Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS

Wydawnictwo: Polska Akcja Humanitarna
Afryka, Malawi, reportaż, socjologia
literatura faktu
Ann Marii

Tom reportaży "Dziękujemy za palenie" Adama Leszczyńskiego pokazuje Afrykę od innej strony niż kolorowe foldery oferujące atrakcje Czarnego Lądu złaknionym egzotyki, sytym zachodnim turystom. Autor wskazuje źródła skrajnej nędzy i społecznych patologii rdzennych mieszkańców kontynentu. Przyczyny, którym nie zdoła sprostać coraz obfitsza pomoc humanitarna.

źródło opisu: www.pah.org.pl

źródło okładki: www.pah.org.pl

Macoma | 2018-04-20
Na półkach: Przeczytane, Afryka
Przeczytana: kwiecień 2018

Książka mocna ,szczera ,nie owijająca w bawełnę waląca prosto między oczy bolącą prawdą o problemach Afryki.
Wyzysk najbiedniejszych ,wszechobecne zagrożenie HIV, przygniecione biurokracją akcje pomocy humanitarnej to tylko niektóre z wielkich problemów Czarnego Lądu na ,które autor szuka odpowiedzi.
Szybka lekcja o tym ,że Afryka to nie tylko piękne widoki i niezapomniane safari.
Polecam

ems | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Bardzo ciekawy zbiorek reportaży o problemach współczesnej Afryki. Mocne.
I zdecydowanie godne uwagi.

DonProsto | 2017-06-22
Przeczytana: czerwiec 2017

Świetny reportaż omawiający tytułowe problemy Afryki. Wiele ciekawy spostrzeżeń które mnie zaskoczyły, ale pojawiły się też tezy które utwierdziły mnie we wcześniejszych przekonaniach. Niestety nie ma perspektyw na poprawę sytuacji w na czarnym lądzie, chyba, że mamy na myśli coraz gorsze prognozy. Przeludnienie i wyjałowienie ziemi to tykająca bomba, która prędzej i czy później wybije 1/3 populację ziemi. I bardzo dobrze. Polecam książkę.

Rad_i_usz | 2015-08-04

Bardzo dobra pozycja. Wziąłem się za nią od razu po Rosiaku, Wojciechowskiej, Michniewiczu i o ile afrykańskie książki Wojciechowskiej czy Michniewicza - pod względem wiedzy, znajomości tematu, to taka lekcja geografii w gimnazjum, Rosiaka - matura, Leszczyński to już poziom uniwersytecki. To nie jest reportaż, choć zawiera jego śladowe ilości. To przede wszystkim próba analizy z czego biorą się kłopoty Afryki. Wiadomo - syzyfowa praca. Na szczęście Leszczyński nie zamyka się jedynie w Afryce, ale opowieści osadza w szerszym kontekście. Wskazuje na podobieństwa między Afryką, Azją czy Polską. Świetna jest Kenia i zjawisko jaboya (seks za usługi) aż chciałoby się, aby reporter wszedł głębiej w te środowisko. Pokazał przyczyny, konsekwencje takich zachowań. Przypuszczam, że część o Kenii jest najlepsza, gdyż poświecił jej dużo czasu przy swojej książce o HIV w Afryce. Cenna w tej książce jest perspektywa Leszczyńskiego. O ile wspomniani wcześniej pisarze bywali tylko okazjonalnie w...

Kokos | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

"Dziękujemy za palenie" to zbiór reportaży Adama Leszczyńskiego z różnych krajów afrykańskich. Nie są to jednak reportaże w postaci serii obrazków o AIDS, malarii i głodzie. To relacje podbudowane staranną obserwacją, próbą dokładnego zrozumienia mieszkańców Afryki, a także wiedzą teoretyczną. Podoba mi się to, że autor odnosi się do różnych teorii ekonomicznych, a także porównuje w sensie ekonomiczno-społecznym współczesną Afrykę z dawną Europą. Każdy z tekstów zawartych w tym zbiorze jest refleksyjny, pokazuje możliwie wiele punktów widzenia i sprzecznych interesów. Nie zawsze zgadzałam się z wnioskami autora, ale to tym lepiej, bo tym więcej książka dała mi do myślenia. Warto ją przeczytać właśnie dlatego - że nie mówi nam o tym, co wszyscy wiemy (że w Afryce jest głód, bieda i choroby), ale pokazuje różne zjawiska nie tak chętnie przedstawiane w mediach. Leszczyński nie boi się krytykować programów pomocy i międzynarodowych akcji humanitarnych, jeśli są one nieprzemyślane i tak...

ArturBrzenczyk | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Zbiór naprawdę doskonale zebranych w jedną całość reportaży. Nad każdym autor musiał się dogłębnie pochylić i naprawdę wiele poświęcić czasu aby zbadać problem. Książka obowiązkowa dla każdego kto chciałby zmierzyć się z problemami dzisiejszego świata.

Andrzej Szymański | 2014-10-05

Fajnie sie czyta. Niezły reportaż ukazujący dla czego Afryka nie może wyjść z ubóstwa.

Grieftain | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane, 2014
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

W Polsce uwielbiamy reportaże - bezapelacyjnie. Częściowo jest to zapewne wyrazem zachwytu nad zewnętrznym światem, naraz tak łatwo dostępnym po upadku żelaznej kurtyny i PRLu, gdy wszystkie te egzotyczne miejsca nagle znalazły się w naszym zasięgu. Ja choć jestem już z młodszej fali amatorów gatunku, niepamiętającej starego systemu, to jednak dzięki programowi edukacji, który chociaż na tym polu okazał się zaskakująco skuteczny, już mając kilkanaście lat poznawałem fragmenty wybitnych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego czy Arkadego Fiedlera. I chociaż nie wpisuję „podróże” w rubryczce zainteresowania w CV, jak czyni to duża część osób ze starszego pokolenia, to zawsze chętnie przysiądę nad tą formą literackiej wypowiedzi. Wielu polskich mistrzów niestety już wśród nas brakuje – ja jednak pragnę polecić wam ich godnego następcę.

Jestem sceptykiem, unikając bardziej zdecydowanego słowa, sporej części tak zwanej „pomocy humanitarnej”. Nie jest to miejsce, by tłumaczyć dlaczego, ale nawet...

Marcin Hajdasz | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 maja 2014

Reportaże ciekawe, tematyka też ale czegoś mi brakowało, może przez ostatnie lektury Kapuścińskiego u którego wszystko jest jakby głębsze

Prakseda Yerka | 2013-10-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo ciekawy zbiór reportaży o różnych problemach w Afryce. Adam Leszczyński dogłębnie bada zjawiska występujące w krajach czarnego lądu takie jak: uprawa i handel tytoniem, AIDS, kredyty, pomoc humanitarna, slumsy, czarownice i inne. Nie oskarża i nie stawia prostych diagnoz. Jest to próba zrozumienia zaistniałych sytacji z punktu widzenia mieszkańców, pomagających czy rządów. Poznajemy przyczyny gospodarcze i kulturowe wielu problemów, których my - europejczycy, nie jesteśmy w stanie samodzielnie pojąć.
Warto przeczytać.

Na stronie PAH jest dostępnawersja elektroniczna książki do pobrania za darmo.