Zgłosuj na książki roku 2017

Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS

Wydawnictwo: Polska Akcja Humanitarna
978-83-63069-27-8
Afryka, reportaż, socjologia
literatura faktu
Ann Marii

Tom reportaży "Dziękujemy za palenie" Adama Leszczyńskiego pokazuje Afrykę od innej strony niż kolorowe foldery oferujące atrakcje Czarnego Lądu złaknionym egzotyki, sytym zachodnim turystom. Autor wskazuje źródła skrajnej nędzy i społecznych patologii rdzennych mieszkańców kontynentu. Przyczyny, którym nie zdoła sprostać coraz obfitsza pomoc humanitarna.

źródło opisu: www.pah.org.pl

źródło okładki: www.pah.org.pl

Kokos | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

"Dziękujemy za palenie" to zbiór reportaży Adama Leszczyńskiego z różnych krajów afrykańskich. Nie są to jednak reportaże w postaci serii obrazków o AIDS, malarii i głodzie. To relacje podbudowane staranną obserwacją, próbą dokładnego zrozumienia mieszkańców Afryki, a także wiedzą teoretyczną. Podoba mi się to, że autor odnosi się do różnych teorii ekonomicznych, a także porównuje w sensie ekonomiczno-społecznym współczesną Afrykę z dawną Europą. Każdy z tekstów zawartych w tym zbiorze jest refleksyjny, pokazuje możliwie wiele punktów widzenia i sprzecznych interesów. Nie zawsze zgadzałam się z wnioskami autora, ale to tym lepiej, bo tym więcej książka dała mi do myślenia. Warto ją przeczytać właśnie dlatego - że nie mówi nam o tym, co wszyscy wiemy (że w Afryce jest głód, bieda i choroby), ale pokazuje różne zjawiska nie tak chętnie przedstawiane w mediach. Leszczyński nie boi się krytykować programów pomocy i międzynarodowych akcji humanitarnych, jeśli są one nieprzemyślane i tak...

Socjologos | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Jak dla mnie tytuł książki równie dobrze mógłby brzmieć: "Dziękujemy za nieudolność! Dlaczego socjalistyczne zapędy idealistów nie pomagają Afryce?".

Plusem tej książki jest fakt, iż nie stanowi ona czystego reportażu lecz skupia się również na aspektach globalnych, statystykach i wydarzeniach które wraz z relacją od środka łączą się w pełne spektrum problemu. W końcu spojrzenie z zewnątrz musi dopełniać spojrzenie wewnętrzne i na odwrót.

Czynniki dla których Afrykanie nadal tkwią w biedzie i chorobie są złożone. UWAGA - niepopularna opinia - w nie małej mierze związane są tamtejszą mentalnością i nisko rozwiniętą kulturą (cywilizacją).

Jeden przykład z książki na zachętę: wybudowano z funduszy pomocowej studnię. Mieszkańcy mieli co jakiś czas płacić groszową składkę, żeby ją utrzymać (koszta serwisowe etc.). Woleli jednak wykorzystać ją do samego końca, a gdy tylko się zepsuła - cóż - wzruszyli ramionami... bo przecież i tak ktoś przyjdzie i da im nową.

Oczywiście autor...

Rad_i_usz | 2015-08-04

Bardzo dobra pozycja. Wziąłem się za nią od razu po Rosiaku, Wojciechowskiej, Michniewiczu i o ile afrykańskie książki Wojciechowskiej czy Michniewicza - pod względem wiedzy, znajomości tematu, to taka lekcja geografii w gimnazjum, Rosiaka - matura, Leszczyński to już poziom uniwersytecki. To nie jest reportaż, choć zawiera jego śladowe ilości. To przede wszystkim próba analizy z czego biorą się kłopoty Afryki. Wiadomo - syzyfowa praca. Na szczęście Leszczyński nie zamyka się jedynie w Afryce, ale opowieści osadza w szerszym kontekście. Wskazuje na podobieństwa między Afryką, Azją czy Polską. Świetna jest Kenia i zjawisko jaboya (seks za usługi) aż chciałoby się, aby reporter wszedł głębiej w te środowisko. Pokazał przyczyny, konsekwencje takich zachowań. Przypuszczam, że część o Kenii jest najlepsza, gdyż poświecił jej dużo czasu przy swojej książce o HIV w Afryce. Cenna w tej książce jest perspektywa Leszczyńskiego. O ile wspomniani wcześniej pisarze bywali tylko okazjonalnie w...

