kasiek66 
Książkoholik, którego świat zmieniła jedna książka.
22 lat, status: Czytelnik, ostatnio widziany 7 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-24 10:24:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Kwiat paproci (tom 4.5)

Witojcie !
Ja żem szeptucha co tom wam tylo o tej naturze, bogach i Gosi godoła. Przyjszedł to czos na porządno recenzje a nie wypociny. Mondra baba jestem to wiem co godom.
Ach ta gwara to męcząca bywa. Nie będę was ogłupiać bo i tak wiecie, że to tylko chwyt reklamowy ;)
Wszyscy w koło zachwycają się serią "Kwiat Paproci", z autorką tego bloga na czele. Jednak ja tu prawdę powiem jak ja...
Witojcie !
Ja żem szeptucha co tom wam tylo o tej naturze, bogach i Gosi godoła. Przyjszedł to czos na porządno recenzje a nie wypociny. Mondra baba jestem to wiem co godom.
Ach ta gwara to męcząca bywa. Nie będę was ogłupiać bo i tak wiecie, że to tylko chwyt reklamowy ;)
Wszyscy w koło zachwycają się serią "Kwiat Paproci", z autorką tego bloga na czele. Jednak ja tu prawdę powiem jak ja to oceniam.
Jestem prawie główną bohaterką tej książki, wiele w życiu widziałam i słyszałam.. i powiem Wam, że zachwycający się maję rację.Zacznijmy od Nowego Sekretnika. Wykonany jest starannie, w twardej oprawie i z piękną okładką. W środku sprawy mają się podobnie. Czcionka jest duża więc nawet starsza szeptucha da radę przeczytać. Dużo miejsca na własne notatki a nawet rożek z tyłu, w który możemy schować luźne zapiski. Fragmenty przygód wspaniałej Gosi, ważne daty czy rady na bóle są zapisane tak jak w sekretniku. Nowością jest zestawienie ziół, które na co pomagają oraz ciekawostki. Wierzcie mi, że tego to nawet inne szeptuchy nie wiedzą ! Podpowiedziałam autorce co nieco więc w środku znajdziecie nawet przepisy na nalewki.

"Po głębszym zastanowieniu, to każde nasze święto wedle opowieści powinno kończyć się orgią i pijaństwem. Aż mi wstyd za przodków."


Całość jest pięknie ozdobiona i musi znaleźć się na półce każdej zielarki. Sekretnik może też służyć do rozładowania emocji. Zawiera bowiem rysunki, które możemy pokolorować.

pokaż więcej

 
2018-09-22 17:29:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Wilk (tom 2)

Siema, jestem Aki, kolega Maksa.
Ostatnio odzywała się Ivette to teraz pora na mnie. Margo i Maks mają się świetnie. Wiecie, buziaki, przytulanki i te sprawy. Czasami to aż na wymioty się zbiera od patrzenia na nich. Margo to chyba masochistka bo woli kiedy się na nią drę niż normalnie mówię. Najgorzej, że znowu Instytut daje o sobie znać. Mieliśmy nadzieję, że to już koniec przygód z nimi a...
Siema, jestem Aki, kolega Maksa.
Ostatnio odzywała się Ivette to teraz pora na mnie. Margo i Maks mają się świetnie. Wiecie, buziaki, przytulanki i te sprawy. Czasami to aż na wymioty się zbiera od patrzenia na nich. Margo to chyba masochistka bo woli kiedy się na nią drę niż normalnie mówię. Najgorzej, że znowu Instytut daje o sobie znać. Mieliśmy nadzieję, że to już koniec przygód z nimi a tu o.

Wyjątkowo zacznę recenzję od minusa ! " Świat jest jednak piękny", jeśli powiem, że to zdanie pojawia się na co drugiej stronie lub prawie co drugiej, będzie to znaczyło, że mam rację. Mam wrażenie, że aż prześladuje w książce ! Odejmuję za to gwiazdkę.
A teraz pora na przyjemne rzeczy. Przede wszystkim humor. Występuje niestety w mniejszej ilości niż w poprzednim tomie. Buduje poważniejszą książkę, dzięki czemu możemy zaobserwować dorastanie bohaterów. Mniejsza ilość nie znaczy jednak, że nie uronimy łzy. Uronimy i to wiele bo pomimo wilczych umiejętności, Margo potrafi wpakować się w kłopoty. Również Pijawka dostarcza humoru.

Kolejny minus to.. zakończenie ! Halo, tak się nie robi !! Mam nadzieję, że wyjdzie jakaś kontynuacja bo taki finał spędza mi sen z powiek. Wyobraźnia podpowiada mi wiele końców..ale jak będzie ?

"Czy was też tak strasznie wkurzają optymiści? Chodzi taki dookoła ciebie i ciągle się uśmiecha, a ty masz ochotę go udusić."

Humor zanika ale pojawia się dynamizm. "Wilczyca" zaczyna budować napięcie i wprowadzać akcję. Instytut próbuje ingerować w życie nastolatków, którzy decydują się na bunt. Każdy ich ruch jest pilnowany a dodatkowo pojawia się potwór. Niebezpieczeństwo, paralizatory czy wybuchy to następstwa, które nadają mrocznej strony książce. To zdecydowany plus, który zachęci do czytania. Ba my mamy problem się oderwać !

Kolejny plus to możliwość obserwacji procesu dorastania bohaterów. Pamiętajmy, że są to nastolatkowie i ta zmiana nie trwa 5 minut, jak w niektórych książkach. Tutaj ta zmiana jest delikatna i dokładnie pokazana. Bohaterzy zaczynają lepiej rozumieć Instytut i ich działania, podchodzą poważniej do sprawy jak również okazują szczere uczucia. Zmiany są też widoczne w rodzicach, którzy zaczynają rozumieć proces dorastania.
Styl pisani, język jak również opisy, zostały bez zmian. Krótko, zwięźle i na temat.

2 tom oceniam 8/10. Cała serię oceniam 9/10 i polecam przede wszystkim nastolatkom. Język jest delikatny, bez wulgaryzmów a opisy czyste i klarowne. Książka może spodobać się też romantykom lub Panom, którzy chcą zaskoczyć kobietę.
Dziękuję Wydawnictwu WAB i zapraszam do lektury !

pokaż więcej

 
2018-09-15 20:19:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Sekta ViaTerra (tom 2)

