Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Doktor Jeremias

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-634-0
Ag2S

Poznań pod zaborem pruskim, 1913 rok. W mieście panuje strach przed zbliżającym się nieuchronnie konfliktem zbrojnym; strach przed wojną, która ma być ostatnią. W tej atmosferze dochodzi do okrutnej zbrodni – ktoś zabija i brutalnie okalecza nastoletnią dziewczynkę, po czym porzuca jej zwłoki na Wasserstrasse. Śledztwo przydzielone zostaje komisarzowi Heinrichowi Windelbandowi z poznańskiej...

Poznań pod zaborem pruskim, 1913 rok.
W tej atmosferze dochodzi do okrutnej zbrodni – ktoś zabija i brutalnie okalecza nastoletnią dziewczynkę, po czym porzuca jej zwłoki na Wasserstrasse. Śledztwo przydzielone zostaje komisarzowi Heinrichowi Windelbandowi z poznańskiej Kriminalpolizei. Tymczasem wyniki sekcji zwłok budzą wątpliwości przeprowadzającego ją lekarza sądowego, Anzelma Schoena. Ciało ofiary oraz zadane rany wskazują, że nie było to zwykłe morderstwo. Patolog kontaktuje się z przyjacielem, doktorem psychiatrii Sigmundem Jeremiasem, i razem postanawiają przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce detektywi-amatorzy łączą siły z komisarzem Windelbandem i odkrywają, że wszystkie poszlaki wskazują na wroga, z którym niełatwo się zmierzyć.
Czyżby widmo wojny i jej okrucieństw wyzwalało w mieszkańcach miasta demony?

filozof | 2017-07-12

Wybierając się w świat kryminału retro natrafiłem na Poznań,na przełomie lat 1913-1914.Wtedy to Posen był pięknym miastem zaboru niemieckiego.
Cóż mogę napisać o tej książce ? Od razu mówię,nie słyszałem o niej wcześnie.
Wypożyczyłem tak na chybił-trafił.Lubię retro kryminały,o o nim nie słyszałem.

Fabuła osnuta jest wokół gwałtu i zabójstwa 12 latki.To już sprawiło,że z przyjemnością wziąłem się do czytania.I muszę,rzec że o ile samo sedno kryminału mi się podobało.To mam pewne zastrzeżenia do wątków pobocznych.
Za troszkę dużo,było pisanie o sprawach politycznych.Za dużo też tych filozoficznych wątków.
Książka ogólnie bardzo dobra,nie wybitna.Bo według moich gustów ,za mało kryminału w kryminale.

ksiazkaikawa | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Jako kryminał książka raczej słaba - niewiele akcji, praktycznie brak napięcia, długie dialogi, które nie zawsze wnoszą coś ciekawego do głównego wątku.

desaparecido | 2017-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2017

Niespodziewanie dobra książka. Z gatunku: kryminał retro z zaskakującym i niekonwencjonalnym, ale mimo wszystko sensownym zakończeniem. Prawda, że nie tak dowcipna, jakby można się spodziewać po Wojciechu Stammie (Lopezie Mausere), za to fabularnie spójna i niepopędliwa.

Ewa_Chani_Skalec | 2015-06-09

Klimatyczna okładka przyciąga wzrok i od razu zapowiada pewne szczegóły. Poznań, zima, panowie w melonikach. „Doktor Jeremias” to powieść ze wszech miar godna polecenia, choć myślę, że nie jest typowym kryminałem i nie każdemu wielbicielowi gatunku może przypaść do gustu.
Późna jesień 1913 roku. W Posen, na Wasserstrasse zamordowano młodą dziewczynę, Janinę Pokrywkę. W toku śledztwa okaże się, że była cichą i pracowitą krawcową. Kto tak straszliwie zmaltretował jej twarz i niczym wybitny chirurg usunął wątrobę? Ze strony poznańskiej Kripo śledztwo prowadzi Heinrich Windelbrand. Korzysta jednak z pomocy nieformalnych konsultantów, doktórów Anzelma Schoena i Sigmunda Jeremiasa. Ci dwaj w pewnym momencie pokuszą się o prowadzenie własnej pracy detektywistycznej. Czy idące dwutorowo postępowanie przyniesie skutki i mordercy Janiny Pokrywki zostaną odnalezieni i osądzeni? W świecie, gdzie bogaci zawsze unikają kary, a na biednych spadają obciążające zeznania, w świecie, w którym...

