Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, Komunizm. 1939-2012

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Naszej Polski". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Capital Book
978-83-827772-02
Żydzi, II wojna światowa, PRL,
historyczna
Damian

Jest to wybór artykułów publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski oraz polityki z ostatnich kilkunastu lat, zamieszczanych w tygodniku „Nasza Polska”. Upływ czasu nie spowodował ich dezaktualizacji, wprost przeciwnie – dziś bowiem teksty te, nabierają dodatkowej mocy, jak dobre wino i są nadal bardzo świeże, dotykając najbardziej drażliwych spraw. Dotyczą one szeroko pojętych zagadnień polsko-żydowskich i dziejów komuny w Polsce w okresie II wojny światowej a także w tzw. Polsce Ludowej. Ponadto są też artykuły odnoszące się do współczesnej sytuacji politycznej. Książkę zamyka obszerne podsumowanie autora na temat zmian, jakie zaszły (i nie zaszły) w Polsce po 1989 r.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Lilek404 | 2014-04-06
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Dla Szanownych Oburzonych emocjonalnym językiem: proponuję spojrzeć na artykuły i książki, na które Żebrowski odpowiada. "Mity przeciwko Polsce" to zbiór publicystyki - jak jest napisane we wstępie - stąd taki a nie inny język. Brak przypisów jest również tym spowodowany, że nie jest to praca naukowa.

Przypisy do konkretnych źródeł znajdziecie zapewne w książkach Żebrowskiego poświęconych konkretnie historii NSZ, a nie lewackiej "mowie miłości". Wydał 3-tomowe opracowanie na temat NSZ: obszerne i z ilustracjami. Ciężko na nie trafić, bo nakład się skończył, a polskie wydawnictwa zajęte są drukowaniem encyklopedii o żydowskich komunistach.

Poza tym na swoich spotkaniach historyk powołuje się często na akta IPN, tysiące raportów i relacji. Jak tak Państwa interesują źródła, to proszę pójść w jego ślady i zacząć te raporty opracowywać... Żebrowski sam historii nie odkłamie.

kotfr1tz | 2013-12-06
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Leszek Żebrowski swoim twardym, żołnierskim stylem ostro rozprawia się linią polityki historycznej w Polsce najwyraźniej reprezentowanej przez środowisko gazety Wyborczej. Felietony dobrze napisane, zawsze - przynajmniej dla laika - odkrywcze, często wręcz rewelacyjne. Najlepsza jest część pierwsza o okresie wojennym i powojennym, o bojach podziemia patriotycznego (przede wszystkim NSZ) z bandami rodzimych rzezimieszków i komunistami. Podział ten zazwyczaj nie jest zbyt ostry, jak przekonuje Żebrowski...
Ogólnie polecam bardzo. Dla świadomego Polaka i obywatela pozycja obowiązkowa!

Łukasz Kopeć | 2014-04-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Gdyby nie stos błędów w korekcie byłoby pewnie oczko wyżej. Dużo ciekawych informacji dotyczących postrzegania Polaków na zachodzie, obalanie mitów polskich obozów koncentracyjnych i walecznych oddziałów Gwardii Ludowej. Do tego kilka personalnych wycieczek pod adresem Adama Michnika i innych propagujących politykę tzw. "grubej kreski". Dla każdego z prawej strony sceny politycznej będzie to niezwykle istotna pozycja, dla każdego z lewej - przyczyna palpitacji serca.

Hiram | 2013-12-15

Autor nie lubi subtelności, był kiedyś człowiek, który filozofował młotem, tu mamy pisarza, który obrał podobną drogę. Masa inwektyw i wycieczek osobistych, za to mało przypisów i ciągłe wrażenie, że Żebrowski swoim oponentom może co najwyżej podać nogę, a nie rękę. Poruszana tematyka jest interesująca i domaga się opracowania przepuszczonego przez filtr solidnego warsztatu historycznego. Pasja i emocje wystarczą jedynie by przekonać to swoich racji już dawno przekonanych

wuem | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Pan Leszek bez ceregieli pisze jak sprawy mają się w obecnej Polsce w sposób przystępny i ciekawy. Bezapelacyjnie Mistrz Polski dla mnie badaczy nowej historii naszego kraju! Zachęcam do przeczytania wszystkich książek Leszka Żebrowskiego :)

