Dama w opałach

Definitely Not Mr. Darcy
978-83-240-1715-7
literatura piękna
Ag2S

Marzenia potrafią się spełniać w najmniej oczekiwany sposób Często myślimy, że gdybyśmy urodzili się gdzie indziej, albo w innym czasie, bylibyśmy bardziej szczęśliwi. Wtedy moglibyśmy naprawdę rozwinąć skrzydła, pokazać na co nas stać! Na przykład taka Chloe Parker. Zawsze uważała, że urodziła się o dwa wieki za późno. Powinna być damą, jedną z tych, o których pisała Jane Austen, nosić...

Marzenia potrafią się spełniać w najmniej oczekiwany sposób
Na przykład taka Chloe Parker. Zawsze uważała, że urodziła się o dwa wieki za późno. Powinna być damą, jedną z tych, o których pisała Jane Austen, nosić piękne muślinowe sukienki, zalotnie spoglądać zza wachlarza i dumnie odrzucać awanse dżentelmenów, w oczekiwaniu na prawdziwą miłość. Tymczasem miała całkiem współczesne problemy, niezapłacone rachunki i byłego męża, który porozumiewał się z nią jedynie za pomocą smsów i e-maili.
Ale czy współczesna kobieta na pewno umiałaby przetrwać w świecie Rozważnej i romantycznej? Dama w opałach to zadziorna i pełna angielskiego humoru opowieść o dziewczynie, która na własnej skórze przekonała się, że nie wszystkie marzenia powinny się spełniać, a przysłowie: „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” niesie w sobie wiele prawdy.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Elph | 2019-06-27
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść przeczytałam do końca tylko dlatego, że nie lubię niedokończonych historii. Sam pomysł wydaje się ciekawy i naprawdę można było wycisnąć z niego więcej, jednak styl pisania i poszczególne sytuacje odbierają większość przyjemności z lektury.
Gdzie Chloe się nie pojawia, tam robi coś głupiego, ale i tak wszyscy ją lubią. Gdzie nie pójdzie, spotyka Henry'ego lub Sebastiana, dodam że oczywiście każdy mężczyzna na nią leci.
Ciężko się zorientować w czasie akcji, bo jest niejasno opisywany. Odnosi się wrażenie, że raz doba ma 48 godzin, a drugi raz już 12. Brakuje pewnej spójności.

ariel | 2019-06-22
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Irytująco naiwna.

asia_z_książką | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Nie, nie i jeszcze raz nie. Pomysł fajny, ale sama powieść słabiutko. Dużo nieścisłości, np bohaterka ma ośmioletnią córkę, która programuje aplikacje na smartfony i przebiera za księżniczkę, a gdzieś tam wspomina, że karmiła piersią 9 lat temu ?? Chyba nawet filmowe komedie romantyczne nie są tak głupiutkie, dawno nie czytałam czegoś takiego. Niestety szkoda miejsca na półce..

ina71 | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Na wstępie muszę się przyznać, że nie zdołałam przebrnąć przez żadną z książek Jane Austen czy Charlotte Brontë. Nie żebym nie próbowała, w końcu to klasyka i wypada znać, ale nudziłam się przy tych powieściach jak mops. To samo dotyczy filmowych adaptacji; albo w którymś momencie wyłączałam telewizor, albo po prostu zasypiałam. Dlatego też pewnie umknęło mi sporo znaczeń i smaczków „Damy w opałach”, bo autorka wielokrotnie odwołuje się do książek Jane Austen.

Mimo tego czytało mi się „Damę...” zaskakująco dobrze. No tak, zakończenie jest przewidywalne i praktycznie zaraz na początku zorientowałam się... kto jest kto, ale byłam autentycznie ciekawa co jeszcze zmaluje Chloe Parker. Krótko mówiąc, w swojej klasie to naprawdę dobra książka.

A przy okazji powinna zadziałać jak sole trzeźwiące na wszystkie romantyczki, które uważają, że urodziły się o dwieście lat za późno.

czytamiogladam | 2018-09-15
Przeczytana: 24 marca 2017

Przyznajcie się, która z nas nigdy nie marzyła będąc małą dziewczynką, aby uratował nas książę na białym rumaku albo żeby przenieść się do czasów pięknych bali, etykiety, cudownych sukien, wspaniałych manier? Marzenia... Dobrze, że dzięki książkom możemy dostać namiastkę naszych dziecięcych pragnień.

Na książkę "Dama w opałach" trafiłam zupełnie przez przypadek w antykwariacie. Zaintrygowała mnie głównie okładka i fakt, że miała dość sporo stron. Dobra, przyznaję - książki nie powinno się oceniać po okładce i jej grubości, ale w tamtym okresie, gdy się na nią natknęłam, miałam ochotę na jakąś większą pozycję, niekoniecznie uderzającą w mój portfel. Dopiero potem przeczytałam hasło na samej jej górze: Czy lepiej być rozważną czy romantyczną? Klasnęłam trzy razy w łapki i stwierdziłam, że MUSZĘ ją koniecznie przeczytać.