Sofia, Wpis 40567
Sekta dalej mnie prześladuje. To już dwa lata od ucieczki. Miałam wrócić do normalnego świata..lecz koszmary spędzają mi sen z powiek. Marzyłam o dniu ucieczki. Marzyłam, że wszystko się zmieni. Marzyła o uratowaniu innych ludzi z sekty.
Pragnę by to wszystko okazało się tylko snem. Snem, z którego jeden ruch mnie wybudzi.
Dni mijają a sen nie chce się skończyć. Noc to sny z...
Sofia, Wpis 40567
Sekta dalej mnie prześladuje. To już dwa lata od ucieczki. Miałam wrócić do normalnego świata..lecz koszmary spędzają mi sen z powiek. Marzyłam o dniu ucieczki. Marzyłam, że wszystko się zmieni. Marzyła o uratowaniu innych ludzi z sekty.
Pragnę by to wszystko okazało się tylko snem. Snem, z którego jeden ruch mnie wybudzi.
Dni mijają a sen nie chce się skończyć. Noc to sny z przeszłości..dzień to codzienność, którą prześladują podejrzenia od ludzi. Jestem jak w 24 godzinnym horrorze.
Oswald jest w końcu w więzieniu. Czeka go rozprawa. Lecz czy taka kreatura może czuć skruchę ? Jego znajomości sięgają wszelkich krańców świata. Jego cel to ja. Zemsta na mnie.
Muszę to przełamać. Muszę zerwać te łańcuchy trzymające mnie przy sekcie. Niech ludzie poznają prawdę.
Tylko pytanie, czy ktoś mi uwierzy ? Oswald próbuje zawładnąć nad kolejnymi ludźmi, których stawia przeciwko mnie. Bo kto inny chciałby mnie zniszczyć ? Czy moje życie wróci do normalności? Czy to się kiedyś skończy...Sekta powraca to drugi tom serii o sekcie z wyspy mgieł. Projekt, w którym Sofia myślała, że ma zaszczyt uczestniczyć, okazał się sektą, która obecna jest w każdym jej kroku.
Pierwsza rzecz jaka rzuca się podczas czytania oby tomów, to szok. Szok, że można tak łatwo omotać człowieka. To aż nie do pomyślenia, jak łatwo można zapanować nad drugim człowiekiem i go zniewolić. "Szok i niedowierzanie" to jedyny zwrot, który jest w stanie określić nasze myśli podczas czytania tej historii.

"Po ostatniej wspólnej podróży promem, gdy Madeleine stworzyła nową grupę, sądził, że członkowie sekty będą się spotykać na lądzie. Snuć wspomnienia, pisać pełne uwielbienia listy do Oswalda w więzieniu. Nie przypuszczał, że mogą wrócić na wyspę. "
Prócz wyżej wymienionych emocji, odczuwam złość. Złość na ludzi, że są tak łatwo wierni i mimo wszelkich mediów, dostępu do wszystkiego, nadal nie potrafimy mieć swojego zdania i dajemy sobą manipulować. Sekt na świecie jest tysiące jak nie miliony, mamy ogromne zasoby wiedzy a mimo to dajemy wciągnąć się do ich świata. Ta lektura uświadamia ludzkie błędy i zachęca do głębszego zapoznania z tematem sekt.

"Wielu z nich pobyt w sekcie zniszczył. [..] A jednak ci ludzie tutaj zachowywali się jak gdyby nigdy nic się nie stało, nie było żadnego procesu."

Kreacja bohaterów to majstersztyk. Są tak realni, że mamy wrażenie jakby byli obok nas. Jak by nas otaczali. Franz to typ manipulatora, którego możemy znaleźć w codziennym życiu. Z pozoru postać, której nie musimy się bać. Jednak strona za stroną a sami stajemy się Sofią.Drugi tom, jest równie pewnie i dynamicznie prowadzony. Jesteśmy już lekko przygotowani co może się stać, przez co nasze emocje nie szaleją tak mocno jak w pierwszym. Dla jednych może być to minusem, dla mnie to oznaka spójności.
Zdecydowanie polecam każdemu. To nie jest książka na wieczór. To raczej lektura, z którą powinniśmy się zapoznać i wziąć do serca. To głęboki tekst, który może z pozoru nas nie poruszać. Lecz zasieje w nas ziarenko niepokoju.

pokaż więcej

 
2018-09-09 17:59:45
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Wilk (tom 1)

Drodzy przyjaciele,
W Wolftown nie jest jednak tak źle jak mi się wydawało. W porównaniu do Nowego Jorku, to miasteczko to ledwie dzielnica. Ale są też plusy bo nie ma tu aż tyle aut, hałasu i rodzice pozwalają mi na więcej. Szkoła, jak to szkoła. Same nudy. Zostałam okrzyknięta najlepszą pływaczka i teraz mam Pijawkę, znaczy panią od w-f, na karku. To taka małą ale strasznie wrzeszcząca...
Drodzy przyjaciele,
W Wolftown nie jest jednak tak źle jak mi się wydawało. W porównaniu do Nowego Jorku, to miasteczko to ledwie dzielnica. Ale są też plusy bo nie ma tu aż tyle aut, hałasu i rodzice pozwalają mi na więcej. Szkoła, jak to szkoła. Same nudy. Zostałam okrzyknięta najlepszą pływaczka i teraz mam Pijawkę, znaczy panią od w-f, na karku. To taka małą ale strasznie wrzeszcząca kobieta.
Zaprzyjaźniłam się z Ivette, która jest Francuską i kocha różowy. Ma nawet różowe auto !! Moje drogi coraz bardziej wchodzą na drogi Maksa. Kolejny raz widzę go w lesie. Muszę dowiedzieć się co on tam robi. Muszę przyznać, że podoba mi się i to nawet bardzo. Ale tyle na razie, resztę napiszę w kolejnym liście. Teraz muszę lecieć na kolejne zajęcia na pływalni.
Napiszcie co tam u Was ;)
Buźki,
Wasza Margo


Lekka, wciągająca a do tego zabawna powieść, która pozwala na pełny relaks z nutą fantastyki. Czy seria o wilkach może być lepsza od zmierzchu ? Jak dla mnie 4x TAK !
Pierwsze TAK - bohaterowie są barwni, pełni energii i szaleństwa jak na nastolatków przystało. Nocne schadzki czy pierwsze miłości. Rozmowy z rodzicami i ten bunt. Wszystko tak jak być powinno czyli na "luzie".

"Czuję się jak powietrze. Jestem, ale mnie nie ma."

Drugie TAK - z pozoru lekka powieść a w środku fragmenty idealne co cytowania, niosące przesłanie. Niby lektura młodzieżowa, niby na jedną noc..lecz potem zostaje w myślach. W prosty i delikatny sposób uczy o zrozumieniu rodziców i nastolatków, o pierwszych miłostkach i radzeniu sobie z uczuciami. Całość przyprawiona talentem i rywalizacją miedzy-koleżeńską.

"Kiedy powiedziałam im, że będę jeździła rowerem do szkoły, przyjęli to zadziwiająco spokojnie.
- A co jeśli ci się coś stanie? Nasz dom jest poza Miastem! To strasznie daleko! -histeryzowała mama"

Trzecie TAK - humor. To już chyba charakterystyczna cecha tej autorki. Każda z jej książek ma ogromną ilość humoru, który potrafi poprawić każdy dzień. I tak jest też tu. Nastolatkowe luźne podejście, bohaterka ciamajda i dorośli, który próbują slangu. Jak tu wytrzymać nie roniąc żadnej łzy spowodowanej śmiechem ?

"W pobliżu naszej posesji, tuż za płotem, ciągnie się wielki, ciemny, ponury las. Nic nie może zastąpić tego widoku o poranku. Dobry humor na cały dzień gwarantowany.."

Czwarte TAK- pomysł na fabułę, która pod lekką mgłą nastolatkowych problemów, skrywa eksperymenty naukowe. Co takiego odkryją bohaterowie ? Co im grozi ? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi. I w taki sposób nim się obejrzymy, jesteśmy u końca książki.

