The Bridge
837180945X
Bartekers

Ofiara ciężkiego wypadku samochodowego, leżąc bez przytomności w szpitalu, przeżywa w podświadomości inne życie. Trafia w nim do świata, gdzie sen, fantazja, przeszłość i przyszłość stapiają się w nierealną rzeczywistość, z której są tylko dwa wyjścia; jedno wiedzie z powrotem do świata realnego... Most jest ogromny, mieści tak wiele: i gabinet doktora Joyce'a, któremu trzeba opowiadać sny, i bar "U Dissy Pitton", w którym można się napić, i mieszkanie, gdzie można się kochać z Abberlaine... Jest tak wielki, że mieszkańcom wydaje się całym światem. Nawet nie są ciekawi, co jest poza nim, dokąd zmierzają pociągi pędzące poziomem kolejowym. Jednak pewnego dnia John Orr wsiada do jednego z nich i wyrusza w podróż... [Prószyński i S-ka, 1998]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Most-p-621-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Most-p-621-.html

curious | 2017-01-13
Przeczytana: 1998 rok

Poplątana historia, w której jest trochę Kafki i dużo Freuda. Ciekawa, choć od pewnego momentu bardziej jako doświadczenie intelektualne, układanka z motywów, niż jako wciągająca lektura.

owlsareowls | 2018-01-05
Przeczytana: listopad 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fajny, ciężki klimat od samego początku. Jest tajemnica, jest nowy świat, panują nowe, nie rozumiałe zasady. Jesteśmy ciekawi co przydarzyło się bohaterowi. W jaki sposób dowie się kim jest. Zgrabny zwrot akcji, wywalają go z mieszkania i musi zacząć zyc jak zwykły biedny obywatel tej antyutopii najwyraźniej. I wtedy cos w tej książce pęka. Serio, fragmenty snu zrozumiem. Ale fragmenty gdzie narratorem jest ktoś poważnie upośledzony - serio nie dało się tego napisać normalnie? Pomimo iż opowieść ma za zadanie przekazać nam jakies wartości - można sięgnąć po nieco bardziej eleganckie dzieła, które dadzą nam o wiele więcej. Nie polecam absolutnie. Kaszana. A szkoda.

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

„Most” jest jedną z wcześniejszych książek Banksa i szczerze mówiąc niezbyt mi podeszła. Trudną ją sklasyfikować: antyutopia? Powieść drogi? Powieść przygodowa? Powieść psychologiczna? Wszystkiego jest w „Moście” po trochu.
Najpierw pojawia się dotknięty amnezją John Orr. Budzi się na moście, którego końca nikt nie widział i nikt nie jest ciekaw. Mieszkańcy mostu żyją według swoich zasad i mają wszystko, co im do szczęścia potrzeba. Orr także znajduje tam chwilowe szczęście zakochując się w Abberlaine Arrol.
Później Banks wprowadza Barbarzyńcę – będącego iście freudowskim „id” głównego bohatera. W końcu pojawiają się też przebłyski ze świata realnego, są jednak tak krótki i chaotyczne, że przypominają sen. Poczucie, że Banks snuje trzy opowieści niebędące niczym więcej niż majakami, towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę. Ukazane jest bogactwo świata wewnętrznego człowieka, ale także potrzeba szukania wyjaśnień, niezadowalanie się tym, co mówią inni.
Stanowczo wolę Banksa,...

Salinon | 2017-12-17