Wyzwanie czytelnicze LC

Błogosławiona wina

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
klasyka
Małgorzata

Przebywający w Rzymie Mikołaj Sapieha doznaje cudownego uzdrowienia przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskie. jego prośba o podarowanie obrazu spotyka się z odmową. Książę porywa obraz i wywozi do Polski.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX

źródło okładki: www.iwpax.pl

Koronczarka | 2015-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Jeśli ktoś chce przeżywać cud nawrócenia, poczytać o potędze wiary, znaleźć podnietę do przemyśleń mistycznych nie polecam tej książki. Zresztą może nie przemawia do mnie, bo sceptycyzm mam we krwi, a agnostycyzm w umyśle. Ale jest w niej scena absolutnie genialna! Scena polowania na wilki ukazana z taką dozą emocji, że czyta ją się z przerażeniem w oczach, dreszczami chodzącymi po krzyżu i koniecznie z podwiniętymi nogami szczelnie opatulonymi kocem. Czuje się pęd przerażonych koni, ziajanie setek wilczych paszczy, słyszy ich zew i rozpaczliwy kwik prosiaka wyrzuconego z sań, by na chwilę zatrzymać morderczą watahę. To jedno z najsilniejszych przeżyć czytelniczych z ostatnich lat.

Justyna | 2013-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Książka, która należała do mojej babci i opisuje losy obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej obecnie Matki Bożej Kodeńskiej, historię kradzieży obrazu przez pana Mikołaja Sapiehę znam od samego dzieciństwa, gdyż Kodeń jest mi bardzo bliski, znajduje się tylko 18 km od mojego miasta i wielokrotnie byłam w tym sanktuarium czy to samochodem czy to w pieszej pielgrzymce. Do przeczytania tej książki zabierałam się wielokrotnie, jednak dopiero teraz udało mi się ją przeczytać, a zmusiła mnie do tego sytuacja. Jako zaliczenie jednego z fakultetów muszę przygotować prezentacje na temat Kodnia i aby lepiej przygotować się do pracy postanowiłam przeczytać tę książkę. Dowiedziałam się z niej kilku ciekawych rzeczy na temat tego wizerunku Maryi oraz zwyczajów i obrzędów panujących w moim regionie. Książka przedstawia historię wojewody brzeskiego Mikołaja Sapiehy, który jest poważnie chory. Lekarze nie dają mu wielu szans na wyzdrowienie, pozostaje mu tylko pielgrzymka do Rzymu, w celu uzyskania...

Adrian F | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Uwielbiam tą autorkę i tym razem mnie nie zawiodła. Przygody pana Sapiehy, który odważył się skalać świętość przysparzając jej równocześnie chwały, czyta się znakomicie. Polecam miłośnikom sarmackich klimatów.

ira | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Niepowtarzalny styl autorki sprawia, że "Błogosławioną winę" czyta się bardzo dobrze. Krótka jest, ale naładowana emocjami, i to niekoniecznie religijnej natury, choć oczywiście wątek wiary jest wątkiem dominującym.
Kolejna powieść Kossak-Szczuckiej, która mnie nie zawiodła.

Maras | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Cierpiący na ciężką chorobę Mikołaj Sapieha doznaje cudownego uzdrowienia przed Obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Prosi papieża Urbana VIII o podarowanie obrazu, jednakże papież odmawia. Wściekły Sapieha odziera płótno z ramy i umieszcza obraz w rodzinnym Kodenie. Chce w ten sposób cały czas dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie, jednakże w tym samym czasie papież decyduje się obłożyć magnata ekskomuniką.

"Błogosławiona wina" jest niezwykłą książką o duchowej przemianie z pięknymi opisami i dobrze skonstruowanymi postaciami. Polecam.

Zuela | 2013-08-16

Jako,że nie wierzę w cuda,w cudowne nawrócenia,przemiany duchowe z warchoła w przykładnego szlachcica obojętnie podeszłam do tematu zawartego w tej książce.Spodziwałam się więcej faktów hisorycznych i sama nie weim czego.Do książki na pewno,kolejny raz nie wrócę

Cheri | 2013-10-30
Przeczytana: październik 2013

Wg informacji na tyle książki, powieści historyczne Zofii Kossak mogą rywalizować z dziełami takich guru tego gatunku, jak choćby Henryk Sienkiewicz. Jako wielka fanka twórczości Litwosa muszę z żalem wyznać, iż jest to absurdalne stwierdzenie, co piszę opierając się zaledwie na Błogosławionej Winie, więc skora jestem do zmiany zdania, o ile znajdę ku temu powody.

Mimo wszystko Błogosławiona... to książka dobra, pięknie ujmująca istotę wiary chrześcijańskiej. Żałuję, że przeczytałam ją po wizycie w Kodniu, w przeciwnym wypadku inaczej spojrzałabym na Obraz i może bardziej zrozumiała jego cudowność, a nawet dostrzegła moc.

Przy ocenie książki należy pamiętać, iż pomimo wszystkim niepodważalnym faktom, jest to nadal powieść historyczna, a więc dzieło bazujące zarówno na prawdziwych wydarzeniach jak i fikcji literackiej. I żeby nie psuć przyjemności czytania nie powinniśmy roztrząsać co jest czym.

Brakuje tu rozległych i dokładnych opisów przyrody, drogi, otoczenia jak u...

Lukrecja | 2016-08-23

Jak męscy potomkowie Kossaków malowali obrazy największych wydarzeń w historii Polski, tak Zofia Kossak opisywała historie ku pokrzepieniu serc za pomocą słów i robiła to równie wybitnie. Błogosławiona wina to legendarne uprowadzenie wizerunku Matki Boskiej z kaplicy papieża i wywiezienie jej do Kodnia przez Mikołaja Sapiehę. Historia legendarna bo i obraz cudami słynący. Książka, którą z pewnością mogę polecić zwłaszcza patriotom i miłośnikom historii Polski, ale również tym, którzy cenią wartości uniwersalne. Zofia Kossak w najdrobniejszych detalach przejawia ogromną wiedzę i szacunek dla czytelnika opisując XVII - wieczne obyczaje szlachty polskiej. Wspaniała książka.

Lena | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Zwroty "Panie Mężu Dobrodzieju" oraz "Pani Żono Dobrodziejko" już zawitało do naszego rodzinnego języka :). Dobrze zbeletryzowana historia z pięknymi opisami. Chętnie sięgnę jeszcze po "Kossak-Szczucką" :).

poznanianka | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Historia może i nieprawdziwa, ale to nie ważne. Liczy się to, że przyjemnie się czyta. Mądra jest ta książka, taka nienachalnie mądra.
I do tego krajobrazy, pola, lasy, niedostępne puszcze. Działa na wyobraźnię.