Podsumowując.. Oceniam 10/10. Idealna dla nastolatka jak i starszej osoby. Skrywa lekką historię pełną niespodzianek. Sprawdzi się super przy jesiennym wieczorze. Okładka pełna jest drobiazgów, które pomogą naszej wyobraźni na szaloną podróż do świata fantasy.

pokaż więcej

 
2018-09-07 13:08:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Jestem Malcolm, pomocnik Pana Roberta. Może głównym bohaterem nie jestem ale muszę się tu odezwać.
W książce poznacie historię Liu. Kobietki, która jest tak chuda i drobna, że muszę ją podkarmić. Tylko czemu ona tyle gada, ciągle gada. Dziewczyna straciła dach nad głową i trafiła do naszego domu. Może i nie uwierzycie, ale musicie. Jej cały dobytek mieścił się w 2 workach na śmieci....
Jestem Malcolm, pomocnik Pana Roberta. Może głównym bohaterem nie jestem ale muszę się tu odezwać.
W książce poznacie historię Liu. Kobietki, która jest tak chuda i drobna, że muszę ją podkarmić. Tylko czemu ona tyle gada, ciągle gada. Dziewczyna straciła dach nad głową i trafiła do naszego domu. Może i nie uwierzycie, ale musicie. Jej cały dobytek mieścił się w 2 workach na śmieci. Wychowana, grzeczna i pysznie gotuje. Miała zostać na dwa dni, lecz co dalej z nią będzie? Kiedy Pan Robert zaczyna opowiadać co ta kobieta przeżyła. Kiedy widzę jej "dom". To się w głowie nie mieści, że udźwignęła aż tyle.
Na tyle książki widnieje opis "Liu traci dach nad głową w najgorszym dla siebie momencie. Wie, że nawet jeśli zechciałaby wrócić do ciasnego, brudnego mieszkania w Queens, u własnych rodziców nie ma czego szukać. Właśnie zakończyła związek z Niną, swoją pierwszą i jedyną kochanką, i chce spróbować ułożyć sobie życie z mężczyzną. Ale tych, których spotyka na swojej drodze, powinna raczej unikać, niż się w nich zakochiwać… Czy kiedy w końcu pozna kogoś naprawdę wartościowego, będzie w stanie mu zaufać? Czy uczucie może być silniejsze od podziałów, statusu społecznego i różnic kulturowych? Czy to możliwe, by zapomnieć o przeszłości i pozbyć się złych wspomnień?"
Ten opis to garstka jej przygód. Musicie sięgnąć po tą książkę, ze względu na Liu. Mała chmura , to znaczy jej imię..taka mała a tak dużo dźwiga.
Płatki wspomnień to niezwykła historia młodej Chinki, która opowie swoje życie w magiczny sposób. Płatki wspomnień to historia o której będzie głośno. Płatki wspomnień to książka, która jednym skradnie serca, innym zajmie tylko czas. Wywoła wiele emocji i często usłyszymy, że jest podobna do 50 Twarzy Greya. O ile seria 50 twarzy miała ogromną reklamę, rozwlekana była ile tylko można, pisana o wszystkim i bez emocji, o tyle to porównanie to wręcz obelga. O co więc chodzi? Mamy motyw kobiety, która jest uległą i mężczyzny, który jest Panem. Poszukiwanie miłości, odepchnięcie jej, porwanie, erotyzm i fetysze. To cechy wspólne obu książek. Jest jednak jedno wielkie ale. Płatki wspomnień to książka, która opisuje to wszystko sto razy lepiej.
Po opisie z tyłu książki, myślałam, że będzie zwykły romans. Po przeczytaniu pierwszych stron wiedziałam, że nie będzie to zwykłą lektura do łóżka. Autorka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Zapewniła mi historię pełną mroczności, namiętności i kontrowersji. Zabrała mnie do świata pełnego namiętności, grozy a nawet chwilowego obrzydzenia.

" Czy już mówiłem, że czasami nie ogarniam i nawet nie próbuje zgadywać, jakie tajemnicze procesy zachodzą pod czaszką kobiety"

Główną bohaterką jest Liu, która stworzona jest na delikatną i wątłą postać, skrywającą potwory przeszłości. Z jej ust nigdy nie wyjdzie żadna skarga, ba z jej ust zawsze padnie podziękowanie. Uległa, która wiele zniosła. Podobno każdy chciał by doceniła troskę o nią i ofiarowane uczucie. Jednak po przeczytaniu sytuacji jakie znosiła, zadamy sobie pytanie, ile jest w stanie udźwignąć człowiek w imię miłości?.
Z czasem, do naszej lektury dołącza Robert i Malcolm. Malcolma mieliśmy już szansę poznać z krótkiego wstępu na początku mojej recenzji. Jak sami widzicie, zawsze musi mieć coś do powiedzenia. Pracuje jako pomocnik Roberta.
No właśnie ale kim jest Robert? To mężczyzna z nizin społecznych, któremu udało się wyjść na prostą. Jest biznesmenem, którego nie interesuje co powiedzą inni. Idzie własnymi ścieżkami, popełnia błędy, lecz mimo bogactwa nie tworzy kogoś innego. Jest po prostu sobą.
Każdy z bohaterów jest pełen emocji, realności i sympatyczności, która pozwala na polubienie się z nimi. W tej książce każdy jest ważny i ma poświęcony czas.

" Kto dla miłości walczy, zwyciężą"

Autorka zadbała o każdy detal. Dostarczyła nauki nie tylko poprzez motta. Bardzo na plus był moment o konfucjanizmie. Nie myślcie, że było to zrobione jako zwykła wstawka wzięta z internetu. Nawet element nauki stworzony był z precyzją i otoczony emocjami. Dodatkowym atutem jest pomysł na poruszenie sfer. Każda z historii zostawia w nas pytania i nadaje głębi.

" Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się tuż obok człowieka"

Czy jest więc coś na minus? Jak dla mnie okładka jest zbyt delikatna. Może wygląda jak Liu bo z pozoru prosta i delikatna a w środku skrywa perłę. Chciałabym jednak zobaczyć szkice czy wyszywanki Małej Chmury. Nawet drobny fragment zamieszczony wewnątrz okładki dodałby jej mocniejszego akcentu.

