Skrawki życia

Okładka książki Skrawki życia Debbie Macomber
Okładka książki Skrawki życia
Debbie Macomber Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Blossom Street (tom 2) Seria: New York Times Bestselling Authors: Powieść obyczajowa literatura obyczajowa, romans
Blossom Street (tom 2)
New York Times Bestselling Authors: Powieść obyczajowa
A Good Yarn
HarperCollins
2009-04-24
2009-04-24
Monika Łesyszak
sklep szczęście miłość uczucia przyjaźń

Świetna książka na zimowe wieczory, a nawet noce. Wciąga niesamowicie. Czytając tę publikacje kazdy bedzie chcial sie dowiedziec jakie bedzie zakonczenie.
W książce przedstawione są dalsze losy Lydi i jej przyjaciółek z pierwszej części z tej serii. Tym razem na kurs zapisują się trzy różne kobiety w odmiennym wieku. Ich problemami czytelnik żyje przez całą książkę. Publikacja to pewien rodzaj psychoterapii. Po jej przeczytaniu można znów uwierzyć we własne siły, że życie może jeszcze przyniesc wiele niespodzianek. A zmiany często mogą wyjść na dobre.

Pierwszy tom podobał mi się bardziej bo nie wiedziałam czego się spodziewać. Tutaj denerwowały mnie przede wszystkim rozdziały poświęcone Lydii, w których ciągle powtarzano wcześniejsze informacje. I te cukierkowe zakończenie ...

Jakiś czas temu przeczytałam "Blasoom Street" tej autorki, a teraz wpadła mi w ręce kontynuacja tej historii. Nie żebym była zachwycona pierwszą częścią, ale jak książka sama pcha mi się do rąk to jej nie odmawiam :)
"Skrawki życia" nie odstają poziomem od pierwszej części. Są tak samo naiwne, infantylne, przewidywalne. Ot, książka do łyknięcia na szybko w podróży.

Koszmar. Styl niskich lotów. Przebrnęłam przez to tylko dlatego, że wpadłam w pułapkę utopionych kosztów, i nic innego nie miałam pod ręką.

W życiu korzystamy ze szlaków- czasem prostych i przyjemnych do pokonania, czasem ciężkich i wyboistych. Niezależnie od kierunku który obierzemy, często zapominamy o jednej, ważnej rzeczy- każdą drogę można zmienić. Wymiana nie jest trudna- potrzeba nam jedynie odwagi i wyjścia ze swojej strefy komfortu.

Bethanne, Elise oraz Courtney znalazły się na takim właśnie życiowym rozdrożu. Szukają swojego powołania, swojej nowej drogi życia, kiedy wszystko co znały i kochały nagle się rozpada.
Bethanne jest rozwódką, która nie potrafi pogodzić się ze zdradą męża. A jeszcze bardziej gnębi ją pytanie- jak osoba, która całe lata była zależna od swojego faceta, ma zacząć teraz zarabiać na siebie i dzieci?
Elise z kolei musi zmagać się z powrotem byłego męża. Ciągle darzy go uczuciem, ale jak zaufać mężczyźnie, który bardziej niż ją- kochał hazard?
Courtney ma kilogramy nadwagi, brak pewności siebie, a w perspektywie- rozpoczęcie szkoły w nowym miejscu, z dala od starych znajomych. Jak ma poradzić sobie nowym życiem?
Każda z nich trzech spontanicznie zapisuje się na kurs dziergania u Lydii Hoffman. Jak ta decyzja odmieni ich życia?

Często jest tak, że obawa przed zmianą definiuje całe nasze życie. Boimy się sięgać po rzeczy nieznane- bo dlaczego miałoby tak nie być? Myślę, że taki strach jest po prostu zakorzeniony w naturze człowieka. Ale moment, kiedy jednak się odważymy i sięgniemy po to, czego wiecznie unikaliśmy- jest jednym z lepszych momentów, jakie mogą nam się zdarzyć w życiu. Po roku od dzisiaj możesz z dumą powiedzieć "udało mi się". Równie dobrze za rok, możesz tkwić w tym samym miejscu, a co gorsze- złościć się na siebie za brak reakcji. To jaką decyzję podejmiesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Bohaterki powieści Debbie Macomber są całkiem od siebie różne. Wiek, doświadczenie, zainteresowania. To wszystko wpływa na ich wzajemne postrzeganie siebie. Ale w jednym miejscu, wszystkie trzy kobiety potrafią odnaleźć wspólny język, zacząć się wspierać, darzyć pomocą. Kiedy w grę wchodzi zmartwienie i troska- zrozumie Cię tylko niewielkie grono ludzi. Ale kiedy już takie znajdziesz- nie puszczaj ani na sekundę. Dbaj o nie, pielęgnuj i czekaj na efekty. Bo najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie. Nie ma ani krzty fałszu w tym stwierdzeniu- stuprocentowo w nie wierzę.

