I-Cing. Księga Przemian

Podstawa przekł.: I Ging - das Buch des Wandels
978-83-61182-75-7
filozofia, etyka
Delur

Księga Przemian jest pierwszą z kanonu pięciu ksiąg konfucjańskich, ale jej początki są dużo starsze. Chociaż znana powszechnie jako wróżebna, odgrywała w kulturze Chin rolę nieporównanie donioślejszą. Była księgą mądrości, gdyż nie przepowiadała po prostu wydarzeń jak zwykły jasnowidz, lecz diagnozowała teraźniejszość i przewidywała rozwój wypadków, mówiąc jednocześnie pytającemu, co powinien czynić. Stanowiła swoisty podręcznik dobrego zarządzania państwem, jako że miała służyć "szlachetnym", a nie "pospolitym". Kodyfikacja, jaką znamy dzisiaj, nastąpiła trzy tysiące lat temu, a zredagował ją i opatrzył komentarzami Konfucjusz (VI/V w. p.n.e.). Publikowany tom obejmuje tekst Księgi i wybrane starożytne komentarze przełożone na niemiecki przez wybitnego znawcę tej tematyki Richarda Wilhelma (1873-1930). Jego przekład od dziesięcioleci uchodzi w świecie za kanoniczny i za najlepszego pośrednika, gdyż dziś nawet dla osób znających język chiński oryginalny tekst nie byłby zrozumiały. Z I-cing można wyczytać głęboką kosmologię opartą na filozofii zmiany, można podziwiać tam prostą binarną konstrukcję systemu mającego ogarnąć całą dynamikę świata. Wersetowy charakter myśli i piękno prostych, prastarych obrazów to osobny, literacki walor tego dzieła - jednego z najważniejszych w dziejach ludzkości.

źródło opisu: Wydawnictwo Aleteia 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Aleteia 2011

Florianf | 2018-02-11

Coś w rodzaju: powiem ci wieloznaczny czterowiersz, a jeśli jesteś bystry, zinterpretujesz go ze względu na swoje położenie. I to ci pomoże. Trochę jak piórko tego słonika Dumbo, które pomagało mu latać, bo nie wiedział, że sam potrafi.

Dla mnie książeczka i te "wróżby" były interesującą inspiracją.