Fala upału

Okładka książki Fala upału Richard Castle
Okładka książki Fala upału
Richard Castle Wydawnictwo: 12 Posterunek Cykl: Nikki Heat (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Nikki Heat (tom 1)
Heat Wave
12 Posterunek
2012-11-07
2012-11-07
2009-09-29
Katarzyna Godycka
Castle serial detektyw dochodzenie śledztwo Heat Nikki Nowy Jork

Dla fana serialu - książka świetna. Nie jest to wybitny twór, daleko mu do tego, ale przyjemna lektura, a jak podstawia się sobie bohaterów z serialu pod postacie z książki - książka zyskuje na tym mocno.

Taka niezbyt skomplikowana, jakby z filmu zrobili książkę (;D),ale pomimo tego jest to całkiem ok.

Liczyłam, że będzie lepsza....

Za każdym razem w głowie miałam odniesienie do serialu ;-)

Liczyłam, że będzie lepsza....

Za każdym razem w głowie miałam odniesienie do serialu ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekki i przyjemny kryminał. Ciekawe postacie. Humor. Książka mnie nie zmęczyła, a do tego wciągnęła i przeczytałem jescze parę z tego cyklu.

„Fala upału” Richarda C. to pierwszy tom cyklu o Nikki Heat. Seria ta powstała podczas boomu na telewizyjne show „Castle” i stanowi miły prezent dla fanów przeniesiony do rzeczywistości (książki pojawiają się kilkukrotnie w trakcie trwania produkcji). W teorii ich autorem jest serialowy protagonista, jednak w praktyce za twórcę powieści uważa się scenarzystę Toma Straw’a. Sam cykl liczy sobie dziesięć tomów, przy czym w Polsce zostały wydane jedynie 4 części. Można powiedzieć, że powieść odniosła spory sukces – według wiki dosyć wysoko zagościła na liście nowojorskich bestsellerów.
W mojej opinii „Fala upału” to takie klasyczne 5/10. Styl autora jest nieskomplikowany, czasem wręcz dziecinny. Choć nie można mu odmówić pewnej plastyczności i łatwości przekazu. Mam wrażenie, że troszkę tutaj zawiodło tłumaczenie: w oczy rzucają się liczne powtórzenia, zdania niepasujące do kontekstu, brak jakiegoś takiego.. rytmu, dzięki któremu można płynąć z fabułą. Z drugiej strony tłumaczka dostała do zaorania ciężki kawałek pola: Autor często nawiązywał do nazwiska głównej bohaterki (ang. heat = żar, gorąco, upał) i lubował się w nieprzetłumaczalnych grach słownych. Mogło to spowodować niejakie trudności dla niezbyt anglojęzycznych Czytelników, a już na pewno momentami brzmiało głupio.
Teraz bohaterowie: nie byłam zbyt zaskoczona faktem, że zostały wręcz przepisane z serialu. Zmierziło mnie jednak przejaskrawienie ich cech. Nikki Heat, czyli główna protagonistka, jest w książce bardziej męska, niż Schwarzenegger, bardziej wojownicza, niż Rambo, a Holmes to przy niej słabeusz w kapeluszu. Nie można też jej odmówić pewnej dawki kobiecości, kiedy przykłada lufę do głowy stawiającego się podejrzanego i mówi (tu cytat): „no dalej (…) i tak potrzebna mi jest nowa bluzka”. Rozumiecie, o co mi chodzi?
Z kolei Castle.. znaczy Rook to klasyczny Piotruś Pan – wiecznie niedojrzały, bardzo chłopięcy, czasem fajtłapowaty, ale przy tym czarujący i zabawny. Dzięki swojemu wewnętrznemu urokowi i charyzmie absolutnie wszystko uchodzi mu na sucho. Średnio sprytny, za to słodko zakochany w pani detektyw. Przez całą powieść przypominał mi labradora zapatrzonego w swoją właścicielkę. Ale jednocześnie też damę w opałach. Koniecznie w koronkach, bo spodnie w tym związku odgórnie zarezerwowane zostały dla panny Gorącej.
Trzeba przyznać, że postacie poboczne zostały napisane poprawnie. Antagoniści (chociaż bardzo typowi) mają charakterek i swój własny styl. Jedynie w stosunku do detektywów Riley’a i Ochoa Autor się postarał trochę za bardzo, obdarzając ich hermetycznym poczuciem humoru i niezbyt porywającym temperamentem. Bardziej lubiłam serialowych policjantów: Ryana i Esposito.
Co do sprawy to jedna z tych z gatunku „zabił lokaj”. Banalna i niezbyt porywająca. Taka idealna na 40-minutowy odcinek serialu, albo posiedzenie w poczekalni. Nie za ciężka, nie za mroczna. Taka.. normalna? Na pewno niezaskakująca. Niesamowite jest jednak to, że Autorowi udało się idealnie wpleść w książkę klimat serialu. Zrobił to tak sugestywnie, że czytając kwestie Rooka wręcz słyszałam głos Filiona. Na plus trzeba jeszcze policzyć fakt, że również wydawca bardzo się postarał i w całej książce nie znajdziecie nic, co odbiegałoby od iluzji, że to Rick ją napisał. Na okładce znajdziecie nawet notkę od Stephena J. Canella, który rywalizował z Castle’em o pisarską sławę. Brawa za spójność!
Podsumowując: "Fala upału" to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu. Zwykli Czytelnicy mogą mieć mieszane uczucia. Po głębszej analizie ode mnie 5/10… choć miało być 3.

