Miejsca święte, miejsca przeklęte. Polskie doświadczenie przestrzeni

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza STOPKA
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-85734-99-4
jasmina

"Świat staje się banalnie płaski i trywialny. Las na Świętej Górze coraz rzadszy i cherlawy. Ludzie wyrąbują drzewa na opał i potrzeby gospodarcze. Pozostało jeszcze święte źródło na Petraszkach. Ale czy na długo? Poziom wód się obniża, studnie coraz płytsze, wyschły błotniste łęgi i stawy, rzeczki i strumyki zostały zmeliorowane. Świat staje się coraz bardziej wygodny, ale coraz bardziej bezduszny" (Włodzimierz Pawluczuk).

"Nie dajmy się zwieść tytułowi tego zbioru studiów naukowych, sąsiadujących z kronikami rodzinnymi, osobistymi wspomnieniami i minimonografiami miejscowości dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. To bogactwo tematyczne sprawia, że obok miejsc świętych i — przeklętych nie może przejść obojętnie zarówno badacz dziejów kultury, jak etnolog czy ktoś zajmujący się najnowszą historią Polski" (Janusz Tazbir).

źródło okładki: wydawca

jasmina | 2012-11-05
Na półkach: Posiadam

Polecam zadziorny tekst Macieja Nowickiego "O przekleństwie świętości i uświęcaniu klątwy".

Na półkach