Na granicy

Borderlands
978-83-2413-520-2
Devlin, Irlandia
Pistacia

Powieść nominowana do New Blood Dagger 2007 – nagrody brytyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej dla najlepszego debiutu. Początek serii z inspektorem Devlinem: irlandzkim komisarzem Wallanderem Złoty pierścionek to symbol szczęścia, obietnica miłości. Ale nie ten włożony przez zabójcę na palec zamordowanej dziewczynie, której ciało znaleziono na granicy Irlandii Północnej i...

Początek serii z inspektorem Devlinem: irlandzkim komisarzem Wallanderem
Złoty pierścionek to symbol szczęścia, obietnica miłości. Ale nie ten włożony przez zabójcę na palec zamordowanej dziewczynie, której ciało znaleziono na granicy Irlandii Północnej i Południowej. Ten jest zapowiedzią trudnego śledztwa, jakie rozpoczyna inspektor Devlin z Garda Siochana.
Benedict Devlin to dobry detektyw i uczciwy gliniarz. Ma pewne słabości, ale jest dumny ze swoich niezłomnych zasad – zwłaszcza tej, żeby zawsze dochodzić prawdy. Tym razem jednak prawda nie jest oczywista… Gęstniejąca śnieżyca zaciera granicę między północą i południem, a Devlin przekonuje się, że równie niewyraźne są różnice między sprawiedliwością i zemstą, stróżem prawa i przestępcą…
Fabuła osnuta wokół skrywanych tajemnic małej społeczności, przesycona posępnym nastrojem, muśnięta czarnym humorem i melancholią, misterna intryga i niejednoznaczne zakończenie sprawiły, że „Na granicy” było jednym z najlepiej przyjętych debiutów literatury kryminalnej ostatnich lat.

[opis wydawcy]

gwiazdka | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 29 lipca 2014

Nawet niezły kawałeczek kryminału. książka podzielona została na trzy części, każda z nich zatytułowana nazwiskiem ofiary- co przez kilka stron mnie denerwowało, bo zbyt wcześnie zdradzało dany fakt. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Czytało się dobrze, śledztwo powoli odsłaniało kolejne fakty, mordercę czytelnik miał możliwość wytypować, chociaż może nie do końca zrozumieć jego motywy. Całość na dobrym poziomie, nawet ucieszyła mnie wiadomość, że to początek serii. Na minus tylko mam jedną uwagę- drugoplanowi bohaterowie byli mało charakterystyczni, zlewali się w jedną masę, a niektórzy okazali się ważni dla akcji.

Ostatnia uwaga, główny bohater inspektor Devlin jest porównywany do komisarza Wallandera, co mnie bardzo denerwuje, nie cierpię takich porównań. Każdy niech będzie inny, bo każdy jest sobą i przez to bardziej interesujący. Ale to moje osobiste odczucie.

Jagna | 2013-02-19
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: luty 2013

Ten oto kryminał(ek) czyta się szybciutko i bezboleśnie. Główny bohater, inspektor Devlin, nie jest co prawda jakoś wybitnie ani dogłębnie zarysowaną postacią, ale podobały mi się jego soczyste wspomnienia - były chyba najciekawszym zabiegiem zastosowanym po to aby poznać bliżej detektywa Benedicta.

Największe zadowolenie ogarnęło mnie w momencie kiedy zorientowałam się, że akcja nie dzieje się w Anglii, Stanach czy Norwegii, ale w Irlandii! A policja to Garda Síochána (Straż Pokoju), która zamiast broni palnej używa tylko drewnianych pałek. A co łączy gardaí z resztą policji na świecie? Oczywiście nienawiść cywili ;)

Sama historia naprawdę fajna, przyjemnie poprowadzona, zwroty akcji niczego sobie. Kawałek porządnego kryminału, który uprzyjemnił mi parę zimowych wieczorów.

sygin | 2013-05-22
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2013
Przeczytana: kwiecień 2013

„Na granicy” jest dobrym wciągającym kryminałem z zawikłaną i wielowątkową zagadką, sympatycznym, ale wciąż bardzo normalnym detektywem w roli głównej, kilkoma zabawnymi wątkami pobocznymi a wszystko to w atmosferze irlandzkiego pogranicza. Brzmi zachęcająco, prawda?
I tak też właśnie jest. Przyznaję, że mnie do sięgnięcia po książkę zachęciła także bardzo ładna okładka i tym razem (w przeciwieństwie do bardzo licznych innych razów :) wybór ten okazał się bardzo dobry. Książka nie jest może rewelacyjna bo do tego miana jednak trochę jej brakuje, ale nie doszukałam się w niej żadnych większych wad. Autor ładnym prostym językiem prowadzi nas poprzez śledztwo, mnożące się wątki, wątpliwości i pytania, gdy elementy układanki zdają się w żaden sposób do siebie nie pasować, aż do całkiem efektownego rozwiązania.
Książce trochę brakuje napięcia, to jedyna konkretny zarzut jaki mogę jej postawić, mimo, że cała historia rozpoczyna się od odnalezienia ciała młodej dziewczyny, a potem dzieje...

betina360 | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 lutego 2014

Dobry kryminal sporo sie dzieje i trzyma w napieciu do samego konca.

Magdalena | 2012-07-08
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2012

Nie wiem skąd takie niskie oceny ? Naprawdę, pierwrzorzędny kryminał. Już uwielbiam inspektora Devlina. I jaka miła,irlandzka odmiana-nie tylko w Skandynawii się mordują :)

Flavia | 2013-11-04

Miła odmiana, jeśli chodzi o rejon geograficzny (pogranicze irlandzkie). Ciekawy bohater, który ma poukładane życie rodzinne i współpracujący z nim ludzie, tworzący ciekawą galerię postaci.

patka | 2012-11-11
Przeczytana: 08 listopada 2012

Bardzo ciekawa książka, ostatnie strony "pochłaniałam" w zawrotnym tempie:)

Buka | 2013-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2013

Bardzo dobrze się czyta. Dobry pomysł i wykonanie. Koniec, czyli rozwiązanie zagadki też bardzo przyzwoity. Do niczego się nie można przyczepić.
Powtórzę za paroma osobami - nie rozumiem tak niskiej oceny. Że niby nie amerykańskie to już gorsze? ;) Ech.

Dotka76 | 2010-06-02
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: maj 2010

Miło było ją czytać na "urlopie" w górach, w Muszynie. Znaleziono ciało dziewczyny... itd. Czyta się szybko, fabuła wciąga. Sympatyczna.Zwłaszcza na czas wakacji.

Anna | 2012-08-16
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo dobry kryminał, świetnie się go czyta... Polecam!