Opinia dotyczy trzech pierwszych (wydanych w Polsce) tomów serii Nikki Heat - bez spoilerów

Nie są to z pewnością wybitne pozycje literackie, jednak na trzech tomach z sześciu tej serii bawiłam się na tyle dobrze, że nabawiłam się książkowego kaca i gdyby tylko była dostępna 4 część, na pewno bym po nią sięgnęła. Zarówno całokształt jak i poszczególne elementy trącą kiczem, ale na dopuszczalnym poziomie.

Postać głównej bohaterki Nikki jest dosyć schematyczna, mimo to naprawdę ją lubię - uparta, niezależna dziewczyna i zdeterminowana policjantka, zawsze na tropie zbrodni. Rook jest słodki, kimkolwiek w rzeczywistości jest autor, udało mu (albo jej) się stworzyć postać która nie jest w żadną stronę przesadzona - ani macho, ani miękka klucha. Brawo.

Fabuła - nieco przewidywalna, mam wrażenie, że niektóre sytuacje w kolejnych tomach to tylko lekko zmodyfikowane sceny z poprzednich, ale jakoś mi to nie przeszkadzało. Całkiem znośny, nie wybijający się na pierwszy plan, wątek romantyczny.

Ocena: 7/10 (dotyczy wszystkich 3 książek) - trochę naciągane, ale polubiłam te serie i nie wykluczam, że sięgnę po inne książki Richarda Castle'a.

Spodziewałam się rozbudowanej fabuły, lepszej kreacji bohaterów, sieci językowych komplikacji. A wyszedł bardzo słabiutki kryminalik, który swoją sławę zawdzięcza tylko i wyłącznie serialowi Castle. Serial ma ten pazur, książka niestety nie.

Jestem wielką fanką serialu dlatego bez wahania kupiłam książkę. Książka mnie nie zawiodła, gdyż czytając miałam w wyobraźni postacie z serialu i ich zachowanie, postawy to wszystko było widać. W porównaniu do innych książek, gdzie również były kręcone seriale, ta ma ten plus, że postacie są identyczne (charakter i wygląd),co pozwala nam lepiej zgłębić się w środek wydarzeń opisanych w tym kryminale.
Książka sama w sobie jest napisana dosyć prosto, nie wyniesiemy z niej jakiś mądrości, ale przeczytać warto, bo jest miłą odskocznią od życia codziennego. Tym bardziej, że akcja dzieję się w samym centrum NY. A dokładny opis ulic i miejsc, pościgów zachwyci dodatkowo osoby, które kochają NYC.
Każdy fan serialu będzie zadowolony, a osoby które nie widziały jeszcze Castle zachęcam również i do serialu.

Prosta lektura kryminalna.

Prosta lektura kryminalna.

Opis Nikki Heat nie do końca odpowiadał Stanie Katic i to główny plus czytania tej powieści. Wyraźne zmiany w powieści Ricka Castle (jeśli już bawić się w czytanie metafizyczne) a przebieg fabuły "Castle" daje powiew lepszego obrazu. Zachwytu dla Katic (jeśli nie w tym tomie, to w którymś z kolei) nie podzielam na tym poziomie, jej bohaterka zaczęła mnie denerwować, kiedy z profesjonalnej policjantki zaczęła się zamieniać w modową dziunię (do dziś pamiętam cytat z któregoś z późniejszych epizodów, jak chwali się koronerce - czy tak w ogóle można odmienić ten zawód? swoją drogą nie lubię tych zabiegów językowych, nie są zbyt sensowne w brzmieniu - że uwielbia buty na szpilkach. Powodzenia w scenach pościgów). Tutaj miałam szansę lepiej poznać stan umysłu Heat/Beckett i to podobało mi się najbardziej. Jednak pierwszy tom oprócz sentymentu nie spowodował u mnie chęci na powrót do serialu. Nic więcej konstruktywnego nie da się napisać, oprócz tego, że z czytanego w tym tomie i następnych posłowia można wywnioskować, że autorem jest chyba jeden ze współproducentów albo twórca serialu. To by miało sens, dlaczego nie ujawniono nazwiska autora.

• Kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Fala upału