Jest coś takiego w powieściach obyczajowych, co pozwala odpędzić od siebie własne problemy i zająć się innymi, albo dostrzec swoje troski w zmartwieniach innych ludzi. Choćby mieli to być fikcyjni bohaterowie książki. Każda zagwozdka, którą aktualnie się martwisz, przydarzyła się wcześniej komuś innemu i najprawdopodobniej została opisana czy sfilmowana. Szukaj, porównuj, analizuj. Czasem potrzeba nam takiego motywacyjnego kopniaka, który stwierdzi "Kto da radę jak nie Ty?". Nie żałuj, że coś zrobiłeś. Żałuj, gdy tego nie zrobiłeś. Ktoś kiedyś powiedział takie mądre słowa i trafił nimi w sedno.

Nie przejmujcie się, że wyszedł z tego taki lekko motywacyjny tekst- nie było tego w planach, ale dobrze, że powstało ;) "Skrawki życia" nie są jakieś mega rewelacyjne, nie zmieniły mojego życia, ani nie stały się ulubioną książką. Ale z pewnością dały mi motywację i siłę kiedy mi ich brakowało. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Daje ona nadzieję i wiarę w lepsze jutro. A jak nie jutro to pojutrze.

Bethanne, Elise oraz Courtney znalazły się na takim właśnie...

Kontynuacja „Sklepu na Blossom Street". „Skrawki życia" można jednak traktować jako zupełnie samodzielną książkę, wszystkie potrzebne wiadomości, opisane w pierwszym tomie są tu wyjaśnione, niestety, Debbie Macomber zdradza trochę faktów z poprzedniego tomu, więc zamiana kolejności przy lekturze jest złym pomysłem

„Skrawki życia" nie odstają poziomem od tomu pierwszego ani w dobrą ani złą stronę. Bohaterowie są przedstawieni w trochę naiwny sposób, chwilami ciut niekonsekwentnie. Wydarzenia prowadzą zawsze do szczęśliwego zakończenia, wszyscy lubią wszystkich, znowu sam miód. Mimo wszystko powieść czyta się szybko, pewnie dlatego, że napisana jest lekkim, przyjemnym tonem, oczywiście jeśli czytelnikowi nie przeszkadzają szlochy i temu podobne ochy i achy. Dla mnie dość dobra, żeby dać jej sześć gwiazdek.

„Skrawki życia" nie odstają poziomem od tomu pierwszego...

Tę książkę czyta się równie miło i lekko, jak wcześniejsze losy Lydii Hoffman w "Sklepie na Blossom Street".

Jak wiele może zmienić jeden kurs w życiu kilku kobiet. Bohaterki tak różne od siebie i to zarówno pod względem wieku jak i przeżyć, ale łączy je jedno chęć zmiany swojego życia.
Każdą porażkę można zmienić w sukces, wyjść z każdej sytuacji obronną ręką, ale jedno jest nam potrzebne: szczera, niezawodna przyjaźń - taką przyjaźń znalazły bohaterki książki.
Czyta się szybko, w sam raz na wieczorne odprężenie przy kawce lub herbatce.

Czyta się...

Hobby jako twórcza pasja oraz przyjaźń pomagają w trudnych chwilach- tak powinno brzmieć motto tej książki. Ważne jest, aby nie rozpamiętywać nieszczęść takich jak: choroby, straty bliskich, nadwaga, kłopoty finansowe czy z partnerem, lecz skupić się na tym, co otrzymało się od życia oraz na pozytywnych zajęciach.

W sumie sympatyczna historia, każdy rozdział jest o innej bohaterce, których losy łączą się ze sobą- ponieważ uczestniczą w tym samym kursie robienia na drutach. Starsze i młodsze tworzą ciekawą mieszankę, na pewno wzbudzą w Was (jeśli skusicie się na ten tytuł Macomber) sympatię i chęć kibicowania im w codziennych sytuacjach. Bohaterki dzięki spotkaniom na kursie nawiązały nić porozumienia, pomogły sobie, doradzając, co z początku wydawało się niemożliwe.

Przypadła mi do gustu ta pozytywna historia, w której znajdziemy miłość i przyjaźń, problemy z zaufaniem i z aklimatyzacją w nowym miejscu, zdradę, ale tez walkę z przeciwnościami losu. Wprawdzie za długo nie zostanie w pamięci (przynajmniej u mnie),ale przyniosła chwile relaksu i optymizmu.

W sumie sympatyczna historia, każdy rozdział jest o innej...

Do bólu przewidywalna.... 3 dodatkowe gwiazdki za sklep z włóczkami w tle ;-)

Do bólu przewidywalna.... 3 dodatkowe gwiazdki za sklep z włóczkami w tle ;-)

• Babskie
  • Obyczajowe