Daje 9/10 i zachęcam do przeczytania. Napisanie recenzji dla takiej perły jest bardzo trudne. żadne słowa nie opowiedzą tego co dzięki tej lekturze przeżywamy.
Dziękuje bardzo autorce za powierzenie mi książki.

pokaż więcej

 
2018-09-07 12:46:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

"W dniu swoich trzydziestych trzecich urodzin popularna pisarka Senna Richards budzi się uwięziona w obcym domu. Została porwana, ale nie wie przez kogo ani dlaczego. " Jak się uwolnić z tego koszmaru ?
Całość zaczyna się pięknym opisem domku pośród śniegu. Myślimy, że bedzie to romans..lecz nagle jest ona. Zagubiona i rozmyślająca o swojej przeszłości. Gdzie jest i co się z nią dzieje ?
...
"W dniu swoich trzydziestych trzecich urodzin popularna pisarka Senna Richards budzi się uwięziona w obcym domu. Została porwana, ale nie wie przez kogo ani dlaczego. " Jak się uwolnić z tego koszmaru ?
Całość zaczyna się pięknym opisem domku pośród śniegu. Myślimy, że bedzie to romans..lecz nagle jest ona. Zagubiona i rozmyślająca o swojej przeszłości. Gdzie jest i co się z nią dzieje ?
Autorka bardzo dokładnie opisuje każdy z kroków. Chwilami, opisy są aż zbyt dokładne niczym tłumaczenie jak zawiązać sznurówki. Fabuła jest pełna dynamizmu i pewnie prowadzi przez książkę. Po lekturze sami szukamy swojej ciemnej strony. bo to ona jest głównym sprawcą porwania. Okładka jest spójna do treści i pokauzje mętlik, który czytelnik ma po lekturze.

pokaż więcej

 
2018-08-27 19:57:55
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Witamy wszystkich w Starej Leśnej. Moim i Państwa gościem będzie Zuzanna, czyli główna bohaterka książki " Ogród Zuzanny. Odważ się kochać".
Aby przybliżyć Państwu motyw naszej rozmowy, słów kilka o poprzednim tomie.
Zuzanna jest samotną matką. Z pozoru, prowadzi zwykłe życie gdzie musi zadbać o swojego syna, który dojrzewa. Kocha kwiaty i związany z nimi język. Mieszka w domku wraz z matką...
Witamy wszystkich w Starej Leśnej. Moim i Państwa gościem będzie Zuzanna, czyli główna bohaterka książki " Ogród Zuzanny. Odważ się kochać".
Aby przybliżyć Państwu motyw naszej rozmowy, słów kilka o poprzednim tomie.
Zuzanna jest samotną matką. Z pozoru, prowadzi zwykłe życie gdzie musi zadbać o swojego syna, który dojrzewa. Kocha kwiaty i związany z nimi język. Mieszka w domku wraz z matką i babcią. Wie, że Wojtek potrzebuje ojca ale życie nie stawia na drodze kobiety żadnego odpowiedniego mężczyzny. Jej małżeństwo nie trwało długo, lecz kosztowało ją sporo. Rzuciła studia, sama wychowuje dziecko a na domiar złego, pracuje w firmie, która niszczy jej pasję do roślin.
I kiedy życie każdego dnia wygląda tak samo, przed jej oczyma staje Adam. Po 13 latach dawne uczucia znów zaczynają mieszać.
Zapraszamy do 7 pytań do....
1. Zuzanno, zacznijmy od podstawowego pytania co się dzieje w 2 tomie ?

Och "Odważ się kochać" to kontynuacja moich życiowych przygód, które zostają wzbogacone o życie moich 2 przyjaciółek czyli Wioli i Kazi. Znów dominują trzy, pełne energii i losowych zakrętów, kobiety. Dzięki spotkaniu po latach i językowi roślin, moje życie układa się obok Adama, który jest świetnym przyjacielem, ojcem jak i drugą połówką. Wioli uda się w końcu zamknąć traumatyczną dziecięcą przeszłość i otworzy się na przyszłość. Kazię czyli właścicielkę księgarni Kubuś Puchatek nawiedzą biznesowe koszmary. Tyle o nas czyli głównych bohaterkach. W naszej wiosce, życie zmienia się również Robertowi Kozakowi, proboszczowi czy Jackowi Wtorkowi.

2. A co z Cecylią i Krystyna? Nie próbują podsuwać swoich dobrych rad ?

Och oczywiście, że próbują. Tylko w mniejszym stopniu. Cecylia odbywa swoją podróż, o której marzyła. Krystyna ma za to problemy ze zdrowiem, które spowodowane są pustką o pomnie. Tyle lat z nią ciągle mieszkałam, aż nagle wyprowadzka. Myślę, że dręczy ją samotność. Jest jednak silną kobieta i małymi kroczkami pokonamy tęsknotę.


3. Gdybyś miała po krótce powiedzieć jak jest ta książka, to co pierwsze przychodzi ci na myśl?

Pełna emocji, wiarygodna i ciepła. To zdecydowanie cechy opisujące tą lekturę. Bohaterowie są wiarygodnie opisani i zmierzają się z problemami codziennego życia. Całość jest spójna, jednak niektórym może przeszkadzać zepchnięcie babci i mojej mamy na dalszy plan. Opisy nie są długie i dominują dialogi. Mam wrażenie, że poprzez ciągłe przygody, książkę czyta się bardzo szybko.

4. Komu dedykujesz tą książkę ?

Zdecydowanie miłośnikom romansów. Osobom, które nie boją się uronić łzy.

5. Czy jest coś co byś chciała zmienić w książce?

Język kwiatów, który był tak widoczny w poprzednim tomie, stał się niewidoczny. Chciałabym by było w nim więcej mnie i tej magicznej przyrody.

6. Czy masz jakiś ulubiony cytat ?

Oczywiście, że tak ! Kocham moment kiedy Kozak ukazuje męski punkt widzenia macierzyństwa. Jest w tym taki śmieszny. Sami oceńcie
" - wykorzystała mnie, wykorzystała jak byka zarodowego. A teraz już mnie nie potrzebuje! - mamrotał do wilczycy Azy "


7. ostatnie już pytanie..ale chyba najważniejsze. Czy możemy spodziewać się 3 tomu ?

Och ja bym bardzo chciała ! W moim życiu ciągle się coś dzieje więc będę kusić autorki !

Serdecznie dziękuję za możliwość rozmowy a Państwa zapraszam do przeczytania 2 tomu ;) Dziekuję Wydawnictwu WAB za możliwość zrecenzowania tej lektury.

pokaż więcej

 
2018-08-24 20:28:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Jestem Danny i jestem niby zwykłym chłopcem. Od małego mam guwernantki, których niecierpię ! Każdej próbuje się pozbyć. I się udaje..ale potem są kary i szlabany.
W końcu trafiam do Polski, do wujostwa gdzie czeka na mnie mój włąsny pokój, szkoła i ..5 kuzynek . Czy można trafić gorzej ? Dobrze, że jest Aneta. Ona jest spoko. To z nią przeżyję największe przygody. Bo nie wiem cyz wiecie..ale...
Jestem Danny i jestem niby zwykłym chłopcem. Od małego mam guwernantki, których niecierpię ! Każdej próbuje się pozbyć. I się udaje..ale potem są kary i szlabany.
W końcu trafiam do Polski, do wujostwa gdzie czeka na mnie mój włąsny pokój, szkoła i ..5 kuzynek . Czy można trafić gorzej ? Dobrze, że jest Aneta. Ona jest spoko. To z nią przeżyję największe przygody. Bo nie wiem cyz wiecie..ale widzę duchy ! Muszę im pomóc aby nie byli więcej wykorzystywani. Dlatego zachęcam Was do przeczyta naszych super przygód. Będzie dużo śmiechu, emocji i niezapomnianych przygód. Gwarantujemy miłe wrażenia i porwanie przez książkę. Wszytsko pisane jest lekko i nawet duch ma na nią ochotę !

pokaż więcej

 
2018-08-21 14:02:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Sekta ViaTerra (tom 1)

Opis z tyłu książki gwarantuje ogromne emocje. Bałam się czy aby nie na wyrost. Okazało się, że książka to istny strzał w 10 . Jeśli chcecie poczuć grozę, zatracić się w nieznanym świecie i poczuć jak bohater książki to jest to pozycja dla Was.

