Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Lepsze życie

Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La Vie en mieux
Paweł Łapiński
Ag2S

Dwie poruszające opowieści o młodości od francuskiej mistrzyni prozy obyczajowej.

Podobno są szczęśliwi. Matylda ma 24 lata i studiuje historię sztuki. Yann – nieco od niej starszy – pracuje w sklepie ze sprzętem hi-tech i mieszka z Melanie. Dwie przypadkowe sytuacje sprawią, że na swoje życie popatrzą z zupełnie nowej perspektywy i podejmą decyzje, które zmienią ich na zawsze.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

geena | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Zgubić coś, by znaleźć sens życia
Spotkać najważniejszą dla siebie osobę przypadkiem
Rozstać się z kimś, by odkryć prawdziwe szczęście

Stracić, by zyskać...

"Lepsze życie" to dwie zupełnie różne historie. Różne - tylko pozornie. Ona i on. Mathilde i Yann. Łączy ich młody wiek, Paryż i ogromna pustka, którą w sobie noszą. Wykonują niezbyt absorbującą pracę za przeciętne pieniądze, mają dookoła siebie ludzi niekoniecznie życzliwych, a ich związki bywają powierzchowne i niesatysfakcjonujące. Jednak żadne z nich nie ma w sobie siły i energii, żeby to zmienić. Nie wiedzą, czego chcą, a nawet nie zdają sobie sprawy z tego, dlaczego tak naprawdę jest im źle. I pewnie żyliby tak dalej, gdyby nie przypadek. Banalne, nic nieznaczące sytuacje, które sprawiają, że zaczynają dostrzegać jałowość swojej egzystencji, płytkie relacje i rutynę. Za sprawą impulsu podejmują ryzyko, by spróbować innego życia, innych emocji... Nie mając jednak żadnej pewności, że to, co będzie na końcu drogi, spełni...

Każdy człowiek pragnie, by jego życie było lepsze. Dążymy do tego by coś zmienić, by w końcu czuć, że osiągnęliśmy to, co zaplanowaliśmy. Jednak nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy cały czas, coś staje nam na drodze. Anna Gavalda w swojej najnowszej książce, pokazuje że czasem jedna maleńka rzecz, lub inny człowiek, mogą sprawić że zechcemy przewartościować swoje życie...

Mathilde ma 24 lata i udaje, że studiuje. Tak naprawdę świetnie się bawi. Pracuje, imprezuje i ogólnie korzysta z życia do oporu. Któregoś dnia gubi torebkę, w której znajduje się koperta, z dość pokaźną ilością pieniędzy. Jakby tego było mało, są to pieniądze jej współlokatorek. Dziewczyna jest załamana i sama nie wie, jak uda się jej wybrnąć z tej przykrej sytuacji. Jednak jak się okazuje, znajduje się ktoś, kto zwraca jej torebkę, razem z całą zawartością. Ta sytuacja, oraz mężczyzna który oddaje zgubę, sprawiają że Mathilde decyduje się na zmiany.
Yann ma 27 lat, studiuje, a przy okazji pracuje w sklepie...

Chain | 2018-10-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2018

Przedziwna książka.

Przez pierwszą połowę miałam ochotę odłożyć ją na bok z myślą, że to taki literacki fast-food. Na tę część składał się monolog młodej kobiety, która przez nieuwagę zostawia w kawiarni torbę z cenną zawartością, a potem spotyka się z jej tajemniczym znalazcą.
Historia była chaotyczna, nerwowa, bardzo nowocześnie opowiedziana, ale nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że była też trochę...o niczym? Drażniła mnie i nic z niej nie wyniosłam, nie stanowiła nawet dobrej rozrywki.

Zmusiłam się do przeczytania drugiej części i zmieniłam zdanie o 180 stopni! Tym razem jesteśmy świadkami przemiany głównego bohatera, który dzięki poznaniu nowych przyjaciół uświadamia sobie, że w jego życiu brakuje tak naprawdę wszystkiego. Urzekł mnie ten fragment i wzruszył, był też znacznie lepiej i bardziej plastycznie oddany.

