Korporacje transnarodowe a Europ.Rady zakład.w Polsce

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza SGH
poradniki

Prof. dr hab. Juliusz Gardawski, ur. w 1948 roku, jest kierownikiem Katedry Socjologii Ekonomicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w której pracuje od 1972 roku. Główne przedmioty zainteresowań to socjologia ekonomiczna, postawy pracowników przemysłu, społeczne aspekty prywatnej przedsiębiorczości, związki zawodowe, dialog społeczny. Od 2005 roku współpracuje z Instytutem Socjologii UMCS w Lublinie. Prezentowane studium w dużej mierze powstało na podstawie badań terenowych, przeprowadzonych wiosną i latem 2006 roku. Celem projektu było stwierdzenie, jaki charakter ma instytucja Europejskiej Rady Zakładowej (ERZ) w polskich warunkach. Co prawda, próba została zawężona do jednej grupy branżowej odpowiadającej Sekretariatowi Metalowców NSZZ Solidarność oraz objęła przede wszystkich związkowców uczestniczących w pracach ERZ, jednak w przekonaniu autora wnioski z badań (zwłaszcza typologię sytuacji w korporacjach) można ostrożnie uogólnić na doświadczenia większości związkowych reprezentantów polskich załóg w ERZ.