Da Capo al Finne

Wydawnictwo: Sowa
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
muzyka
lapsus

Partytura wariacji na tematy Joyce'owskie.
Zapis muzyczny literowy, w jednym ciągu przez wszystkie strony, bez oznaczenia wysokości dźwięków, rytmu, metrum, tempa.

Warto zajrzeć:

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autora

lapsus | 2013-09-28

Zerżnąć Joyce'a do samych nut

Po "brawurowym" przekładzie nieprzekladalnego utworu Jamesa Joyce'a "Finnegans wake", którego dokonał Krzysztof Bartnicki, narodziły się pytania o sens - o sens tekstu, o sens tłumaczenia. Dla tłumacza było to doświadczenie podobne do toczenia bitwy, co opisał w swoim dziele "Fu wojny", gdzie pracę tłumacza porównał do taktyki wojennej, stosując stylizację na starochińskie teksty poświęcone prowadzeniu walki, odwołując się przy tym m.in. do klasycznej "Sztuki wojny" Sun Tzy. Pytania pozostały bez odpowiedzi. Tekst "Finnegans wake", miast otwierać się na czytelnika, stawał się coraz bardziej hermetyczny, rozłaził się w odnogi pojedynczych "słów-waliz".

Bartnicki w poszukiwaniu nadrzędnego sensu tekstu Joyce'a odszedł w "Da Capo al Finne' od słów i skierował się ku muzyce. Odsączył tekst "Finnegans wake" pozostawiając tylko litery znaczące "muzycznie", czyli ABCDEFGH - la, b, do, re, mi, fa, sol, si. Po takim przepuszczeniu przez sito tekst Joyce'a...