"(...)Siedzę tu jak zbiegły więzień, pomyślała. Nawet czuję się winna. Każdego cholernego dnia przez niego tak się czułam. Trochę brudna i...
Opis z tyłu książki gwarantuje ogromne emocje. Bałam się czy aby nie na wyrost. Okazało się, że książka to istny strzał w 10 . Jeśli chcecie poczuć grozę, zatracić się w nieznanym świecie i poczuć jak bohater książki to jest to pozycja dla Was.

"(...)Siedzę tu jak zbiegły więzień, pomyślała. Nawet czuję się winna. Każdego cholernego dnia przez niego tak się czułam. Trochę brudna i niedoskonała. Ale to przecież nie ze mną jest coś nie tak, do cholery."

Początek książki jest ciężki i trzeba powoli analizować kto jest kim. Można się chwile pogubić. Jednak z biegiem stron zaczynamy rozumieć kto jest kim, co robi i jak wygląda. Dla niektórych może być to problemem, żen ie ma stricte opisu postać. Bohaterów poznajemy stopniowo co potęguje zagadkowość.
Bohaterowie są podobni do nas, do zwykłego człowieka, który nie jest idealny. Każdy z nam ma chwile gdy nie wie co robić z własnym życiem i popełnia różne błędy. Daje ogromny plus za to. Nadaje to autentyczności książce.
Ponadto, Sekta z wyspy mgieł nie jest typową książka dla tej tematyki. Nie jesteśmy zasypywani psychologicznym monologiem. Mamy dialogi, które odnoszą się do ludzkiej natury. Oswalda, który jest doskonałym manipulatorem. Opisy, które sprawiają, że sami wierzymy w lepszy świat.
Cała powieść, wraz z kolejnymi kartkami, dorasta. Zmienia się z delikatnej powieści sensacyjnej na mroczny triller. I te wstawki, które pisane kursywą opowiadają dawne historie.
Sekta z wyspy mgieł to 544 strony, które czyta się w mgnieniu oka. Pozostawia z wieloma pytaniami. Na początku wydaje nam się, że trzeba być głupcem aby pozwolić się tak traktować. Z biegiem czasu, dowiadujemy się jak łatwo można kogoś zniszczyć. Kolejnym plusem jest mała ilość wulgaryzmów. Autorce udało się wyrażać emocje bez owijania w bawełnę ale też bez ciężkich słów.

„Wszystko, co robimy, bazuje na zdrowym rozsądku. Nie ma to nic wspólnego z nauką ani religią.”

Daje książce 9/10 i chętnie sięgnę po kolejne tomy. Jest to debiut, który wywołuje ciarki, nieprzespane noce i myśli, które pozostają na długo. Pozwala na długie zastanowienie nad naszymi decyzjami, światem, który nas otacza jak i nad samą książką. Mariette Lindstein zachęca do spojrzenia w oczy sekty. Poznania ich historii.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Bukowy LAs i lecę po kolejny tom !

pokaż więcej

 
2018-08-20 13:54:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Seria: Young

sierpnia 20, 2018
Hej ;)
Jestem Peyton i chce podbić świat ! Spytacie dlaczego ? Bo jestem nastolatką o nienaturalnych wielkościach ! Mam ponad metr osiemdziesiąt i buty rozmiaru 45 ! Całe moje zycie to wieczne problemy. Nie wierzycie? Kto jak nie wysocy słyszy żarciki " hej jak tam pogoda tam na górze? " . Kto musi ubierać się na męskim dziale bo na damskim nie ma nic ! Kto nie może mieć...
sierpnia 20, 2018
Hej ;)
Jestem Peyton i chce podbić świat ! Spytacie dlaczego ? Bo jestem nastolatką o nienaturalnych wielkościach ! Mam ponad metr osiemdziesiąt i buty rozmiaru 45 ! Całe moje zycie to wieczne problemy. Nie wierzycie? Kto jak nie wysocy słyszy żarciki " hej jak tam pogoda tam na górze? " . Kto musi ubierać się na męskim dziale bo na damskim nie ma nic ! Kto nie może mieć butów na obcasie ani żadnych kobiecych ? I najgorsze.. znajdź chłopaka wyższego od siebie. Dlatego podejmuję zakład od moich znajomych ! Będę próbować szczęścia u każdego wysokiego chłopaka. A wy sami zobaczcie czy mi się uda..Jej wysokość P to książka o wielu cytatach. Możemy zaczerpnąć głębokich przemyśleń jak i śmiesznych opisów do sytuacji.

- Jeśli rzeczywiście woli niskie, to tylko dlatego, że nie zna nadrzędnego gatunku, jakim są wysokie. Gdy raz wzniesiesz się na wyżyny, nigdy już nie będziesz chciał zejść na dół.

Pisana jest lekko i z humorem. Delikatna w czytaniu z mocnym akcentem wulgaryzmów. Opowiada historię nastolatki, która zmaga się z problemami szkolnymi i miłosnymi. Oprócz tych wszystkich problemów Peyton skrywa tajemnicę dotyczącą swojej rodziny, co tym bardziej utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Jej największym problemem jest wielkość. Wydawać się może, że to błahostka. Każdy chce być wysoki a tu psikus. Docinki i żarciki nie pomagają w samoakceptacji. Znajomi postanowili rzucić wyzwanie o sporą ilość pieniędzy. Czy uda się wygrać ?
Sam pomysł wyzwania jest na 50% fajny. Motywuje do działania i akceptacji swojego ciała. Drugie 50% to jednak cześć gdzie uczymy o miłości przymuszonej. Peyton chce wygrać i kurczowo trzyma się udawanych uczuć.
Jednym z kolejnych plusów jest odkrycie nowego hobby i sposobu radzenia sobie z ubraniami. Uczy to innego spojrzenia na świat i problemy. Pokazuje, że zawsze jest jakieś wyjście.

Dużo mniej przejmowałabyś się tym, co ludzie o tobie myślą, gdybyś tylko wiedziała, jak rzadko to robią.

