Doktor Jeremias

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-634-0
Ag2S

Poznań pod zaborem pruskim, 1913 rok. W mieście panuje strach przed zbliżającym się nieuchronnie konfliktem zbrojnym; strach przed wojną, która ma być ostatnią. W tej atmosferze dochodzi do okrutnej zbrodni – ktoś zabija i brutalnie okalecza nastoletnią dziewczynkę, po czym porzuca jej zwłoki na Wasserstrasse. Śledztwo przydzielone zostaje komisarzowi Heinrichowi Windelbandowi z poznańskiej...

Poznań pod zaborem pruskim, 1913 rok.
W tej atmosferze dochodzi do okrutnej zbrodni – ktoś zabija i brutalnie okalecza nastoletnią dziewczynkę, po czym porzuca jej zwłoki na Wasserstrasse. Śledztwo przydzielone zostaje komisarzowi Heinrichowi Windelbandowi z poznańskiej Kriminalpolizei. Tymczasem wyniki sekcji zwłok budzą wątpliwości przeprowadzającego ją lekarza sądowego, Anzelma Schoena. Ciało ofiary oraz zadane rany wskazują, że nie było to zwykłe morderstwo. Patolog kontaktuje się z przyjacielem, doktorem psychiatrii Sigmundem Jeremiasem, i razem postanawiają przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce detektywi-amatorzy łączą siły z komisarzem Windelbandem i odkrywają, że wszystkie poszlaki wskazują na wroga, z którym niełatwo się zmierzyć.
Czyżby widmo wojny i jej okrucieństw wyzwalało w mieszkańcach miasta demony?

ksiazkaikawa | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Jako kryminał książka raczej słaba - niewiele akcji, praktycznie brak napięcia, długie dialogi, które nie zawsze wnoszą coś ciekawego do głównego wątku.

Ewa_Chani_Skalec | 2015-06-09

Klimatyczna okładka przyciąga wzrok i od razu zapowiada pewne szczegóły. Poznań, zima, panowie w melonikach. „Doktor Jeremias” to powieść ze wszech miar godna polecenia, choć myślę, że nie jest typowym kryminałem i nie każdemu wielbicielowi gatunku może przypaść do gustu.
Późna jesień 1913 roku. W Posen, na Wasserstrasse zamordowano młodą dziewczynę, Janinę Pokrywkę. W toku śledztwa okaże się, że była cichą i pracowitą krawcową. Kto tak straszliwie zmaltretował jej twarz i niczym wybitny chirurg usunął wątrobę? Ze strony poznańskiej Kripo śledztwo prowadzi Heinrich Windelbrand. Korzysta jednak z pomocy nieformalnych konsultantów, doktórów Anzelma Schoena i Sigmunda Jeremiasa. Ci dwaj w pewnym momencie pokuszą się o prowadzenie własnej pracy detektywistycznej. Czy idące dwutorowo postępowanie przyniesie skutki i mordercy Janiny Pokrywki zostaną odnalezieni i osądzeni? W świecie, gdzie bogaci zawsze unikają kary, a na biednych spadają obciążające zeznania, w świecie, w którym...

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-26
Przeczytana: listopad 2013

Sto lat temu, pod koniec listopada 1913 r. w Poznaniu zostaje zamordowana trzynastoletnia dziewczynka narodowości polskiej Janina Pokrywka. Zabójstwo zostało dokonane na tle seksualnym, ponadto zwłoki zostały tak zmasakrowane, że ciało zidentyfikowano tylko dzięki medalionowi na szyi denatki. Dochodzenie prowadzone przez komisarza kryminalnego w Nadprezydium Policji miasta Poznań Heinricha Windelbanda nie przynosi zadowalających rezultatów.

Więcej na:

nellanna | 2011-10-11
Na półkach: Przeczytane, Czytam polskie
Przeczytana: 11 października 2011

Pomysł z Poznaniem czasów sprzed pierwszej wojny światowej ciekawy, ale chyba nie do końca wykorzystany. Książka przegadana, w sensie opisów i wlokących się dialogów. W przypadku kryminału to jest poważny zarzut. Nie czułam żadnego napięcia, chociaż intryga oryginalna, wtopiona bardzo w tło społeczno- historyczne i mogło być dużo ciekawiej. Swoją drogą fascynują mnie pisarskie duety, to jak funkcjonują i kto w nich jest za co odpowiedzialny. Jak dzielą się pracą i czy po wydaniu książki satysfakcja rozkłada się równo? Kto bierze na głowę ciosy ewentualnej krytyki?

Dotka76 | 2015-08-23
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Tym razem Poznań w czasach przez mnie ulubionych: początek XX wieku. Mroczy zimowy czas, mroczne zaułki Poznania i ludzkiej duszy....Polecam!

Regule | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Opowieść wzorowana na kryminałach noire umieszczona w realiach
Poznania z przed pierwszej wojny światowej.
Jest tu niestety sporo niewykorzystanego potencjału ale jeżeli
człowiek nie ma wielkich oczekiwań to czyta się przyjemnie.

Livrin | 2015-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Książka ciekawa, dosyć dobrze przenosi w klimat Polski podległej. Mało jednak w niej tak szumnie zapowiadanych odnośników do topografii Poznania - jako poznanianka chciałabym bardziej wczuć się w klimat miasta przed wojną, choć pewnie wtedy tekst byłby mniej zrozumiały dla niewtajemniczonych. Postacie interesujące, dość wyraziste. Generalnie dość gorzka opowieść o koneksjach, matactwie i o tym, że prawda (a za tym sprawiedliwość) nie zawsze wygrywa.

Robert | 2012-10-13

za dużo psychologii, a mało akcji.
za dużo dialogów, za mało tego czynnika, który stanowi, że książka jest kryminałem.

Jacek Lipski | 2012-01-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poznań, rok 1913. Pierwsza wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Mieszkańcy miasta nad Wartą czują już jej oddech na plecach. W ludziach budzą się demony. Na poznańskiej Wasserstrasse zostaje znalezione okaleczone ciało brutalnie zamordowanej 13. letniej dziewczynki. Formalnie śledztwo prowadzi doświadczony śledczy Kripo Heinrich Windelbrand. Nieformalne dochodzenie wdraża również przedziwny duet – medyk sądowy Anzelm Schoen oraz psychoanalityk Sigmund Jeremias. Jak działają?

„Bez papierów policji kryminalnej i stosownych metod nacisku nie dowiesz się zbyt wiele. Mam inne narzędzia. Idę o zakład, iż znacznie skuteczniejsze niż te, o których wspomniałeś – odparł Jeremias. Czyżby? A jakież to? Słowo drogi Anzelmie, umiejętność posługiwania się słowem…”

Początkowo śledztwo toczy się dwutorowo. W miarę ujawniania kolejnych okoliczności mordu bohaterowie decydują się połączyć siły, by ująć sprawców ohydnej zbrodni. W tym przypadku sprawiedliwość może jednak nie zatriumfować. Gdy...

Mateusz | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Książka ta charakteryzuje się nieco dziwnym klimatem i moim skromnym zdaniem nie jest ona publikacją przeznaczona dla osób łaknących uczuć, wydarzeń i realiów, które obowiązywały na początku XX wieku.

Akcja jest nijaka, opisów w niej niewiele, większość tekstu to dialogi, średniej jakości.

Ogólnie to nie podobała mi się i nie zachęcam do jej przeczytania, co czynię po raz pierwszy.