Tobson | 2016-07-06
Przeczytana: 2016 rok

Jest to zbiór artykułów Żebrowskiego z różnych źródeł, za czym osobiście nie przepadam. Pomijając formę, autor udowadnia, jak duża manipulacja faktami ma miejsce w kontekście NSZ i AK zarówno w trakcie trwania II Wojny Światowej, jak i w okresie komunistycznym i postkomunistycznym. Autor często podejmuje polemikę z jedną z najbardziej "antypolskich" gazet, pokazując ogrom zakłamania i zmieniania nie tak dawnej historii. Posługuje się przy tym sporą liczbą źródeł, które po przeczytaniu książki pozostawiły mnie w lekkiej konsternacji ze względu na brak przypisów w niektórych miejscach, jednak są to artykuły, a autor ma sporą bazę własnych notatek pochodzących z IPN'u z czasów PRL'u.
Wiele artykułów wprawia w osłupienie, bezczelność niektórych środowisk i osób oraz ich celowa ignorancja potrafi zaskoczyć. Zdecydowanie polecam tę książkę.

masterhood | 2015-03-17
Przeczytana: 10 lutego 2015

Jest to zbiór felietonów, to też autor porusza się po różnych tematach w obrębie danych wydarzeń. Mamy możliwość zapoznać się raczej z mało znanymi faktami z naszej historii, szczególnie jeśli chodzi o komunizm. Duży nacisk na akcenty anty-polskie, co potwierdzają wciąż nasze czasy. Warto zapoznać się z tą pozycją, pomimo że składa się z opisów raczej mogących przyprawić o depresję, to znajomość ich w kontekście prawd historycznych musi być znana i głoszona. Szacunek dla autora.

Kacper | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 18 września 2016

Jest to zbiór felietonów, co trzeba wyraźnie zaznaczyć. Osobiście nie przepadam za tego typu zbiorowymi publikacjami, ponieważ jest to najprostszy sposób na wydanie książki. Zebrać stare teksty, ewentualnie poprawić kilka błędów i gotowe. Przez taką, a nie inną formę mamy tu do czynienia z niemałym chaosem, a niektóre wydarzenia opisywane są po kilka razy. Rozumiem, że to zbiór krótkich artykułów publikowanych w różnym czasie i w różnych miejscach, ale gdy czyta się je jeden po drugim - nieco to razi. Odnosi się wrażenie, iż autor się po prostu powtarza i na przestrzeni 5 stron pisze dwa to samo.
Moim zdaniem warto byłoby poświęcić chwilę na porządne opracowanie tych tekstów, uporządkowanie, rozbudowanie ich i wydanie w formie pełnoprawnej książki. Nie zbioru felietonów, ale książki bazującej na tychże felietonach.
Publikacja nosi tytuł "Mity przeciwko Polsce" i faktycznie, przedstawia kłamstwa, które się o naszym kraju wypisuje za granicą. Niestety przedstawia w sposób bardzo...

Beata | 2015-08-17
Przeczytana: lipiec 2015

Książka jest zbiorem felietonów, w których autor przywołuje wiele faktów, powołuje się na istniejące dokumenty, włącza analityczne myślenie. Felietony pozwalają spojrzeć na naszą historię z drugiej strony, różniącej się od tego co przez wiele lat można było spotkać w mediach i różnych publikacjach. Dzięki p. Leszkowi Żebrowskiemu dowiedziałam się o wielu faktach historycznych, o których nie miałam najmniejszego pojęcia.
Podoba mi się bezpośredni styl autora, przeplatany sarkazmem i ironią. Dla poszukujących równowagi historycznej i odpowiedzi na wiele spraw dotyczących najnowszej historii Polski, pozycja obowiązkowa.

megakruker | 2015-03-07
Przeczytana: 26 lutego 2015

Madry czlowiek i wielki pasjonat za co go podziwiam. Broni ojczyzny jak moze. Jesli ktos jest na tyle zarozumialy niech stanie w szranki dyskusyjne z tym panem. Madrzyc to sie mozna anonimowo. On nie pisze z glowy tylko studiuje akta ipnu i poszukuje prawdy.