Peyton jest naprawdę mega sympatyczną i inteligentną dziewczyną.To bardzo wartościowa dziewczyna, która jest trochę zagubiona, jednak ma w sobie ogromną siłę. Czytelnika mogą drażnić jej uniki i brak ostrzejszej reakcji na obelgi i czepialstwo niektórych osób. Pomimo narracji pierwszoosobowej, bohaterka ginie w tłumie swoich znajomych. Osoby, które są pobocznymi bohaterami, są lepiej dopracowani i barwniejsi niż główna postać.
Książkę oceniam 7/10 i polecam chociażby z powodu humoru sytuacyjnego. Wątek miłosny tworzony na wzór współczesnego "Romeo i Julii" . Posiada jednak temat inności i samoakceptacji, który u nastolatków jest na wagę złota. Ta książka troszkę należy do tych z gatunku „przeczytać, odłożyć ”, zawiera w sobie przekaz i pokazuje, że normalność jest przereklamowana jednak nie ma aż tylu momentów, które pozostają z nami na długo. Wartka akcja sprawia, że czyta się przyjemnie i szybko. Jest to jednak książka na jeden raz.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. Zapraszam na stronę: http://www.wydawnictwokobiece.pl

pokaż więcej

 
2018-08-09 14:04:09
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Kwiat paproci (tom 4)

Hej tu znowu ja..znaczy Gosia ;)
Jak już wiecie jestem uczennicą Szeptuchy. Na początku to wszystko wydawało mi się absurdem..lecz teraz. Teraz to kocham. Kocham Bieliny i to kim jestem. Kupalna nocka, wszelkie obrzędy i nawet ci Bogowie. Nie wyobrażam sobie życia bez nich.
Mam koło siebie wszystko czego potrzebuję. Jarogniewa jest nie tylko nauczycielka ale i moja przyjaciółką. Wspiera mnie...
Hej tu znowu ja..znaczy Gosia ;)
Jak już wiecie jestem uczennicą Szeptuchy. Na początku to wszystko wydawało mi się absurdem..lecz teraz. Teraz to kocham. Kocham Bieliny i to kim jestem. Kupalna nocka, wszelkie obrzędy i nawet ci Bogowie. Nie wyobrażam sobie życia bez nich.
Mam koło siebie wszystko czego potrzebuję. Jarogniewa jest nie tylko nauczycielka ale i moja przyjaciółką. Wspiera mnie i dba o mnie. Mieszko.. Mieszko będzie moim mężem bo mam pod sercem owoc naszej miłości. Ale nie myślcie, że ostatni tom to sielanka. Musze oddać przysługę Swarożycowi ! A wymagać będzie ode mnie bardzo dużo. Muszę uporać się z Witkiem i zadbać o bezpieczeństwo ważnych dla mnie osób. Ten tom to niekończąca się przygoda pełna nauki , śmiechu i miłości. Zapraszam do mojego świata gdzie Bogowie mnie ścigają i podglądają.. no właśnie ostatnio się wywróciłam czy ja nie mam tężca ?Ostatni tom serii. Serii, która pozostawia wielką pustkę. Zdecydowanie to jednej z najpoważniejszych tomów. Gosia dorośleje, staje się poważniejsza ale też mniej histeryzuje. Dalej jest osobą, która dużo się martwi jednak stara się mniej o tym mówić. Ma zostać mamą i musi o siebie zadbać. Sen z powiek spędzą jej Swarożyc, który obserwuje każdy jej krok. Ma dla niej misję, którą musi wykonać za ocalenie życia.

" Miałam nadzieję, że to tylko jakiś durnowaty sen, a nie prawdziwa wizja. Bo jeśli to wizja, to za przeproszeniem Dadźbóg może sobie zabrać tę zagadkę tam, gdzie sam nie dochodzi i gdzie się robią hemoroidy."


Coraz większą przyjemność sprawia jej poznawanie przepisów z zeszytu babi Jarogniewy. Szeptucha stałą się wręcz przyjaciółką, która wysłucha, pomoże a czasami i skarci.
Ten tom nie ma dla nas pełnej gamy obrzędów ani świąt. Ten tom to walka o najbliższych. Jest dynamiczny i w mgnieniu oka prowadzi do końca serii. Dużo nauki o miłości i drugim człowieku. Humor, tak specyficzny dla całej serii, wciąż jest dostępny. Muszę też ostrzec przed najważniejszym. Seri UZALEŻNIA i po skończeniu pozostawia pustkę, którą ciężko zapełnić.

Rodzina to jedyna rzecz, którą człowiek ma w życiu. Żadne pieniądze, domy, podróże nie dadzą ci tego, co ludzie tej samej krwi.

Zarówno ten tom jak i poprzednie, ma charakterystyczny znak kwiatu na okładce. To jedyny z tomów gdzie mamy nie Gosię lecz Mieszka jako okładkę.
Całość jest spójna i przyjemna. Czyta się lekko i z entuzjazmem.

Oceniam 10/10 ! Serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAB za książkę. Już niedługo recenzja całej serii w której zdradzę większość moich ukochanych cytatów. Zapraszam

pokaż więcej

 
2018-08-08 14:18:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Kwiat paproci (tom 3)

Hej ;)
Tu znowu Gosia ! Wiem, męczę Was bardzo ale mam super nowości !
Żerca to 3 tom moich przygód czyli serii " Kwiat paproci". Udało mi się przetrwać Noc Kupały i dalej żyję. Myślałam, że moje problemy się skończą no ale.. Została mi do spełnienia obietnica zostawiona Swarożycowi. Nie wiem co planuje ale z dnia na dzień coraz bardziej czuję się osaczona przez niego. Podczas Kupalnej...
Hej ;)
Tu znowu Gosia ! Wiem, męczę Was bardzo ale mam super nowości !
Żerca to 3 tom moich przygód czyli serii " Kwiat paproci". Udało mi się przetrwać Noc Kupały i dalej żyję. Myślałam, że moje problemy się skończą no ale.. Została mi do spełnienia obietnica zostawiona Swarożycowi. Nie wiem co planuje ale z dnia na dzień coraz bardziej czuję się osaczona przez niego. Podczas Kupalnej nocki, Mszczuj stracił życie i próbujemy z Jarogniewa wrócić do normalności. Niestety we wsi potrzebny jest żerca a Mieszko gdzieś przepadł. Na to stanowisko wezwany został do Bielin, Wojtek. Wydaje się fajny jednak moje serce wciąż leci do Mieszka.
Od jego przybycia po naszej wsi porusza się jakiś myśliwy i poluje na bliskie mi osoby. To już jest skandal !! Kto to widział, żeby nie tylko na mnie ale i znajomych już polowali !
Zachęcam was do 3 tomu bo dzieje się bardzo dużo ! Czy uda mi się przeżyć ? Czy Mieszko wróci? Kto zagraża Bielinom ? I najważniejsze, czego chce Bóg ognia ?Mówiąc krótko ! BRAĆ I CZYTAĆ !
A tak dokładnie.
Gosia dorasta, zmienia się i podchodzi poważniej do swojej sytuacji. Nie jest już taka niezdarą, chociaż zdarzają się wypadki i wpadki. Zaczyna lepiej operować lekami, zwyczajami i powiększa swoją jak również naszą wiedzę.
Z Jagą nabiera całkiem nowej komunikacji. Kobiety zaczynają się dogadywać i rozumieją siebie na wzajem. Jedna dba o drugą i potrafią swobodnie rozmawiać jak i żartować.

Nie można żyć, żałując cały czas czegoś co się stało bądź nie stało. Trzeba cieszyć się życiem, które się ma.

Prócz postaci, które pojawiają się od pierwszego tomu, zostają wprowadzone nowe. Witek jest barwny i realistyczny. Zostaje wepchnięty na głęboką wodę jednak z pomocą przychodzą szeptuchy. Sława zostaje wzbogacona o emocje co daje kolejny plus dla książki, tworzą postać bardziej realną.
Jedna niezmienna rzecz to humor. Jeszcze nigdy się tyle nie śmiałam co z tą seria. Dzięki temu jest lekka i nawet objętościowo gruba książką, czyta się w mgnieniu oka.