"Dama w opałach" jest prowadzona w dwóch prędkościach - jeśli można tak to ująć. Początek wlekł się niemiłosiernie i chciałam kilkukrotnie dać sobie już spokój z...

katala | 2018-04-21
Przeczytana: 05 maja 2017

Mam bardzo mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Po pierwsze, to nawet nie jej wina, ale raczej mojego postrzegania zabaw telewizyjnych, programów typu reality, czy jak to się tam nazywa. Mam wrażenie, żeby nie powiedzieć pewność, że nigdy czegoś takiego nie oglądałam w całości. Zawsze wydawało mi się to lekko… nie na miejscu. A skoro rozmijamy się na samym starcie, to nie dziwne, że książka osadzona w realiach, tak odległych moich potrzeb, mogła stanowić dla mnie problem. Ale się udało. I to plus. Doczytałam do ostatniej strony, fakt, że z przerwami na inne książki czy zajęcia, ale sama fabuła Damy w opałach nie jest na tyle wciągająca, aby mieć kłopoty z przerwaniem jej na jakiś czas.
Niewątpliwie przyjemnie było poczytać o realiach XIX wieku i zderzeniu się z nimi nowoczesnej Amerykanki. Początek książki serwuje kilka śmiesznych sytuacji, które później wraz z biegiem akcji, zamierają i schodzą na margines. Swoją drogą nie tylko one, bo sytuacja z pozostawioną pod opieka...

Beata | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Bardzo dobra książka obyczajowa i raczej nie chodzi o świat współczesny, a o świat 200 lat wstecz. Chloe Parker trafia do swoistego reality show i przez jakiś czas musi żyć w realiach przełomu wieków XVIII i XIX - żyć jak bohaterki powieści Jane Austen.
Podczas moich nastoletnich lat, pierwszego zaczytywania się powieściami J. Austen i Ch. Bronte i zachwytów nad światem dam i dżentelmenów, to było moje marzenie - przenieść się do tamtej epoki. Z ciekawością i uśmiechem na twarzy sięgnęłam więc po Damę w opałach. Początkowo dość niemrawa, potem zaczęła mnie bawić, i dość skutecznie rozwiała moje dziewczęce tęsknoty:) Ten świat dla bardzo nielicznych był piękny i to w innym rozumieniu niż obecnie przyjmujemy. Trochę ciekawostek z kultury materialnej tego okresu okrasiło całość. Cieszę się, że "spełniło się" jedno z moich marzeń (tak zaocznie:)

Chil | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, Jane Austen
Przeczytana: 23 września 2017

Książka warta polecenia na długie jesienne wieczory i na poprawę humoru. Perypetie bohaterki na planie reality show osadzonym w realiach Jane Austen wielokrotnie wywołały uśmiech na mojej twarzy. Jest to prosta książka, którą się czyta szybko i lekko. Sądzę, że wśród fanek Austen czy sióstr Brontë znajdą się osoby myślące, że urodziły się w złej epoce. Też tak czasami myślę, ale zestawienie wielu plusów i minusów dały ogólny zarys realiów epoki regencji i z pewnością można zatęsknić za wieloma „nowomodnymi” wynalazkami (podczas czytania często przychodził mi do głowy film „Austenland”). Czasy Jane Austen nie były szczególnie przyjazne kobietom, ale która z nas nie chciałaby znaleźć się w wielkiej sali balowej z tysiącem świec nad głową i w długiej sukni zatańczyć z przystojnym dżentelmenem?

ewa | 2017-04-14

Ciekawy pomysł na fabułę,z takim jeszcze nie miałam do czynienia.Chloe,39-letnia Amerykanka,rozwódka z dzieckiem prowadząca podupadający interes postanawia uczestniczyć w konkursie na temat życia i twórczości jej ulubionej Jane Austen .Nagroda nie do pogardzenia-całe 100 tysięcy...Na miejscu,w Anglii okazuje się,że zamiast konkursu jest reality show "Randka z panem Darcym",w okolicznym dworze,w strojach rodem z 1812 roku,z odzwierciedlonymi warunkami życia typowymi dla tamtego okresu.A więc żegnajcie komórki,laptopy,SMS-y i wygody.Witajcie gorsety,nocniki,kosmetyki z sadzy i gniecionych owoców oraz kąpiel raz na tydzień w wodzie,z której wcześniej korzystały osoby stojące wyżej w hierarchii społecznej.Dla rozrywki-strzelanie z łuku,haftowanie,produkcja atramentu,ostrzenie piór,tudzież bal czy polowanie na lisa.Oraz polowanie na właściciela sąsiedniego majątku,pana Wrightmana,bo zdobycie jego względów i uzyskanie jego oświadczyn to warunek wygranej.Z tym,że panów Wrightmanów jest...

Eliza_Makepeace1913 | 2017-04-03
Przeczytana: 2013 rok

Lekka, przyjemna lektura. Niezbyt wymagająca, na wyciszenie, na spokojny wieczór.
Zakończenie niezbyt zaskakujące, ale nie można niczego więcej się spodziewać po powieści zakrawającej fabułą o komedie romantyczne.