek wiarygodność tej książce odbiera język, jakim posługują się bohaterowie - bardziej pasuje do szkółki niedzielnej, ale na pewno nie do ludzi ze środowisk mafijno-policyjnych. Jestem przekonany, że polska literatura nic nie straci, jak pan Latkowski skupi się na pracy dziennikarskiej. Zdecydowanie odradzam tę pozycję.

Ewa-Książkówka | 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

Oficjalna recenzja pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/profil/1636/ewa-ksiazkowka/oficjalne-recenzje/1/1257/trudne-dobrego-poczatki

***http://ksiazkowka.blogspot.com/2012/09/czarny-styczen-sylwester-latkowski.html***

mika_95 | 2015-05-22

Powieść poświęcona zorganizowanym grupom przestępczym. Książka pisana prostym językiem. Trochę się rozczarowałam, liczyłam na coś o wiele ciekawszego.

Agro | 2013-01-20

Kolorowa okładka ,prosty tytuł, znane nazwisko autora..Miał być dobry kryminał a wieje nudą,brak wyrazistości postaci brak jakiejś iskry w tym wszystkim i szlifu. Taka sobie lekko kryminalna historia o mafii , narkotykach , przekrętach itd. Nie porywa, nie skłania do
rozwikłania sprawy przed która staje główny bohater Filip.
Cytat z książki który trafnie opisuje „dynamiczna akcje” w powieści :
„Przydałby się spec od zjawisk paranormalnych, który wreszcie powiedziałby coś konkretnego i pchnął sprawę do przodu,bo jak na razie wszystko toczyło się w tempie zagłodzonego muła..”
Bardzo szybko zapomnę o tej pozycji.

Tomasz Dymek | 2013-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2013

Zawiodłem, się.
Niby pomysł ciekawy, mnie kojarzący się z serialem sensacyjnym w polskich realiach. Czegoś zabrakło.
Napisana bardzo prosto, lekka do czytania. Wszystko "oblane klasykami" z gatunku gangsterskiego.

ZielonaCytryna | 2012-06-29
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Polska powieść poświęcona zorganizowanym grupom przestępczym… Było jasne, że prędzej czy później trafi w moje ręce, to w końcu „moja” tematyka. Nazwisko autora "Czarnego stycznia", Sylwestra Latkowskiego, było mi dobrze znane już wcześniej, dzięki przeczytaniu jego książki "Polska mafia".

Miałam wszelkie podstawy by uznać, że jego nowa powieść będzie w dużej mierze odzwierciedlała realia polskiego półświatka. I że będzie naprawdę dobra.

Tak, jak zapowiada wydawca na tylnej okładce książki, w powieści miało znajdować się wszystko to, co zwykle łączy się z mafią. Niebezpieczeństwo, pieniądze, zabójstwo (oraz prostytutki i niekończący się strumień whisky). Główny bohater, Filip, przypadkowo wplątany zostaje w tajemniczą sprawę, z zabójstwem córki potężnego rosyjskiego gangstera w tle. Pojawia się jakaś paczka, jakieś sekrety… Filip wyrusza do Rosji, aby dowiedzieć się, o co właściwie toczy się gra. Wraca, znów wyjeżdża, wraca, wyjeżdża (przy okazji przybywa do Trójmiasta – wówczas...

alepio | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Jedyny plus tej książki jest taki, że czyta się ją błyskawicznie. Akcja toczy się niby bardzo szybko, ale i tak dziwnym sposobem jest po prostu nudna. Cały czas towarzyszyła mi myśl- oby jak najszybciej do końca, bo już mam dość Filipa i jego głupawego śledztwa. Okrągłe słowa nie pomogły, banał, banał, banał, głupota. Zdecydowanie nie polecam.