Nic się w tym przeklętym lesie nie da ukryć. Na każdym kroku ktoś cię obserwuje. A jak przypadkiem potrzebujesz pomocy, bo - dajmy na to - porwali cię szaleni wyznawcy bogini Mokosz, to nagle nikogo nie ma, nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał.

Co tu więcej mówić ? Seria skradła moje serce ! Po 2 tomie miałam lekkie opory jednak ten tom rozwiał je w mgnieniu oka. Nim się spojrzałam sięgałam po kolejny tom ! Poproszę więcej takich książek. Daję 10/10. Całość jest spójna i ma swój charakterek. Okładka ma swój znak rozpoznawczy w postaci kwiatu paproci , który dodaje kolejny plus !

pokaż więcej

 
2018-07-30 12:58:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

lipca 30, 2018
Jestem Alice Hart czyli bohaterka tej książki. Z natury nie mówię zbyt dużo więc wszystko co potrzebujesz wiedzieć to suche fakty. Jestem sierotą, która ocalałą z pożaru. Najbardziej tęsknię za psem i mamą. W książkach mówili, że ogień odradza. Niestety on nie odrodził lepszego taty ani nikogo. Mój ojciec nie stronił od przemocy i nigdy nie mówił o rodzinie. Byliśmy tylko my.
...
lipca 30, 2018
Jestem Alice Hart czyli bohaterka tej książki. Z natury nie mówię zbyt dużo więc wszystko co potrzebujesz wiedzieć to suche fakty. Jestem sierotą, która ocalałą z pożaru. Najbardziej tęsknię za psem i mamą. W książkach mówili, że ogień odradza. Niestety on nie odrodził lepszego taty ani nikogo. Mój ojciec nie stronił od przemocy i nigdy nie mówił o rodzinie. Byliśmy tylko my.
Po pożarze trafiłam pod skrzydła babci i Kwiatów. Tam dorastałam i poznawałam coraz więcej historii rodzinnych. Ale moje życie nie mogło być sielanką bo zarówno w szkole jak i później miałam problemy. Wszystkie moje historie spisane są w tej książce za pomocą kwiatów. Przemilczane historie, demony przeszłości, książki i kwiaty. To właśnie ja. Cała Alice.

" Dąb pustynny- wskrzeszenie
Klonik biało płatkowy- nadzieja może zaślepić
[...]
Lisi ogon- krew z mojej krwi
Ogniste drzewo- barwa mojego losu"Wyjątkowo zacznę recenzję od okładki bo jak to się mówi " nie oceniaj książki po okładce". Tą lekturą obalimy to powiedzenie ! Jak sami widzicie jest czarna z licznymi kwiatami, tworząc kontrast i głębię. Czerń uznawana jest za symbol żałoby i śmierci. Pasuje to do książki, która już na początku ma pożar niosący śmierć. Kwiaty też nie są bez przyczyny. Kwiaty to niewypowiedziane słowa. Ale to nie wszystkie aspekty tak wspaniałej okładki. Niektóre z kwiatów są dodatkowo wypukłe. Książka ma tak zwane skrzydełka, które również są w kwiaty. Na jednym skrzydle mamy cudnie wkomponowane zdjęcie autorki i krótki opis. Po odchyleniu skrzydełka znajdujemy już delikatniejsze czarne motywy kwiatów, które nadają dodatkowego charakteru książce. Drugie skrzydło ma dla nas opinie o lekturze. I po co ja tyle mówię o okładce? A no po to, że jest dopracowana w każdym calu i nie można oderwać od niej oka. Ale to nie koniec ! Nie tylko okładka zachwyca.
Każdy rozdział nazwany jest nazwą kwiatu i symbolem a obok możemy znaleźć rysunek tej rośliny. Pod tytułem znajdujemy krótką historię kwiatu za co daję kolejny plus bo pierwszy raz się spotkałam z takim opisem.

" Do zakwitnięcia potrzebuje ognia. Kiełkuje z bulw, która może pozostać w spoczynku.[..] Po przekwitnięciu całą roślina czerniej, wygląda jak zwęglona"

Pora na kolejny detal, który potwierdza moje zdanie o dopracowaniu co do płatka, czyli pojedynczy płatek kwiatu, które rozdziela nam fragmenty rozdziału.
To mój numer jeden pod względem graficznym ! Podczas czytania moje oczy były w kwiatowym raju ;)Ale nie tylko oczy miały raj !
Nie spodziewałam się, że można tak ciężkie tematy poruszyć z taką lekkością.
"Kocanka Lepka. Znaczenie: Moja miłość cię nie opuści"

Mamy wątek przemocy w rodzinie, gdzie ojciec nie szczędzi ani małej córeczki ani brzemiennej żony. Kobieta stara się nie denerwować męża ani nikogo nie powiadamia. Mają tylko siebie. Od małego Alice byłą uczona, że dziadkowie czy dalsza rodzina nie istnieją. Jak się potem okazuje, to jedna z przemilczanych historii.
Pożar jest nowym początkiem dla dziewczynki. Niesie ze sobą demony ognia ale i ogromną utratę. W wieku 9 lat straciła psa, który był jej przyjacielem i matkę, z którą miała niezwykłą wieź. Jak by tego było mało trafia, do babci, która jest dla niej obcą osobą. Tak wielkie przeżycia powodują zamknięcie się Alice. Dziewczynka nie chce się do nikogo odzywać. Książka jest pełna dramatyzmu i emocji. Wzbudza współczucie nie dając szans na przerwanie czytania. Dorastamy z Alice i pokonujemy jej problemy. Wszystko jest takie realne, jak byśmy sami byli bohaterami tej lektury. Krótkie poznania innych bohaterów wstawiane są co chwilę przez co nie mamy jednego, nudnego opisu a wiele ciekawych i kolorowych opisów. Całość jest dynamiczna i zabarwiona kwiatami.
Daję 10/ 10 i zachęcam do przeczytania bo można by długoo pisać o tej książce. Takie debiuty mogę czytać codziennie.

pokaż więcej

 
2018-07-26 12:19:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Zuzanna to główna bohaterka, która jest samotną matką. Z pozoru, prowadzi zwykłe życie gdzie musi zadbać o swojego syna, który dojrzewa. Kocha kwiaty i związany z nimi język. Mieszka w domku wraz z matką i babcią. Wie, że Wojtek potrzebuje ojca ale życie nie stawia na drodze kobiety żadnego odpowiedniego mężczyzny. Jej małżeństwo nie trwało długo, lecz kosztowało ją sporo. Rzuciła studia, sama... Zuzanna to główna bohaterka, która jest samotną matką. Z pozoru, prowadzi zwykłe życie gdzie musi zadbać o swojego syna, który dojrzewa. Kocha kwiaty i związany z nimi język. Mieszka w domku wraz z matką i babcią. Wie, że Wojtek potrzebuje ojca ale życie nie stawia na drodze kobiety żadnego odpowiedniego mężczyzny. Jej małżeństwo nie trwało długo, lecz kosztowało ją sporo. Rzuciła studia, sama wychowuje dziecko a na domiar złego, pracuje w firmie, która niszczy jej pasję do roślin.

