Sztuka bycia Elą

Replika
2008-04-03
2008-04-03
Paweł Pollak
niezależność niedojrzałość walka o życie dorastanie problemy miłość trudne życie

Ela jest młodą dziewczyną. Nie ma pomysłu na życie, na siebie. Nie godzi się na zastaną rzeczywistość. Na rodziców po rozwodzie, którzy nie są w stanie normalnie ze sobą porozmawiać. Na brata, jego żonę i dwójkę rozwrzeszczanych dzieci. Na hipokryzję współczesnego świata, który przymyka oko na biedę i niespełnienie.

Ela się buntuje. Czasami po cichu, czasami głośno wykrzykując swoje racje. Tyle tylko, że sama często wątpi we własne przekonania. I płacze, kuli się, zamyka. Ucieka przed światem, którego po chwili mocno potrzebuje. Prawda jest taka, że samotność nie jest najlepszą drogą. Ela pragnie bliskości drugiego człowieka. Pragnie kochać i być kochaną. Pragnie móc spędzać czas z rodziną, ale jednocześnie nie jest w stanie przymykać oczu na rodzinne relacje. Tęskni za czymś, czego nie potrafi zdefiniować. Wie, czego na pewno nie chce.
Pewne spotkania odmienią spojrzenie Eli na świat. Sprawią, że stanie się silniejsza. Zmiany nie będą łatwe, ale potrzebne. Świat jest jaki jest, na pewne rzeczy nie mamy wpływu, inne są kwestią wyboru i determinacji, jeszcze inne można polubić, gdy już się człowiek do nich przekona, a przede wszystkim, gdy ich doświadczy. Bo Ela często krytykuje, ale nie zawsze wie, o czym mówi. Jak nastolatka, która w okresie buntu jest na przekór wszystkiemu, co symbolizuje poprzednie pokolenie. Czasami dla samego bycia na nie.

Zamglona, minimalistyczna okładka powieści przyciąga wzrok. W środku czeka nas zaskoczenie - potok myśli i słów.
Sztuka bycia Elą to bardzo dobra książka.

Ela się buntuje. Czasami po cichu, czasami głośno...

"MŁODA KOBIETA PORANIONA LODEM UTOPIŁA SIĘ. PRAWDOPODOBNIE POPEŁNIŁA SAMOBÓJSTWO WSKUTEK DŁUGOTRWAŁEJ DEPRESJI WYWOŁANEJ BRAKIEM RODZINY."

Ela nie może przeboleć rozwodu rodziców i tego, że z nowymi partnerami są teraz szczęśliwi. Denerwuje ją także fakt, że jej brat ma kochającą żonę i dzieci. Wszyscy na siłę chcą ją uszczęśliwić i marzą, aby znalazła sobie męża, wróciła na studia i przestała pracować dorywczo w kawiarni. Lecz 26-letnia Ela jak na swój wiek nie czuje się dojrzale, jest uparta i broni się przed stałym związkiem. Pewnego dnia w piwnicy odkrywa 6- letnią dziewczynkę, Klarę, która jest córką narkomanki.
Rozpoczyna się przyspieszony kurs dorastania...

Po mimo tego, że akcja toczy się w zimnej Szwecji, to jest to ciepła powieść o dorastaniu i pragnieniu odnalezienia siebie. Choć główna bohaterka jest przepełniona smutkiem, to potrafi w dowcipny sposób wybrnąć z nieprzyjemnych sytuacji. "Sztuka bycia Elą" dotyka ważnego tematu, jakim jest wchodzenie w dorosłość. Nie mniej jednak niektóre zachowania Eli strasznie mnie irytowały, nie rozumiałam za bardzo jej cierpienia z powodu rozwodu rodziców. Skoro są szczęśliwi w nowych związkach to chyba lepiej dla nich, niż jakby mieli się męczyć ze sobą, bo Ela tak chce :D. Jednak jest to lekka i warta uwagi lektura na wieczorny relaks. :)

Ela ma 26 lat i nie czuje sie osoba dojrzala. Nie jest jej latwo pogodzic sie z rozwodem rodzicow i ich nowymi partnerami. Broni sie przed stalym zwiazkiem bo nie chce byc kura domowa. Gdy w piwnicy jej domu odkrywa 6 letnia Klare corke narkomanki jej zycie bardzo sie zmienia i ma przyspieszony kurs dorastania. Robi wszystko by dziecko bylo szczesliwe i nie trafilo do domu dziecka. Jak na osobe niedojrzala za ktora chciala uchodzic to nie wyszlo bo pokazala sobie ze jest nie tylko osoba dojrzala lecz ma tez wielkie serce. Ksiazka pelna refleksji nad sensem zycia i relacjami ludzkimi ktore nie zawsze sa latwe.

