Zgłosuj na książki roku 2017

Zmysł zabijania

Tłumaczenie: Roman Palewicz
Cykl: Adam Dalgliesh (tom 2)
Wydawnictwo: Buchmann
A Mind to Murder
Booka

Wieczorna sesja terapeutyczna w klinice Steen zostaje zakłócona z powodu makabrycznego odkrycia - w piwnicy znaleziono ciało szefowej administracji z dłutem w piersi. To morderstwo jest wyzwaniem dla nadinspektora Adama Dalgliesha: zabójca prowadzi z nim inteligentną grę, a sieć intryg, w które są uwikłani zarówno lekarze, jak i pacjenci, utrudnia odkrycie prawdy. Czy szpitalne mury na zawsze skryją mroczną tajemnicę? Czy Dalgliesh powstrzyma mordercę, nim ten uderzy ponownie?

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przeczytana: 31 grudnia 2012

Autorka została określona jako "nowa Agatha Christie". Tak w każdym bądź razie widnieje na okładce :) Pozycja ta, to z pewnością dobry i warty przeczytania kryminał. Muszę jednak uprzedzić, że osoby ze zmysłem detektywistycznym, bardzo szybko odkryją kto dokonał zbrodni, jak i będą w stanie określić motyw. Ja jednak brnęłam dalej, aby poznać charakterystykę postaci, zagłębić się w ich życie osobiste. Sama sceneria - klinika psychiatryczna, opis prowadzonego śledztwa, wywierają na czytelniku odpowiednie emocje. Dodatkowo autorka przedstawiła morderstwo w sposób niestandardowy, dodając otoczkę artyzmu. Po przeczytaniu tej pozycji, a już na pewno obserwując poczynania Nagle, dojdziemy do wniosku, że twierdzenie "nie ma zbrodni doskonałych" jest jak najbardziej prawdziwe. Nawet najinteligentniejszy zabójca, popełni błąd, który go zdradzi i zapewni mu życie za kratkami.
Polecam

Dziub | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Określenie "nowa Agatha Christie" jest krzywdzące dla obu pań.
Miałam pewne nastawienie wobec fabuły, toteż zostałam mile zaskoczona czytając epilog.
Teraz marzę tylko o obejrzeniu adaptacji.

Melania | 2017-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2017

Nowa Agata Christie to na pewno nie jest. Książka przyjemna, lepszego określenia nie potrafię znaleźć. Nie wciąga, ale nie nudzi.

Anna-mojeksiążki | 2012-07-20
Przeczytana: lipiec 2012

Po serii luźnej lektury odprężającej sięgnęłam po kryminał, z bardzo ciekawą kolorystycznie okładką. Raczej takie kolorki rzadko spotyka się na okładkach kryminałów.
Phyllis Dorothy James często nazywana jest "nową Agathą Christie" - i coś w tym jest. Tworzy niezwykle klimatyczne, klasyczne kryminały, gdzie widać dbałość o najmniejsze szczegóły.
Mnie, forma dedukcji nadinspektora Dalgliesha przypomina również opowieści o Sherlocku Homesie.

Pewnego wieczora, w Klinice Psychiatrycznej Steen podczas wieczornej sesji terapeutycznej, w piwnicy znaleziono zwłoki administratorki, Enid Bolam. Ciało leżało w archiwum pośród rozrzuconych akt osobowych. Kobieta miała wbite w serce dłuto, a w ramionach posążek wyrzeźbiony przez jednego z pacjentów. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany nadinspektor Adam Dalgliesh, który zostaje wyrwany z trwającego właśnie własnego wieczoru autorskiego. Kiedy dociera do kliniki, zastaje w archiwum lekarzy z kliniki, a wszystkie inne osoby są zgromadzone w jednej...

Abee | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 września 2014

Ciężki początek, bliżej środka akcja się rozkręca, ale potem znów opada. Ogólne wrażenie to znużenie tą historią.

jerusalem | 2011-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Książka jest kalką kryminału, który czytałem wcześniej, a mianowicie "Ułomna ręka sprawiedliwości". Tam mieliśmy do czynienia z morderstwem w kancelarii adwokackiej i krąg podejrzanych zamyka się wśród pracowników. Natomiast tutaj mamy klinikę chorób psychicznych, w której ginie jej administratorka, krąg podejrzanych również jest zawężony do osób pracujących w klinice.
Niby całkiem fajnie się to czyta, ale ciągle czuje się powielenie schematu. Natomiast sam styl pisarki jest mistrzostwem. Budowanie atmosfery. Naszkicowanie czytelnikowi każdego, nawet najdrobniejszego detalu. Sprowadzanie go w ślepe rejony. Niby to wszystko już było, ale nie drażni, aż tak bardzo.
Podejrzewam, że przy następnej fabule tej autorki może nastąpić zmęczenie materiału.

Małgorzata Chabzda | 2013-09-24
Przeczytana: czerwiec 2013

Historia opowiada o znalezionej, zamordowanej kobiecie dłutem w piersi. To morderstwo jest wyzwaniem dla nadinspektora Adama.

touchstoneofra | 2017-09-16
Przeczytana: 2015 rok