Długi kamienny sen

Wydawnictwo: W.A.B.
The deep dark sleep
Andrzej Niewiadomski
joly_fh

Na dnie rzeki Clyde zostały znalezione ludzkie szczątki. Nie byłoby to aż tak niezwykłe, gdyby nie fakt, że przeleżały w rzece osiemnaście lat. W półświatku Glasgow rozeszła się plotka, że odkopane kości należą do Joe Stachana, legendarnego i bezlitosnego przestępcy. Kiedy Isa i Violet, córki Stachana, wynajmują Lennoxa, by dowiedział się, kto przesyła im w każdą rocznicę najgłośniejszego...

Kiedy Isa i Violet, córki Stachana, wynajmują Lennoxa, by dowiedział się, kto przesyła im w każdą rocznicę najgłośniejszego napadu ich ojca duże sumy pieniędzy, intuicja detektywa podpowiada mu, że wynikną z tego tylko kłopoty. Mimo to przyjmuje zlecenie, by przekonać się, że zignorowanie intuicji może kosztować go życie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

ZzZzZz58 | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Sugestywna atmosfera powojennego, szkockiego miasta. Inteligentny, brutalny detektyw, gangsterzy, piękne i łatwe kobiety, ciekawy wątek kryminalny. Warto przeczytać.

deGrasso | 2019-01-14
Przeczytana: styczeń 2019

Książka nie jest zła, nie jest wspaniała. Jest lekka, szybka, w sam raz na podróż pociągiem. Zapewnia całkiem żwawą akcję, z pewnością ciekawą. Warto.

xkoziol2x | 2018-03-02

Czy ma ktoś informacje dotyczące tłumaczenia pozostałych część ? Nie ukrywam, że chętnie przeczytałbym kolejne części.
Dead Men and Broken Hearts (2012)
The Quiet Death of Thomas Quaid (2016)

mairi | 2018-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2018

Początek ciężkawy, akcja nieco się rozwleka, nie byłam przekonana do kontynuacji, ale z czystego porządku skończyłam. I chyba dobrze gdyż akcja powoli się rozkręca i nabiera tempa, głównego bohatera też idzie polubić (mimo irytującego wtrętu co jakiś czas jaki to on nie jest zagubiony, ale na złą stronę mocy nie przeszedł). Mimo wszystko nie sięgnę już po inne książki tego autora. Schemat zabili go i uciekł został, jak dla mnie, już wystarczająco wyeksploatowany przez Cobena.

Evvka | 2017-11-02
Przeczytana: październik 2017

Jesienny deszczowy wieczór sprzyja ciekawym "spotkaniom" ... a takim można nazwać spotkanie z Panem Russellem Craigem przy "Długim kamiennym śnie". Strony tej powiesci przenosza w zgniłe, powojenne, zamglone, przesiagniete smogiem Glasgow (nie mylić z Krakowem). Zgodzę się, z jedną z opinii, w której zaznaczono, że mało w tej książce opisu miasta ... ale ten szczegół dopełnia nasza wyobraźnia.Główną postacią powiesci jest prywatny detektyw Lennox, który zajmuje się sprawą Dzentelemna Joe,legendarnego przestępcy. Jestem kobieco oczarowana Panem Cynikiem z jego amoralną moralnoscią i frywolnym przekąsem. Czekam na kolejne spotkanie z Panem.

Kamila Ka-cka | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 września 2017

Przyjemny kryminał, szybko się czyta i nieźle główkuje. Polecam.

wazka37 | 2017-05-06

Dla mnie książka dobra .. To są moje klimaty :) wiec nie ma co marudzić .. podobało mi się , lubię takie zagadki ..

Julia | 2017-04-29

Bardzo dobre zakończenie. Jednak całość nie trzyma w napięciu.

glasscloud | 2017-04-25
Przeczytana: 10 marca 2017

Poprzednim razem średnio się z panem Lennoxem polubiliśmy, dlatego do kolejnej odsłony jego przygód podchodziłam z umiarkowanym entuzjazmem. Jak się okazało, niepotrzebnie. Od ostatniego spotkania nasz niefrasobliwy detektyw nabrał odrobinę ogłady (należałoby tu podkreślić tę odrobinę), a jego poczynania zyskały nieco więcej realizmu, dzięki czemu "Długi kamienny sen" wypada znacznie lepiej od pierwszej książki z cyklu Szkockiego. Oczywiście Lennox nadal pozostaje niezłym nicponiem, sypiącym kiepskimi żartami, ale jakoś przestał być w tym irytujący.
Mamy więc napada stulecia (już drugi o jakim mi przyszło czytać w przeciągu kilku dni), tajemnicze zwłoki i zagadkę do rozwiązania. I oczywiście zajmującego się sprawą Lennoxa i cała masę innych osób, którym niewyjaśniona zbrodnia leży z różnych powodów na sercu. A cała akcja rozgrywa się pod osłoną gęstego smogu spowijającego Glasgow.
Craig Russell daje nam wszystko to, czego można się spodziewać po dobrym kryminale. Akcja toczy się...

Jest to moje drugie spotkanie z powieścią tego autora i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem tego, co przeczytałem dosłownie przed kilkoma chwilami.

Nie sądziłem, że książki Russella tak mnie wciągnął, po prostu nie mogłem się oderwać aż były takie chwile, że się do tego zmuszałem, bo zmęczenie już nie dało rady.

Biorąc się za tę książkę postanowiłem się skupić, nie na tym, aby wytropić mordercę, a nad tym, jak są prowadzone śledztwa przez detektywa. Jak zwykle miał dwa główne zlecenia. Tak, jak się spodziewałem sprawa z udziałem tego aktora szybko zostanie rozwiązana, ale kto myślał, że na tym się zakończy, to się pomylił, bo sprawa powracała.

Wszystkie oczy były zwrócone na wyłowionym szkielecie z rzeki. Śledztwo zdecydowanie, tak prowadzone, że ani przez chwilę czytelnik nie mógł się nudzić. Ani przez sekundę nie dostrzegłem zbędnej sekwencji nudy i znużenia. Napięcie i ciekawość, co wydarzy się dalej rosła z każdą przewiniętą kartką. Musiał sporo krwi wylać i...