Odrodzenie narodowe w Istrii w latach 1860 - 1907

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-62261-26-0
historia

Historyk zagłębiający się w badanie dziejów odrodzenia narodowego w Istrii staje przed bogactwem różnych zagadnień i wątków, które winien uwzględnić, aby uzyskać w miarę pełny obraz. Dotykamy tu bowiem dwóch kwestii podstawowych dla dziejów i losów zarówno Włochów, jak i Słowian południowych, to znaczy włoskiego risorgimento oraz ruchu odrodzeniowego Chorwatów i Słoweńców, czy szerzej - procesu kształtowania się nowoczesnych narodów chorwackiego i słoweńskiego.

źródło opisu: Ze Wstępu

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Książka prof. Cetnarowicza podejmuje niezbyt w Polsce znany temat stosunków narodowościowym w Istrii. Ten nadadriatycki obszar był w II poł. XIX w. zamieszkiwany przez trzy nacje: przeważających liczebnie Chorwatów oraz Słoweńców i Włochów. Okres ten był w całej Europie Środkowej i na Bałkanach czasem budzenia się świadomości narodowej chłopskich, niehistorycznych narodów. Proces unarodowienia trwał długo i dokonywał się w walce, jaką nowe nacje musiały stoczyć z już istniejącymi. Na terenie Istrii historycznym narodem silnym ekonomicznie i kulturowo byli Włosi. Starali się oni italianizować ludność słowiańską Istrii, a Chorwaci i Słoweńcy opierali się tym dążeniom. Dla polskiego czytelnika temat powinien być o tyle interesujący, że podobną narodową walkę stoczono mniej więcej w tym samym czasie z Niemcami w Wielkopolsce. Dziś przebywając nad Adriatykiem nie wiemy często o trudnej historii tego rejonu, a warto choć w pewnym stopniu się z nią zapoznać.

Tomasz Babnis

Kasia Jamroży | 2015-05-12