Sama już nie wiem, co myśleć o "Lepszym życiu", ale cieszę się, że to właśnie ta druga część tak pozytywnie mnie zaskoczyła i pozostawiła na mojej twarzy...

kodoga | 2015-12-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Czasami spoglądając na życie innych ludzi dowiadujemy się prawdy o samym sobie,odkrywamy istotę własnego jestestwa. Czasami, żeby odnaleźć własną drogę w życiu trzeba czegoś , kogoś, kto otworzy nam oczy. I o tym jest ta książka składające się z dwóch zupełnie osobnych utworów, których bohaterów łączy właśnie to, że poprzez pryzmat innych ludzi zdołali dotrzeć do siebie samych.
Każda z dwóch części rozpoczynała się jakoś tak banalnie, od opisu miałkiej egzystencji bohatera, którym tak naprawdę mógłby być niemal każdy. I dwa razy dałam się autorce nabrać, omal nie zarzucając dalszej lektury. Na szczęście przeczytałam całość i teraz stanowczo stwierdzam, że było warto.

kultur-alnie | 2016-03-24
Na półkach: Ebook, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 marca 2016

"Bóg mi świadkiem, że kochałem swoich rodziców, tych statecznych, spokojnych i dyskretnych ludzi, ale jakżebym docenił, gdyby zdradzili mi jeszcze ten jeden sekret poza poświęcaniem mi swojej miłości...Ten, że szczęście czeka za progiem i że nie należy się bać. Bać się, że nahałasujesz, bać się bycia szczęśliwym, bać się, że będzie się przeszkadzać sąsiadom i bać się przeklinania ile sił w płucach."

Anna Gavalda nie bez powodu należy do moich ulubionych pisarek.

Każdy z nas chce, aby jego życie było dobre. Ale co to tak naprawdę znaczy? Czego właściwie oczekujemy od dobrego życia? Jedno słowa, a tak ciężko je zdefiniować. Określić jego drugie dno. Bo przecież życie może być dobrze, ale wcale nie tak idealnie. Jakby wciąż czegoś brakowało. Jakbyśmy zasługiwali na więcej.

W takiej sytuacji znaleźli się bohaterowie książki Anny Gavaldy. Życie Mathilde i Yanna nie było złe. Mimo to oboje czekali na okazję, aby złapać szczęście i uczynić swój los lepszym. Mathilde wiodła życie typowej 24 latki. Studiowała, pracowała, imprezowała. Wszystko toczyłoby się dalej, gdyby pewnego dnia nie zgubiła torebki z dużą ilością pieniędzy. Na szczęście znalazł się Pan Uczciwy, który postanowił ją zwrócić. Yann po skończeniu wzornictwa, pracuje w sklepie hi-tech i trwa we względnie udanym związku. Pewne spotkanie uświadomi mu jednak, że nie tak powinno wyglądać jego życie.

Nie wszystkie książki muszą nam się podobać. Ta na przykład w ogóle nie wpasowała się w...

Kasia | 2017-05-04
Przeczytana: maj 2017

Początek czyta się szybko i przyjemnie, niestety później jest już gorzej.

booksofmeworld | 2015-05-16

Z pewnością po świecie chodzi wiele osób, które uważają, że ich życie mogłoby być lepsze, mogłoby się zmienić i sprawiać prawdziwą przyjemność. Tylko jak to zrobić? Czy można tak po prostu porzucić to, co dotychczas osiągnęli, nawet jeśli nie uważają tego za żadne osiągnięcie? Czy można nagle zmienić całe swoje życie? Ta książka pokazuje, że zdecydowanie można, a pomóc w tym może jeden impuls wywołany przez innego człowieka, bądź jakieś zdarzenie.

Książka została podzielona na dwie osobne historie, w których poznajemy dwoje bohaterów. Mathilde ma 24 lata, studiuje, pracuje, imprezuje, po prostu żyje. Pewnego dnia gubi torbę, w której znajduje się koperta z dużą ilością pieniędzy. Może nie przejęłaby się tym aż tak bardzo gdyby nie to, że są to pieniądze jej współlokatorek, do których jeszcze nie dołożyła swojej puli. Wydawałoby się, że szczęście jej sprzyja, ponieważ ktoś odnajduje jej torebkę i zwraca ją właścicielce z całą zawartością. To wydarzenie sprawia, że dziewczyna...

mjg | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

Nie spodziewałam się wielkich sensjacji, liczyłam na lekką, ciekawie napisaną książkę i przyznam, że gdyby nie długa podróż, to bym tej książki nie skończyła. Fabuła rozciągnięta, już praktycznie nie pamiętam co się w niej działo, choć przeczytałam ją w tym tygodniu. Momentami intryguje i wywołuje kilka pytań, no i to tyle w tym temacie.

Myślałam, że te dwie historie się zazębią, no i się nie zazębiły.
Decyzje o zmianach były różne, nie wiem czy można nazwać je aż tak ogromnymi, nie wiemy, czy w konsekwencji były dobre dla bohaterów, autorka zostawia to pytanie otwarte.

Agnieszka | 2017-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2017

najlepszy cytat" "Przez grzeczność można zmarnować sobie życie."

myśl przewodnia, kiedy jest Ci źle nie tkwij w tym tylko zaryzykuj i spróbuj to zmienić