"Byli parą, ale nigdy nie byli jednością."

I kiedy życie każdego dnia wygląda tak samo, przed jej oczyma staje Adam. Po 13 latach dawne uczucia znów zaczynają mieszać. Czy mężczyźnie uda się rozszyfrować wiadomość wysłaną w kwiatowym języku ? Czy zrozumie sens tych słów ?Opowieść o trzech pokoleniach rodziny Czaplicz, która, poprzez tytuł, przykryta jest pod postacią Zuzanny. Mamy babcię Cecylię, córkę Krystynę oraz wnuczkę Zuzannę. Trzy kobiety i trzy różne charaktery. A w śród nich rodzynek Wojtek , czyli syn Zuzanny. Cała rodzina jest idealnym przykładem na pokazanie różnic związanych z wiekiem ale jednocześnie wspólnej walki z życiem. W każdej z osób drzemie inny styl życia ale wszystkie mają dużą doże humoru oraz uczuć.
Ale nie na tym polega fenomen książki. Podczas czytania mamy wrażenie, że jesteśmy na jakieś cudownej wyspie gdzie dominują kwiaty i piękny język. Otoczeni jesteśmy słowami, które są bezdźwięczne. Czy tak się da ?
Ta książka to idealny przykład na to, że można wyrażać gniew inaczej niż wulgaryzmami. A przecinki to nie słowa na k, ch i inne.

" Bukiecik niezapominajek [...]
- Nie zapomnij o mnie..To właśnie znaczyły w wiktoriańskiej mowie roślin - powiedziała cicho"

Ogromna dawka pozytywów, która uczyni dzień lepszy. Delikatna historia, która opowiada o prawdziwych uczuciach. Nawet bohaterzy są stworzeni jak my, realni a nie sztucznie wklejeni. Humor sytuacyjny podkręca historię i nie robi z niej taniego romansidła, lecz delikatną powieść, którą czyta się w przyjemnością. Ciepła i humorystyczna to jedne z lepszych określeń tej lektury.

" Głóg- znaczy trudności. A ta robinie, o tam- symbolizuje skrywaną miłość. I dwie sosny na lewo, czyli.."
Każdy z nas wie, że życie to nie tylko historia utkana z marzeń i pewnie pojawi się w głowie myśl, to nie dla mnie bo zbyt romantyczne. Każdemu należy się chwila relaksu i rozmarzenia więc czemu nie sięgnąć po tą książkę? Bo może być zbyt słodka? A skąd ! Zarówno okładka, podtytuł czy fabułą może się taka wydawać, ale jest też spora ilość życia codziennego. Obowiązki, praca, dorastający syn czy ogólne problemy też się znajdą. I właśnie to czyni książkę realną.Pora na wizualną ocenę..mamy gładką okładkę z motywem piwonii, która dominuje też na zakładce. Podtytuł, numer tomu czy imiona autorek są lekko wypukłe za równo na okładce jak i brzegu książki. Szkoda, że motyw kwiatowy nie został wprowadzony na strony. Całość jest spójna i daję 9/10. Czekam na kolejny tom.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu WAB ! I polecam wszystkim, w szczególności na smutne dni.

pokaż więcej

 
2018-07-21 11:16:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Kwiat paproci (tom 2)

Drugi tom Serii kwiat paproci musiał sprostać nie lada wyzwaniu, pozostawionemu po pierwszej części. Daje tej części 8/10 i już mówię dlaczego..
Ogromny plus za pozostawiony styl pisania. Gosia się nic nie zmieniła! Jest dalej lekarką, która wszędzie widzi choroby i bakterie. mam wrażenie, że myślami jest w innym świecie bo nawet przejście po prostej drodze będzie miało jej upadek na pupę....
Drugi tom Serii kwiat paproci musiał sprostać nie lada wyzwaniu, pozostawionemu po pierwszej części. Daje tej części 8/10 i już mówię dlaczego..
Ogromny plus za pozostawiony styl pisania. Gosia się nic nie zmieniła! Jest dalej lekarką, która wszędzie widzi choroby i bakterie. mam wrażenie, że myślami jest w innym świecie bo nawet przejście po prostej drodze będzie miało jej upadek na pupę. Dodatkowo, całość ma dużo humoru.

"-masz jeszcze ochotę na jakiś likierek?... Przed snem nie zaszkodzi kilka łyczków"

Sama postać Gosi, jej zachowanie wywołuje uśmiech a co dopiero dialogi.
Wątek miłosny powoli się rozkręca, takimi małymi kroczkami. Jest to dla mnie plus bo nie tworzy pierwszego planu. Jest takim dopełnieniem.

"Ciężko znieść, gdy wszyscy umierają, a ty trwasz."

Ponadto, nie mamy tu zwykłej historii dwojga zakochanych ludzi. W rękach bohaterki spoczywa dalsze życie Mieszka. Musi podjąć trudną decyzję. Komu dać kwiat paproci. O zdobycz stara się nie tylko jej ukochany ale i bogowie. Decyzja nie jest łatwa i książka jest tak skonstruowana, że sami zastanawiamy się co byśmy zrobili na miejscu Gosławy.
Zbliżenie nie jest tylko pomiędzy bohaterami ale też między Szeptuchą a jej uczennicą. Kobiety zaczynają lepiej współgrać i słuchają siebie na wzajem.

"Odwróciliśmy się w kierunku źródła tego ponurego głosu. Radek zdjął rękę z mojego ramienia. Za nami stał nie kto inny jak wesoły niczym burzowa chmura i uśmiechnięty jak dziecko przed aplikacją szczepionki władca Polan."

I tu zaczyna się minus..Jesteśmy wręcz osaczeni ilością bogów, boszków. Ciągle pojawiają się jacyś nowi i trudno zrozumieć kto jest kim i czym włada. Do tego dochodzi sytuacja podszywania się pod boginię. Zdecydowanie działa to na niekorzyść książki.
Kolejny minus to święta. Jedno święto się skończyło a już kolejne. I nagle ta bliska noc dzieje się tak jakby miesiąc później. Mam nadzieję, że 3 tomie nie będzie takiego problemu.Pora na zakończenie, które..hymmm.. trzeba przyznać, że chyba nikt się nie spodziewał takiego zakończenia. Przez całą książkę możemy mieć jakieś swoje wizje i pomysły ale koniec rozwiewa wszystko i zaskakuje.
Ogólnie książka jest spójna zarówno z pierwszym tomem jak i sekretnikiem. Okładka pasuje do końcowych scen ale ma też wypukły kwiat paproci tak jak to było z Szeptuchą. Jest to rodzaj lektury, która może być odpoczynkiem po ciężkim dniu lecz przygotujmy notesy bo znów wiele przepisów wyjdzie na jaw ;)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu WAB i ruszam po kolejną cześć ;)
po więcej zapraszam na jeszczerozdzial.blogspot.com

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
347 86 670
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (14)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (10)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd