Czarny styczeń

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-7799-459-7
literatura polska
Ag2S

Pierwszy czarny kryminał znanego dziennikarza śledczego. Czy możliwe jest opisanie z chandlerowskim dystansem polskiego półświatka pełnego morderstw, narkotyków, korupcji, prostytucji, handlu żywym towarem? Latkowski udowadnia, że tak. Filip wychodzi z więzienia i postanawia zacząć wszystko od nowa, zerwać ze wspólnikami i ciemnymi interesami. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć....

Pierwszy czarny kryminał znanego dziennikarza śledczego.

Latkowski udowadnia, że tak.

Filip wychodzi z więzienia i postanawia zacząć wszystko od nowa, zerwać ze wspólnikami i ciemnymi interesami. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Niespodziewanie zjawia się u niego dawno niewidziany przyjaciel i wplątuje go w niebezpieczną grę, której stawką są duże pieniądze. Zaczynają ginąć ludzie, a Filip staje się głównym podejrzanym; musi zmierzyć się nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, ale i dawnymi znajomymi. Mafia nie zapomina - dla niej "nawrócony" znaczy martwy…

Akcja tej brawurowej powieści rozgrywa się w Polsce, Rosji, Niemczech, na Białorusi i Litwie, a uważny czytelnik wytropi w niej wiele postaci wzorowanych na bohaterach pierwszych stron naszych gazet.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

Trudne dobrego początki…

Czasem po latach brodzenia w błocie mrocznego świata, taplania się w odmętach ciemnych interesów i spotykania na swojej drodze najgorszych przedstawicieli marginesu społeczeństwa przychodzi moment, by powiedzieć wreszcie głośno i wyraźnie: DOŚĆ! Wtedy wiadomo już, że psychika nie wytrzyma więcej, nie udźwignie bogacenia się na cierpieniu i naiwności innych, a zagrożenie utraty zdrowia czy nawet życia skutecznie spędza sen z powiek. Tylko czy można na zawołanie zerwać z niechlubną przeszłością?

Filip Kosiński, bohater książki Sylwestra Latkowskiego pt. "Czarny styczeń", nie znał odpowiedzi na to pytanie, ale postanowił podjąć próbę zerwania z kryminalną przeszłością tuż po wyjściu z więzienia. Jak to jednak w życiu bywa trudne są dobrego początki… Przeszłość dość szybko zapukała do drzwi i nieproszona wtargnęła do mieszkania, burząc harmonijny plan ustatkowania się Filipa. Przyszła pod postacią starego znajomego spod celi, Roberta, który rozpaczliwie szuka intymnego azylu w obawie przed prześladującymi go ludźmi. Filip, bardzo niechętnie, ale jednak decyduje się pomóc znajomemu. Czy słusznie? Szybko okazuje się, że popełnia błąd. Wkrótce pojawiają się pierwsze śmiertelne ofiary skomplikowanej sprawy, w której ugrzązł Robert, a na domiar złego sam Kosiński staje się podejrzanym numer jeden w sprawie śmierci jednej z nich. Czy uda mu się wybrnąć z zagrażającej życiu sytuacji?

Ponoć mafia nigdy nie wybacza, a już na pewno nie zapomina o zdradzie, którą bez wątpienia jest próba odcięcia się od grupy. Policja również nie traci czasu i depcze Kosińskiemu po piętach. A sam bohater tego kryminału robi wszystko, by dociec prawdy, staje się detektywem w sprawie, by ocalić własna skórę. I to ciekawy zabieg autora, wszak nie często zdarza się w powieściach kryminalnych, by bohater będący ofiarą niesprzyjającego mu losu, przyjmował tę rolę. Latkowski przy pomocy swojego bohatera dogłębnie wnika w świat ciemnych interesów – handlu narkotykami, ludźmi, prostytucji czy korupcji. Tyle że sam Filip zdaje mi się być taki mało wyraźny, nie do końca wiadomo, co chodzi mu po głowie. Akcja jest poprowadzona dobrze, w iście detektywistycznym – choć do pewnego momentu jednak z lekka sennym – stylu, ale bez licznych zwrotów akcji. Sytuacja zmienia się nieco bliżej zakończenia kryminału, ale ostatecznie nie przyprawia o zawrót głowy.

W licznych recenzjach dotyczących "Czarnego stycznia", jakie zdarzyło mi się do tej pory przeczytać, padały spostrzeżenia jakoby język bohaterów był zbyt delikatny jak na rzecz
o mafii i ludziach z nią związanych. Przyznaję, że i ja miałam z tego powodu odczucia swoistej nierealności tej fabuły. Naturalnie nie spodziewałam się tu dialogów najeżonych wulgaryzmami rodem z "Psów" Pasikowskiego, aczkolwiek można by je bardziej podrasować. Akcja powieści nie byłaby wtedy tak grzeczna i delikatna.

Ostatecznie uznaję "Czarny styczeń" za dobry i udany czarny kryminał z całkiem pokaźną dozą wątku detektywistycznego, dlatego fanom takiego połączenia polecam ten tytuł szczególnie. Wiem, że takich smakoszy nie brakuje, zwłaszcza wśród starszych wiekiem czytelników.

Ewa Szczepańska

joola | 2017-05-20

Bez akcji, bez emocji z miałkim bohaterem, dla mnie nie

alepio | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Jedyny plus tej książki jest taki, że czyta się ją błyskawicznie. Akcja toczy się niby bardzo szybko, ale i tak dziwnym sposobem jest po prostu nudna. Cały czas towarzyszyła mi myśl- oby jak najszybciej do końca, bo już mam dość Filipa i jego głupawego śledztwa. Okrągłe słowa nie pomogły, banał, banał, banał, głupota. Zdecydowanie nie polecam.

rafinho84 | 2015-06-08
Przeczytana: 20 maja 2015

Troche dzwna poczatek ok sie zapowiada a im dalej tym gorzej ,to tak jak by ogladac polski film zapowiada sie fajnie a klapa wychodzi. Niby czyta sie ale czegos brakuje polskiej ksiazki chyba juz nigdy nie przeczytam.

mika_95 | 2015-05-22

Powieść poświęcona zorganizowanym grupom przestępczym. Książka pisana prostym językiem. Trochę się rozczarowałam, liczyłam na coś o wiele ciekawszego.

BahamaYelloW | 2015-02-07

Chętnie odsprzedam tę słabiznę. Zaintrygowała mnie postać autora ale się zawiodłem. Nie było tego czegoś, zmęczyłem tę książkę i wracać do niej nie będę.

Justyna | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

To jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Latkowskiego – tą pisaną. Niestety ale Miłoszewski to on nie jest. Książka nawet nie stała, bądź leżała koło powieści poziomem zbliżonym do Miłoszewskiego. No sorry ale dno totalne. Fabuła zbyt wydumana i podkręcona jak w Hollywoodzkich produkcjach. Główny bohater to jakiś dziwny bohater. Gdyż opuszcza mafie potem do niej wraca, a wszyscy łysi i przygłupi członkowie „stowarzyszenia”, bo tak są opisani przez Latkowskiego, ludzie z pół światka obchodzą się z nim jak z jajkiem zamiast go kropnąć na początku za wściubianie nosa w nie swoje sprawy jakby to zapewne miało miejsce w życiu i ta policja…tępa bardziej niż ci łysi… Ale czy w prawdziwym życiu ludzie którzy żyją na pograniczu prawa i muszą mieć nerwy ze stali, są nierozgarniętymi macho a ich kobiety to zwykle blond dziwki? Intryga żywcem jak z kiepskiego filmu, zabili go, utopili, przypalili a on uciekł. Omega – litości Panie Latkowski, czy ma Pan swoich czytelników za takich samych...

Monika | 2014-07-12
Przeczytana: 10 maja 2014

Wszelkie cechy kryminału są, niektóre momenty nawet wciągające, jednak dla mnie książka ulotna.

Pan Sylwester jest moim Mistrzem w innych dziedzinach!

odAdoZ | 2014-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Dobrze, że nie zaczęłam od opinii na LC, bo mogłabym zrezygnować z czytania jeszcze przed otworzeniem książki.
Zdecydowanie nie zgadzam się z tak niskimi ocenami.
Do Chandlera może i brakuje, ale nie jest to przepaść.
Chandlerowski duch tu krąży.
Z zainteresowaniem dotarłam do końca.

almos | 2014-03-28
Przeczytana: 2013 rok

Książka wzbudziła moje zaciekawienie, bo autorem jest nasz czołowy dziennikarz śledczy, znający światek polskiej przestępczości od podszewki. Rzecz jest stylizowana na czarny kryminał, w stylu Chandlera, Hammetta, czy Chase’a, czyli mamy narratora, który mówi w pierwszej osobie, żadnych tam wielu wątków, dużo przemocy i krwi, itd. Trzeba jednak pamiętać, że istotnym elementem czarnego kryminału jest jego język: styl ma być zwięzły i krótki, prosty i bez większych ozdobników (wyjątkiem Chandler z jego kultowymi porównaniami). W tej powieści natomiast znajdują się zdania typu: „Ten dzień byłby równie ospały i smętny jak pozostałe, gdyby wśród wyjętej ze skrzynki korespondencji, którą jak zwykle stanowiły wyłącznie rachunki do zapłacenia, a których wysokości nie chciałem na razie poznawać, aby jeszcze bardziej nie psuć sobie i tak fatalnego nastroju, nie znajdowała się błękitna koperta ofrankowana rosyjskimi znaczkami.”
Jeśli mówi się, że styl to człowiek, to autor powyższego zdania...

Michał | 2014-03-19

Trochę się męczyłem z czytaniem, ale nie jest to zły utwór. Po prostu czegoś mi brakuje. Historia prowadzone poprawnie, ale nie wciąga, a szkoda...