Idealna na jesienne wieczory historia zbuntowanej i infantylnej dwudziestokilkulatki szukającej swojego miejsca w naszym świecie. Mimo, że bohaterka zdaje się być niedojrzała trudno jest się z nią nie utożsamić choćby w niewielkim stopniu. Każdy z nas ma w sobie małego buntownika i chęć powiedzenia na głos swoich myśli, nie wszyscy mamy jednak taką odwagę. Niewątpliwie bycie sobą niezależnie od presji środowiska jest sztuką, która Eli świetnie wychodzi ;)

Chociaż książkę czytałam kilka lat temu, wyjątkowo zapadła mi w pamięć. O ile się nie mylę, była to pierwsza tego tylu książka, którą przeczytałam. Od tamtej pory szukam właśnie (między innymi) takiej literatury.
Książka przypadła mi do gustu. Posiada jasny wątek psychologiczny. Główna bohaterka przez wydarzenia, które miały miejsce w jej życiu, bała się zaufać ludziom. Bała się rozpocząć trwały związek.
W książce ukazany jest determinizm, który, jak się okazuje, jednak można "zwalczyć". Autor w swojej książce ukazał więc to, że tak naprawdę możemy przeciwstawić się swoim lękom, fobiom, uprzedzeniom, które są spowodowane wydarzeniami z przeszłości, które zostawiły piętno na naszej psychice. Pytanie brzmi - czy my chcemy się przeciwstawić?
Przechodząc do meritum - książkę uważam za bardzo dobrą :)

Nudne i nieciekawe życie (wg niej samej) głównej bohaterki książki-Eli- drastycznie zmienia pojawienie się w nim małej dziewczynki. Wydarzenie to ciągnie za sobą kolejne, które sprawiają, że życie Eli nie jest już takie nudne.
Warto przeczytać!

Warto przeczytać!

Mądra. Bardzo mądra książka.

Mądra. Bardzo mądra książka.

Tak się złożyło, że też mam 26 lat, i tak samo jak została przedstawiona Ela, ja też czuję sie osobą upartą i niespecjalnie dojrzałą jak na swój wiek...Podobnie jak ona bronie się też przed stałym związkiem...(ale nie o mnie tutaj;) Tylko to wszystko sprawiło i wystarczyło, żebym ową Elę polubiła na tyle, za to podobieństwo do siebie, że chciałam wczytać się w jej losy, bo bardzo intrygowało mnie, jak taki ktoś poradzi sobie z nagłym pojawieniem się dziecka w życiu... i bynajmniej nie własnego :)(I czy ja bym poradziła sobie podobnie, w takiej sytuacji :) )

Ogólnie rzecz biorąc nie jestem teraz taka pewna, czy ta Ela była taka niedojrzała jak myślała, biorąc pod uwagę jej zaangażowanie w sprawie małej Klary, która stała się jej tak bliską przecież osobą...

Pewne sytuację, które przychodzą do nas zbyt szybko i niespodziewanie, przed którymi musimy stanąć, bo stają się dla nas wyzwaniem, któremu musimy sprostać, pokazują czasem, że tak naprawdę możemy dorosnąć z dnia na dzień i diametralnie zmienić swoje nawyki, zachowanie i przede wszystkim myślenie...

Na pewno każde doświadczenie sprawia, że stajemy się mądrzejsi i mądrzejsi ...
Wszystko więc przede mną :)

"Sztuka bycia Elą", to kolejna książka, która trafiła do mojego koszyka przy zakupach internetowych. Nie wiedziałam za bardzo o czym i na ile ciekawie pisze autorka, do tej pory jej nie znałam, jedynie opis z okładki mnie zainteresował.

Ela Sander 26-letnia Szwedka, mieszkająca już sama, i można by powiedzieć, że skoro mieszka sama i do tego zarabia na swoje utrzymanie, więc jak najbardziej w dorosłość weszła. Niestety dziewczyna nie radzi sobie z rozwodem rodziców i ich akceptacją ich nowych potencjalnych partnerów, nie do końca jest zadowolona z tego, że nie ma brata tylko dla siebie, gdyż ten założył już rodzinę i niedawno urodziło mu się dziecko. Jest samotna i to bardzo, jednak rodziny zakładać nie planuje, z obawy zgnuśnienia w domu jako kura domowa. Dopiero nieoczekiwane spotkanie z małą 6- letnią dziewczynką zaczyna jej zmieniać życie i wprowadzać wiele radości. Klara to córka narkomanki, jednak codziennie jest sama gdyż matka się nią nie zajmuje, czasami wręcz nie pamięta, że ma dziecko. W obawie przed umieszczeniem dziewczynki w domu dziecka Ela postanawia coś z tym zrobić i nie dopuścić do tego wydarzenia.

"Sztuka bycia Elą" to bardzo interesująca książka. Historia która momentami irytuje poprzez niektóre zachowania Eli, jak również daje do myślenia czy bycie dorosłym to taki łatwy chleb? Czy gdy z własnego wyboru jesteśmy sami jest nam łatwiej pokonać przeciwności losu i co się dzieje, gdy do naszego na pozór uporządkowanego życia ktoś "zaprosi" małe dziecko, którym chcąc nie chcą musimy się zająć.

Początkowo książka mnie irytowała i wiele razy okładałam ją na półkę. Jednak gdy pojawia się Klara, historia zaczyna wciągać. Historia wzrusza, wzbudza wiele emocji- chciałabym napisać więcej jednak boję się, że za dużo zdradzę.

Polecam książkę i nie obawiajcie się tego, że początkowo nuży i dość mocno irytuje, że czytelnik ma ochotę wstrząsnąć Elą- później naprawdę będzie się działo.

Johanna Nilsson ma niewątpliwie swojego rodzaju talent do przedstawiania ludzi smutnych, z depresją, znajdujących się gdzieś poza ramami tego, co społeczeństwo określa jako "normalne". Takimi portretami urzekła mnie w "Kochających na marginesie".
"Sztuka bycia Elą" przemawia do mnie jeszcze bardziej. Pierwszoosobowa narracja, krótkie zdania wypełnione emocjami od pierwszej litery aż po kropkę. Jedna z tych książek, które najlepiej czyta się o zmroku, przy herbacie.

• Skandynawia
  • 2011