Sklep na Blossom Street

Okładka książki Sklep na Blossom Street Debbie Macomber
Okładka książki Sklep na Blossom Street
Debbie Macomber Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Blossom Street (tom 1) literatura piękna
Blossom Street (tom 1)
The Shop on Blossom Street
HarperCollins
2007-01-01
2007-01-01
978-83-238-4480-8
Halina Dobrowolska
sklepik uczucia miłość rodzina przyjaźń

Świetna pozycja, którą niezwykle lekko się czyta. Pochłania ona myśli, nie można o niczym innym myśleć, lecz wyłącznie o losach bohaterek. Pisarka swoim czytelnikom udowadnia, że przyjaźń pomiędzy osobami o różnym statusie społecznym jest możliwa. Po przeczytaniu książki można nabrać chęci do życia. Znów zapragnąć realizować swoje wyznaczone cele i niespełnione marzenia.

Lektura lekka, łatwa i przyjemna. Ot - grubsza książeczyna na wolne popołudnie, może dwa..
Historie niby z życia wzięte, ale jednocześnie tak bajkowo się kończą, że aż "bolą zęby" ;)
Książka przyciągnęła mnie okładką i zapowiedzią o historiach "na drutach dzierganych" (moje wielkie hobby) - sklep o którym mowa w tytule odgrywa role na dalszym planie i sprawy dotyczące dziergania również, no ale jak już zaczęłam czytać, to głupio nie skończyć :D
Polecam wszystkim, którym nieobce jest stwierdzenie "wszystko jest możliwe", tudzież ocierają łezkę przy "i żyli długo i szczęśliwie".. :)

Świetny relaks na 2 letnie wieczory.
Szczególnie polecam osobom,które lubią dziergać na drutach.
A swoja drogą nie wiedziałam,że aż tyle korzyści może być z tego hobby.
Polecam ją tez osobom,które lubią dobre zakończenia i trzymają kciuki za pozytywne rozwiązanie problemów swoich ulubionych bohaterów a których im nie brakuje.

Świetny relaks na 2 letnie wieczory.
Szczególnie polecam osobom,które lubią dziergać na drutach.
A swoja drogą nie wiedziałam,że aż tyle korzyści może być z tego hobby.

Schemat znany w takiej czy innej formie z wielu babskich czytadeł: w pewnej okolicy pojawia się młoda kobieta i zakłada nie całkiem typowy sklepik, w tym przypadku z włóczkami. I jak można tego oczekiwać, staje się ogniwem łączącym pozornie całkowicie różne kobiety. Nic zaskakującego, sporo banału, odkrywczych przemyśleń też trudno się doszukiwać.... ale w tego typu lekturze szuka się odprężenia i przysłowiowego szczęśliwego zakończenia! W miarę wartka akcja, sporo miłości, jeszcze więcej przyjaźni... i tak oczko za oczkiem, rząd za rządkiem wyszła z tego całkiem sympatyczna w swojej naiwności opowieść.

Bardzo przyjemnie i szybko się ją czytało. Zaskakująco wciągająca.
Opowiadana z punktu widzenia czterech różnych kobiet, mimo to akcja świetnie się łączy w całość. Mimo różnych światów historie kobiet łączą się i tworzą niesamowicie pozytywną książkę.
Przeczytałam ją w dwa dni. Idealna na leniwe dni. :)

Bardzo przyjemnie i szybko się ją czytało. Zaskakująco wciągająca.
Przeczytałam ją w dwa dni. Idealna na leniwe dni. :)

Jedna z nielicznych powieści obyczajowych, która na prawdę przypadła mi do gustu ;)
Troszkę o nadziei, o bólu, o miłości i walce o własne marzenia :)

Troszkę o nadziei, o bólu, o miłości i walce o własne marzenia :)

„Sklep na Blossom Street" czyta się bardzo przyjemnie, a to za sprawą lekkiego i prostego języka oraz tego, że książka porusza zwyczajne, raczej codzienne sprawy. Główne bohaterki, a jest ich aż cztery, są dość przyjemne, a na pewno wywołują uśmiech sympatii. Jeśli jednak chodzi o całokształt powieści, moim zdaniem jest lekko przesłodzona, wszystko kończy się dobrze, wszyscy żyją długo i szczęśliwie, jeśli ktoś się zmienia, to tylko na lepsze. Owszem, to miłe, tyle, że mało przekonujące. Poza tym niektóre sformułowania są dość naiwne, zdarzają się też zdania jak z wypracowania średniozdolnego czwartoklasisty. Więc pod względem wiarygodności „Sklep…" nie jest przekonujący, ale jako relaks spełnia swoje zadanie.

