Jesteśmy w tym wszyscy razem

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka

Debiutancka książka Owena Kinga, młodszego syna Mistrza Grozy, Stephena, to zbiór zawierający pięć opowiadań (w tym tytułowe). Autor w niezwykły sposób potrafi odkryć makabrę czającą się w życiu pozornie zwyczajnych bohaterów: nastolatka wychowywanego tylko przez matkę i politycznie zaangażowanego dziadka, objazdowego dentysty, który z kilkoma traperami przebija się przez śnieżycę w górach, by dotrzeć do pacjentki, bejsbolisty z prowincjonalnej drużyny... Klimat prozy Owena Kinga bliski jest atmosferze powieści ojca, czemu sprzyja sceneria, w której młody autor umieszcza swych bohaterów ? małe miasteczka w stanie Maine, wielkie domy w Bangor, a także zmysł obserwacji i absurdalne poczucie humoru. Najbardziej interesują go wybory, których musimy dokonywać w konflikcie z otoczeniem lub z samymi sobą. Owen King dorastał oczywiście w Bangor. Skończył studia (pisarstwo) na uniwersytecie Columbia. Jego opowiadania ukazywały się w ?Book Magazine? i ?Bellingham Review?.

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2009 rok

Autor-syn wielkiego S.Kinga,jego debiut...moze z czasem sie rozkreci.Jednak,tym razem,ja mowie zdecydowanie NIE !Nie podobalo mi sie.

Katarzyna Wilczek | 2011-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

To było trudne. Trudno było mi zabrać się za tę książkę. Trudno było mi zająć OBIEKTYWNE stanowisko. W końcu zebrałam się na odwagę i wzięłam do ręki debiutancką powieść Owena Kinga, która od dobrych kilku miesięcy stała na półce. Dlaczego ta pozycja sprawiła mi tyle trudności?

Nazwisko autora pewnie wiele Wam mówi - tak, to Owen "z TYCH" Kingów! Młodszy syn uwielbianego przeze mnie pisarza chwycił za pióro. W zasadzie można było się spodziewać, że któraś z pociech Króla spróbuje swoich sił w literaturze. W rodzinie, w kórej każde z rodziców para się pisarstwem to nieuniknione. A w rodzinie, gdzie dodatkowo jedno z rodziców jest jednym z najbardziej poczytnych autorów i najbogatszym pisarzem świata - wręcz oczywiste.

Postanowiłam, że NIE BĘDĘ porównywać ojca do syna. Okazało się, że łatwiej powiedzieć niż zrobić. Po pierwsze, podobieństwo zaczyna się już tu - krew z krwi, nie da się zaprzeczyć:

Poza upodobaniem do...

PkpPr | 2014-06-14

Nie wiem jak odnieść się do tej książki. Nie patrzyłam przez pryzmat nazwiska, choć momentami styl był bardzo podobny jak u SK. Natomiast całość... Nie była dla mnie dobra. Bezbarwna, momentami trudna do zrozumienia, irracjonalna.
Wszystkie opowiadania są dla mnie niezrozumiałe, bez głębszej wartości i puenty przede wszystkim, uważam, że są jakby próbą literackich zmagań ale nie powinny być drukowane w książkę o której każdy pomyśli, że będzie wyjątkowa, gdzieś zabrakło "Czegoś" co przerodziłoby styl pisania (jako sam styl całkiem niezły choć nieoryginalny, czuć Kinga) w książkę którą się pochłania. Najbardziej znośna była tytułowa nowela i Wąż.
Obrzydliwe wstawki były niepotrzebne, miały szokować, ale odrzucały.

NightShine | 2012-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Bardzo ciężko było mi ocenić tą książkę. Owen zaciekawił mnie świetnym opowiadaniem "Jesteśmy w tym wszyscy razem", które zdecydowanie stanowiło niezły materiał na książkę, ale...kolejne opowiadania stanowiły dla mnie coraz mroczniejszą, szybszą jazdę w głąb chorej i nieskładnej wyobraźni autora. Chociaż, może to właśnie nie wina wyobraźni? Tylko brak pisarskiego kunsztu sprawił,że podczas przelewania myśli na papier słowa tworzące fabułę splątały się chaotycznie niszcząc opowieść pisarza.
Starałam się nie porównywać młodego Kinga do Stephena, ale... mimo to znane nazwisko autora podniosło moje oczekiwania, które niestety nie zostały spełnione. Dodatkowo przyznam się, że po za pierwszym opowiadaniem puenty pozostałych nie rozumiem, być może to wina polskiego przekładu, ale kto wie...

Olek | 2011-12-18
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Postaram się tak ocenić książkę, aby moja ocena nie była zależna od faktu, iż Owen King jest synem mojego ulubionego pisarza grozy.

Jeżeli chodzi o wybór mojego ulubionego opowiadania to jest to tytułowa nowela "Jesteśmy w tym wszyscy razem", pomimo tego, że nie jestem zaznajomiony z sytuacją polityczną Stanów Zjednoczonych bardzo mi się spodobała, bo czuć było lekki klimat, dosyć ironiczny Kurta Vonneguta.

Drugie to opowiadanie pt. "Wąż", które przypadło mi do gustu ze względu na mała irracjonalność całej sytuacji. Zresztą, takich opowiadań w tym zbiorze jest dosyć sporo, które zresztą nie do końca zrozumiałem.

Książką, jako całość jest dobra. Ale to nic więcej. Pomimo tego, czekam na więcej jego książek, ALE to już tylko dlatego, że jest synem Stephena.

Drakk | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Niestety, czas przeznaczony na przeczytanie tego zbioru był czasem straconym.

nellanna | 2010-05-13
Przeczytana: 2009 rok

Młody King do pięt tacie nie dorasta. Wręcz mnie zanudził...

Justyna | 2015-09-29
Przeczytana: 09 marca 2015

Bardzo dziwne opowiadania , pozornie nieciekawe, jednak coś w sobie mają co nie pozwala odłożyć książki .

bambi18 | 2014-07-23

Jak to opowiadania nic szczegolnego

Piotr | 2016-08-23