Dzieci północy

Okładka książki Dzieci północy
Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
664 str. 11 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Midnight's children
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-01
Liczba stron:
664
Czas czytania
11 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375109122
Tłumacz:
Anna Kołyszko
Tagi:
Indie Hindusi Booker nagroda Bookera literatura brytyjska
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Najsłodsza marynata na świecie



8350 450 183

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
346 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2440
229

Na półkach: , ,

Salman Rushdie jest pisarzem dość trudnym w odbiorze. Po pierwsze, w tej książce mamy do czynienia z dosyć specyficzną narracją, mi osobiście przypominała tę z Blaszanego bębenka. Salim Sinai, główny bohater, obdarzony niezwykłymi zdolnościami spisuje historię swojej rodziny i swoją własną, równocześnie relacjonując ją swojej żonie Padmie. Trudność w odczytywaniu wynika m.in. z faktu, że Salim w swojej opowieści przeskakuje z jednego wątku na kolejny, wplata anegdoty, cofa się w czasie, wspomina o wydarzeniach późniejszych, etc. Dosyć łatwo jest więc zgubić wątek. Ponadto Sinai nie jest zbyt wiarygodnym narratorem.

Mimo wszystko Rushdie to nie Joyce ani Virginia Woolf i czyta się dosyć płynnie i przyjemnie. Jest to jedna z tych powieści, w których zastosowano technikę realizmu magicznego i to sprawia, że zanurzamy się w świat niezwykły, w którym fakty historyczne splatają się z nieprawdopodobnymi wydarzeniami z życia Salima. Książka przesiąknięta jest mitami hinduskimi i tamtejszą kulturą, i to z jednej strony jest absolutnie zachwycające, a z drugiej – jest kolejną trudnością, o ile nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, to fabuły tak mocno osadzonej w kulturze i historii danego kraju po prostu nie zrozumiemy w pełni. Bez znajomości ówczesnej sytuacji politycznej (i religijnej) bywa chwilami ciężko, bo akcja koncentruje się wokół momentu odzyskania przez Indie niepodległości i podziału państwa na Indie i Pakistan, cofając się zarazem do początku XX w. i opowiadając też o wydarzeniach późniejszych. Z drugiej strony to zmusza do dokształcenia i odkrywa przed czytelnikiem kopalnie wiedzy. O ile zaś, ktoś już interesował się tym tematem, to jest to pozycja (moim zdaniem) obowiązkowa.

Niewątpliwie jest to też książka dla osób, które zwracają uwagę na język i styl. Czytając wręcz czuje się barwy, zapachy, a zwłaszcza smaki świata, w którym żyje Salim i była to jedna z tych powieści, po których miałam kaca książkowego i nie mogłam się skupić na niczym poważniejszym i ambitniejszym, bo wciąż wracałam myślami do Dzieci północy. Polecam gorąco.

Salman Rushdie jest pisarzem dość trudnym w odbiorze. Po pierwsze, w tej książce mamy do czynienia z dosyć specyficzną narracją, mi osobiście przypominała tę z Blaszanego bębenka. Salim Sinai, główny bohater, obdarzony niezwykłymi zdolnościami spisuje historię swojej rodziny i swoją własną, równocześnie relacjonując ją swojej żonie Padmie. Trudność w odczytywaniu wynika...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 147
  • Przeczytane
    1 277
  • Posiadam
    406
  • Teraz czytam
    75
  • Ulubione
    54
  • 100 książek BBC
    52
  • Indie
    33
  • 100 tytułów BBC
    32
  • Chcę w prezencie
    24
  • Lista BBC
    21

Cytaty

Więcej
Salman Rushdie Dzieci północy Zobacz więcej
Salman Rushdie Dzieci północy Zobacz więcej
Salman Rushdie Dzieci północy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także