Upadek Wieży Babel i inne opowiadania oraz opowiastki

Wydawnictwo: LTW

Prezentowany tom przedstawia autora Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy po raz pierwszy z innej, dotychczas nieznanej strony. Po raz pierwszy w książce zebrano pisane przez Sergiusza Piaseckiego krótkie formy literackie, utwory dotychczas nigdy nie publikowane (w formie książkowej), wydobyte z pisarskiego archiwum bądź rozproszone w trudno dostępnych czasopismach emigracyjnych. Znajduje się tutaj jeden tekst międzywojenny, ?bajeczka Cegła, którego pomysł fabularny rozwinie autor po wojnie do rozmiarów powieści w 7 pigułkach Lucyfera. Mieszczą się tutaj utwory realistycznie ukazujące okupacyjną rzeczywistość z lat II wojny światowej na kresach wschodnich, jak Strzęp legendy czy Aniuta, a także w różny sposób przetwarzające doświadczenia emigracyjne, np. w opowiadaniach Kombinator, Niezłomni oraz Szczęście. Są tu też teksty o wyraźnej intencji satyrycznej i charakterze politycznym, jak np. groteska Wowa Pierwszy, Operacja ?Pokój czy próba sceniczna Największy balon świata. Wybór otwiera Upadek Wieży Babel, fragment nie ukończonej, pisanej do ostatnich tygodni przed śmiercią trzeciej części cyklu powieściowego Wieża Babel, którego oba początkowe tomy (Człowiek przemieniony w wilka i Dla honoru Organizacji) ukazały się niedawno w Wydawnictwie LTW.

Luetyk | 2016-02-18
Na półkach: Papierowe, Przeczytane