Czego nie słyszał Arne Hilmen

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7747-792-2
powieść polska
vivi22

Czego nie słyszał Arne Hilmen to thriller o nietypowej konstrukcji, ponieważ zasadnicze pytanie nie brzmi: „kto zabił?", ale: „czy w ogóle jakaś zbrodnia została popełniona?". Powieść utrzymuje czytelnika w napięciu wywołanym przez narastające nieznane zagrożenie i nie rozczarowuje rozwiązaniem. Narracja jest jednowątkowa, wiemy dokładnie tyle co główny bohater. Akcja toczy się w Norwegii...

Akcja toczy się w Norwegii podczas nocy polarnej w bogatym mieście przemysłowym. Szef małego komisariatu w sennej dzielnicy willowej podczas rutynowych zajęć obserwuje szereg z pozoru błahych zdarzeń, które łączą się ze sobą, stwarzając wrażenie istnienia zagrażającego życiu zjawiska nieznanej natury. Nastrój grozy pojawia się powoli i jak gdyby znikąd, nabiera charakteru horroru i przechodzi w spekulacje z obszaru technical fiction. Sens śledztwa, które prowadzi Arne Hilmen, niemal do końca wydaje się urojony.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1437

Jolka | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Fabuła książki, pomimo widocznego w działaniach głównego bohatera dążenia do odkrycia tego „czegoś” nieodgadnionego, zagadkowego, a nawet złowrogiego, w żaden sposób nie przekonuje. A finałowe tłumaczenie wysnute z praw fizyki i techniki jest – jak dla mnie – niezrozumiałe i mało atrakcyjne.

Kinga | 2013-03-29
Przeczytana: 26 marca 2013

"Czego nie słyszał Arne Hilmen" to debiut Iwa Zaniewskiego. Jest to polski malarz, fotograf, reżyser i dyrektor artystyczny. Wydał mi się ciekawą osobą, a opis książki mnie zaintrygował. W dodatku ta okładka, na której widnieje sam pan Iwo bardzo mi się spodobała.

Główny bohater Arne Hilmen to komisarz policji w jednym z norweskich miast. Pewnego dnia siedemdziesięcioletnia wdowa zgłasza zaginięcie swojej pokojówki. Dodatkowo w wielu domach coraz częściej włączają się alarmy i nie wiadomo co jest tego przyczyną. W sprawy te angażuje się Arne i zaczyna prywatne śledztwo, działa praktycznie sam.

Książka zapowiadała się fantastycznie i początkowo tak właśnie było. Pierwszą połowę książki czytało mi się bardzo szybko i z wielkim zainteresowaniem. Było kilka strasznych momentów, które nadawałyby się do horrorów. Napięcie ciągle mi towarzyszyło, miałam ciarki na skórze. Później jednak wszystko się zmienia i według mnie jest coraz nudniej. Poczułam się zawiedziona, bo to wymyślił pan...

Maaltael | 2015-12-07

Nie mam przekonania do polskich autorów jednak tym razem zostałem pozytywnie zaskoczony. Książka nietypowa, kryminał w którym nie wiemy do końca kto zabił, w jaki sposób, a także czy w ogóle zbrodnia została popełniona. Razem z głównym bohaterem bierzemy udział w śledztwie, odkrywając coraz nowe fakty. Książka przeplatana ciekawostkami z fizyki. Nie jest to może arcydzieło ale ciekawa pozycja na długie zimowe wieczory!

orbit2009 | 2013-07-08

Oryginalny pomysł z elementami science fiction. Autor buduje nastrój, który w pewnym stopniu przypomina ponurą i tajemniczą aurę filmu "Mgła" Carpentera. Niektóre fragmenty powieści bardzo wciągają i pozwalają się autentycznie bać, szczególnie nocą w pustym domu. Zakończeniem autor pozostawia sobie furtkę do ewentualnego dalszego ciągu.

Winnetou | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 września 2013

Książka niestandardowa, recenzja Agnieszki Hollang oddaje istotę fabuły w 100%. Chwilami było zbyt technicznie jak dla mnie, fizycznego laika, ale mimo wszystko najwyższa nota. Fragmenty z zasłonami i czarnym samochodem pod domem Arnego - rewelacja.

Czyta się jednym tchem!

M-E | 2014-01-23
Przeczytana: luty 2013

Nieśmiało/nieufnie podszedłem do książki, która była dołączona do czytnika ebooków. A jednak okazało się, że jest to dobrze napisana powieść, która mnie wciągnęła. Zdecydowanie polecam.

Vataran | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Debiut Iwo Zaniewskiego mnie nie urzekł... Tytułowy Arne jest komisarzem policji i łączy ze sobą dziwne niezrozumiałe sytuacje i zdarzenia. Przez 90% utworu biega, chodzi i szuka dowodów na powiązanie między tymi zdarzeniami. W końcu je odnajduje. Jest co prawda bardzo nietypowe i zaskakujące jednak nie przysłania to faktu, że dziwne śledztwo bez jakiejkolwiek fabuły czy ciągu logicznych zdarzeń ma sens.
Nie wiem może o to autorowi chodziło aby odkryć tajemnicę dopiero na ostatnich 20 stronach czy po prostu o wzbudzenie ciekawości, niepewności czy końcowego zdziwienia u odbiorcy.
Do mnie taki styl nie przemawia...

gorzka | 2013-05-09
Przeczytana: kwiecień 2013

Książka bardzo ciekawa z nie do końca wyjaśnionym wątkiem, intryguje i wciąga czytelnika. Podczas lektury miałam skojarzenia z "Opętanymi" Gombrowicza (tylko niech autorowi z tego powodu "nie odbije palma":)).
"Czego nie słyszał ..." to świetny debiut, który spodoba się fanom dreszczowców, sensacji i F. Kafki.

kar | 2013-05-13
Przeczytana: kwiecień 2013

Książka niezła. Wolno się rozwija, ale im dalej, tym ciekawiej. Są fragmenty, w których nie chce się odrywać od czytania.

Pełna recenzja: http://1000mysli.pl/czego-nie-slyszal-arne-hilmen-recenzja/

Andrzej W | 2015-06-11
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Kupiłem w outlecie za 1/4 ceny i przeczytałem, czy raczej: wymęczyłem 1/4 książki. Spuśćmy zasłonę milczenia, czy raczej: miłosierdzia.