Ruda | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Całkiem niezła, lepsza niż mogłam się spodziewać, po książce za piątaka, upolowanej na szybko w Matrasie dziesięć minut przed odjazdem pociągu.
Przede wszystkim klimatyczna - Poznań 1913 roku przedstawiony plastycznie bez bezpośrednich, "chamskich" ekspozycji (na które cierpi m.in. Kerr) a mimo to zrozumiały i wiarygodny dla czytelnika.
Bardzo ciekawe zakończenie, nietypowe dla kryminałów.
Zawsze jednak zastanawiają mnie książki pisane przez więcej niż jednego autora - jak oni to robią? Uzgadniają każde zdanie? Jeden pisze, drugi poprawia? Piszą fragmentami? A co jak nie zgadzają się, jeśli chodzi o czyny bohaterów, albo dobór słów?!

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-26
Przeczytana: listopad 2013

Sto lat temu, pod koniec listopada 1913 r. w Poznaniu zostaje zamordowana trzynastoletnia dziewczynka narodowości polskiej Janina Pokrywka. Zabójstwo zostało dokonane na tle seksualnym, ponadto zwłoki zostały tak zmasakrowane, że ciało zidentyfikowano tylko dzięki medalionowi na szyi denatki. Dochodzenie prowadzone przez komisarza kryminalnego w Nadprezydium Policji miasta Poznań Heinricha Windelbanda nie przynosi zadowalających rezultatów.

Więcej na:

Dotka76 | 2015-08-23
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Tym razem Poznań w czasach przez mnie ulubionych: początek XX wieku. Mroczy zimowy czas, mroczne zaułki Poznania i ludzkiej duszy....Polecam!

nellanna | 2011-10-11
Na półkach: Przeczytane, Czytam polskie
Przeczytana: 11 października 2011

Pomysł z Poznaniem czasów sprzed pierwszej wojny światowej ciekawy, ale chyba nie do końca wykorzystany. Książka przegadana, w sensie opisów i wlokących się dialogów. W przypadku kryminału to jest poważny zarzut. Nie czułam żadnego napięcia, chociaż intryga oryginalna, wtopiona bardzo w tło społeczno- historyczne i mogło być dużo ciekawiej. Swoją drogą fascynują mnie pisarskie duety, to jak funkcjonują i kto w nich jest za co odpowiedzialny. Jak dzielą się pracą i czy po wydaniu książki satysfakcja rozkłada się równo? Kto bierze na głowę ciosy ewentualnej krytyki?

Regule | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Opowieść wzorowana na kryminałach noire umieszczona w realiach
Poznania z przed pierwszej wojny światowej.
Jest tu niestety sporo niewykorzystanego potencjału ale jeżeli
człowiek nie ma wielkich oczekiwań to czyta się przyjemnie.

Livrin | 2015-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Książka ciekawa, dosyć dobrze przenosi w klimat Polski podległej. Mało jednak w niej tak szumnie zapowiadanych odnośników do topografii Poznania - jako poznanianka chciałabym bardziej wczuć się w klimat miasta przed wojną, choć pewnie wtedy tekst byłby mniej zrozumiały dla niewtajemniczonych. Postacie interesujące, dość wyraziste. Generalnie dość gorzka opowieść o koneksjach, matactwie i o tym, że prawda (a za tym sprawiedliwość) nie zawsze wygrywa.