Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom I

Cykl: Kresowa Atlantyda (tom 1)
Wydawnictwo: MS Szybkowski
9788361915270
Kresy
historyczna
GagoSLAW

Pierwszy tom opowieści o 200 miastach i miasteczkach kresowych. Format B5. Oprawa twarda szyta. Str. 288, na papierze kredowym, druk w kolorze. W książce zamieszczono 275 fotografii, które cudem przetrwały częstokroć zagładę ich pierwszych właścicieli, a indeks zawiera ponad 1300 nazwisk. Walorem tej książki jest to, co wyróżnia twórczość prof. Stanisława Nicieji - piękny literacki język,...

Pierwszy tom opowieści o 200 miastach i miasteczkach kresowych.
Format B5. Oprawa twarda szyta. Str. 288, na papierze kredowym, druk w kolorze. W książce zamieszczono 275 fotografii, które cudem przetrwały częstokroć zagładę ich pierwszych właścicieli, a indeks zawiera ponad 1300 nazwisk. Walorem tej książki jest to, co wyróżnia twórczość prof. Stanisława Nicieji - piękny literacki język, erudycja i potoczysta, sugestywna narracja dodatkowo okraszona bogatą ikonografią. Ostatni rozdział to epitafium dla Adama Hanuszkiewicza – lwowianina, genialnego aktora i reżysera.
W następnych tomach „Kresowej Atlantydy” ukażą się m.in.:
Kołomyja – stolica Pokucia, Żabie - magia Huculszczyzny, Kosów – huculskie Davos,
Nadwórna – brama Gorganów, Chodorów – cukrowe miasto, Kałusz – miasto dzwonów,
Krzemieniec – wołyńskie Ateny, Łuck – stolica Wołynia, Pińsk – czar Polesia,
Bolechów – miasto leśników, Turka – miasto tartaków, Zbaraż – symbol wytrwałości i poświęcenia,Złoczów – łanami zbóż malowany, Zaleszczyki – miasto winnic i sadów morelowych,
Drohobycz – miasto artystów, bankierów i adwokatów, Kuty – czas apokalipsy, czas rozpaczy,
Budzanów – sagi rodzinne, Trembowla - i jej legendy, Stryj –w blaskach gazowych latarni,
Podhorce – podolski Wersal, Dobromil – miasteczko w letargu.

źródło opisu: http://www.szybkowski.pl/index.php?option=com_cont...(?)

źródło okładki: http://www.szybkowski.pl/index.php?option=com_cont...»

adalbert | 2016-10-13
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Chyba w II tomie jest przepiękna fotografia starego nauczyciela,odpoczywającego na ławeczce cmentarza kresowego w otoczeniu jesiennych krzewów kresowego cmentarza.Przybył tu z uczniami,którzy porządkują polskie groby,ale ich na zdjęciu nie widać.Ta fotografia to - według mnie - cała kwintesencja tej książki-albumu zapominanej polskości kresowych ziem.Dziś stoimy u progu zapominania,nieodwracalnej amnezji, coraz bardziej rozmywanej przez upływ czasu i unicestwianej przez polityczne decyzje.Panie Profesorze Nicieja - stworzył Pan wiekopomne dzieło.

| 2013-06-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Ciekawa pozycja dla osób, które niewiele wiedzą lub niewiele pamiętają z lekcji historii (jeśli uczyły się czegokolwiek o kresach, poza tym, że dawniej leżały w granicach naszego państwa). Język przystępny, wzbogacona fascynującymi fotografiami i ilustracjami. Format "nieautobusowy", ale nic to! Gorąco polecam.

batonik2005 | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Książka ta jest bardzo cennym nabytkiem. Pan Profesor Nicieja stał się moim nowym mistrzem.Nie będę dużo opisywał. To dzieło,które zostało zapoczątkowane każdy powinien posiadać i przeczytać. W obecnej chwili na rynku są już trzy tomy. Wspaniała książka. Polecam !!!

tom5210 | 2012-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Niesamowicie cenna książka przedstawiająca duży zbiór opowiadań o Kresach,ich historii oraz wspomnień o ludziach z tamtych terenów.
Z początku myślałem, że będzie to raczej nudny zbiór historyjek ale zostałem bardzo mile zaskoczony. Autor pisze w sposób niesamowicie ciekawy powodując, że ma się ochotę zagłębić w lekturę. Niesamowity szacunek dla Niego za podjęcie tego pięknego tematu, za to, że stara się uchronić od zapomnienia wspomnienia z, jakże często nam bliskich, Kresów II Rzeczypospolitej. Polecam miłośnikom historii ale i wszystkim prawdziwym Polakom.

Maciej | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2017