Lekkie, łatwe i przyjemne. O dzierganiu, ale też o tym, kto może się w nim zakochać.
Co prawda, czasami trochę denerwowała mnie maniera autorki, jej doszukiwanie się we wszystkim dobra. Niektóre wypowiedzi bohaterek są tak strasznie naiwne, że aż oczy bolą podczas czytania.
Niemniej jednak polecam - moja pierwsza powieść z robieniem na drutach w tle :)

Niemniej jednak polecam - moja pierwsza powieść z robieniem na drutach w tle :)

Lydia Hoffman już dwukrotnie wyszła zwycięsko z walki z rakiem. Spragniona odrobiny normalności w swoim życiu, decyduje się otworzyć sklep z włóczkami. Na prowadzony przez nią kurs robienia na drutach zapisują się trzy kobiety -diametralnie od siebie różne.
Jacqueline można nazwać damą z wyższych sfer. Paskudnie bogata, chłodna, wywyższająca się nad innych osoba, która chce zrobić na drutach coś dla wnuczki w ramach pogodzenia się z jedyną synową.
Carol od lat stara się z mężem o dziecko. Postanawia wydziergać kocyk dla nienarodzonej osóbki, uważając to za znak od Boga.
Alix jest fałszywie oskarżona o nielegalne posiadanie narkotyków. Wie, że robótka może pomóc jej uwolnić się z odpracowania zarządzonych przez sąd godzin pracy społecznej.
Każda z nich ma inny cel i inne marzenia. Kobiety jednak nie spodziewają się, że podczas kursu nauczą się przede wszystkim przyjaźni.

Swoją przygodę z twórczością Debbie Macomber planowałam od zaczęcia serii Cedar Cove. Jednak "Sklep na Blossom Street" wypatrzyłam za 8 zł i nie mogłam się powstrzymać. Sięgnęłam po nią pod wpływem impulsu i nie żałuję, ani jednej minuty spędzonej przy tej książce.

Gdyby autorka poświęciłaby całą książkę kursie robienia na drutach to wyszedł by z tego... poradnik. Ale jeśli się o tym czyta, to wypadłoby znać podstawy. Debbie założyła, że każdy czytelnik będzie wiedział jak posługiwać się włóczką, co jest trochę krzywdzące dla czytelnika takiego jak ja, który kompletnie nie wie o co chodzi w tym całym dzierganiu Z jednej strony troszkę żałuję, że ten wątek nie został rozwinięty, bądź co bądź na okładce mamy włóczki, w opisie włóczki, zaczyna się wszystko od włóczek, ale jak się pracuje z taką włóczką, to za bardzo nie wiem w dalszym ciągu. Jednak choć ten aspekt mnie zawiódł, to inne wszystko wynagrodziły. Barwni i tak bardzo inni od siebie bohaterowie, różne miejsca akcji czy chociażby dialogi.

Opowieść poznajemy z czterech punktów widzenia. Każda z kobiet opowiada nam cząstkę swojego życia, co wpłynęło na lepszy jej odbiór przez czytelnika. Wiadomo co się dzieje z każdą z nich, jakie mają marzenia, plany i cele życiowe. Z kim się spotykają, a z kim kłócą. I to jest rewelacyjny zabieg! Uwielbiam kiedy narracja jest prowadzona z kilku perspektyw, bo to daje mi lepszą możliwość poznania i sądzenia bohaterów. Dlatego jestem więcej niż zadowolona z wyboru pani Macomber. Szkoda jedynie, że narracja była trzecioosobowa, a nie pierwszoosobowa, gdyż jestem zwolenniczką tej drugiej, jednak po pewnym czasie i przeczytaniu masy książek można się do tego przyzwyczaić.

Kiedy Alix kończyła swój rozdział czułam niedosyt. Ale kiedy zaczynałam poznawać dzień kolejnej z bohaterek czułam się szczęśliwa. I tak praktycznie przez całą książkę. Podałam przykład Alix, ale jak widać jest ona tylko przykładem. W miejsce jej imienia mogłabym wstawić imię którejkolwiek z reszty bohaterek i też byłoby sprawiedliwie. Dlatego nie wiem jak pani to zrobiła Debbie, ale czuję się zła, że mój czas przy tej książce się skończył i jednocześnie szczęśliwa, że mam na półce kolejną część.

Bohaterki są różnorodne, każda z nich reprezentuje inny poziom na drabinie społecznej, ale przy wspólnym dzierganiu odnajdują wspólny język. Czyż to nie cudowne? Poza tym akcja rozgrywa się na wielu płaszczyznach, a kobiety są wystawiane na wiele różnych stresujących sytuacji.

Nie sugerujcie się tym, że być może jest to powieść dla mam i babć. Wydaje mi się, że ta obyczajówka jest dobra dla każdego i mocno podnosi na duchu. Daje wrażenie, że można osiągnąć wszystko dzięki wierze w niemożliwe. Okładka jest prześliczna, a treść równie piękna. Dlatego gorąca namawiam Was do przeczytania tej ciepłej opowieści o przyjaźni, miłości, bólu, stracie i marzeniach.

Piękna, ciepła w sam raz na letni czas . Polecam

Piękna, ciepła w sam raz na letni czas . Polecam