Jacek | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Wstrząsająca.
Ta książka to poruszający obraz współczesnej Afryki. Opis kontynentu gdzie każdy posiada telefon komórkowy i jednocześnie wyrzuca ze społeczności osoby oskarżone o czary. To opis miejsc w których wielu ma dostęp do najnowocześniejszych technologii a w których zbiorowo gwałci się lesbijki by je "uzdrowić". To również opis miejsc w których równowartość 10 polskich groszy decyduje o życiu lub śmierci głodowej.
Autor w sposób bardzo przystępny i ciekawy - naprawdę ciężko oderwać się od kolejnych reportaży - prowadzi czytelnika po kontynencie który większość z nas zna tylko z filmów i o którym tak niewiele wiemy. Autor obala stereotypy o życiu w Afryce znane z filmów tv czy programów dokumentalnych Animal Planet. Pokazuje w swoich reportażach jak bardzo wyobrażenia Europejczyków są inne od codziennej rzeczywistości. I w konsekwencji dlaczego miliardy dolarów czy euro przekazywanych na pomoc humanitarną nie zmieniają obrazu współczesnej Afryki.
Warto zwrócić uwagę na...

Grieftain | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane, 2014
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

W Polsce uwielbiamy reportaże - bezapelacyjnie. Częściowo jest to zapewne wyrazem zachwytu nad zewnętrznym światem, naraz tak łatwo dostępnym po upadku żelaznej kurtyny i PRLu, gdy wszystkie te egzotyczne miejsca nagle znalazły się w naszym zasięgu. Ja choć jestem już z młodszej fali amatorów gatunku, niepamiętającej starego systemu, to jednak dzięki programowi edukacji, który chociaż na tym polu okazał się zaskakująco skuteczny, już mając kilkanaście lat poznawałem fragmenty wybitnych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego czy Arkadego Fiedlera. I chociaż nie wpisuję „podróże” w rubryczce zainteresowania w CV, jak czyni to duża część osób ze starszego pokolenia, to zawsze chętnie przysiądę nad tą formą literackiej wypowiedzi. Wielu polskich mistrzów niestety już wśród nas brakuje – ja jednak pragnę polecić wam ich godnego następcę.

Jestem sceptykiem, unikając bardziej zdecydowanego słowa, sporej części tak zwanej „pomocy humanitarnej”. Nie jest to miejsce, by tłumaczyć dlaczego, ale nawet...

PROczyliZA | 2013-07-31
Przeczytana: czerwiec 2013

Czy narzekałaś już dziś na życie w Polsce? Czy masz zły humor przez to, że na zmianę siąpi albo leje, albo praży? Zdenerwowały cię dziury w jezdni? Długo czekałeś w kolejce do lekarza? No pewnie, to wkurza. Mnie też. Ale po przeczytaniu "Dziękujemy za palenie" będę patrzeć na Polskę głównie jako na kraj, w którym z kranu leci woda (i to czysta), dzieci są zaszczepione, a nasza bieda jest dużo bardziej syta niż ta afrykańska. Nawet nasze komary milsze, bo nie roznoszą malarii.

10 reportaży o Afryce. Nie jest tajemniczo i egzotycznie. Denys Finch Hatton się nie pojawia. Za to każdy rozdział zgłębia jakiś problem afrykańskiej codzienności. Każdy zaskakuje i boli. Wyzysk, głód, przemoc, AIDS są w podtytule. Listę spraw poruszonych w książce można niestety bardzo długo ciągnąć: susza, malaria, brak opieki medycznej, slumsy, brak pracy, gwałty, korupcja, oskarżenia o czary, homofobia, nieprzynoszące efektu programy pomocowe... Nawet słonie mogą być problemem, gdy tratują twoje małe...

Prakseda Yerka | 2013-10-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo ciekawy zbiór reportaży o różnych problemach w Afryce. Adam Leszczyński dogłębnie bada zjawiska występujące w krajach czarnego lądu takie jak: uprawa i handel tytoniem, AIDS, kredyty, pomoc humanitarna, slumsy, czarownice i inne. Nie oskarża i nie stawia prostych diagnoz. Jest to próba zrozumienia zaistniałych sytacji z punktu widzenia mieszkańców, pomagających czy rządów. Poznajemy przyczyny gospodarcze i kulturowe wielu problemów, których my - europejczycy, nie jesteśmy w stanie samodzielnie pojąć.
Warto przeczytać.

Na stronie PAH jest dostępnawersja elektroniczna książki do pobrania za darmo.

DonProsto | 2017-06-22
Przeczytana: czerwiec 2017

Świetny reportaż omawiający tytułowe problemy Afryki. Wiele ciekawy spostrzeżeń które mnie zaskoczyły, ale pojawiły się też tezy które utwierdziły mnie we wcześniejszych przekonaniach. Niestety nie ma perspektyw na poprawę sytuacji w na czarnym lądzie, chyba, że mamy na myśli coraz gorsze prognozy. Przeludnienie i wyjałowienie ziemi to tykająca bomba, która prędzej i czy później wybije 1/3 populację ziemi. I bardzo dobrze. Polecam książkę.

Yulunga | 2013-01-26
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Wspaniała książką opisująca Afrykę szczerze i przez to boleśnie. Jeśli ktoś chce zachować komfort psychiczny wynikający z ignorancji i niewiedzy to zdecydowanie nie powinien sięgać po tą książkę. W innym wypadku pozycja obowiązkowa dla poszerzenia świadomości;)

Bartek | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Przygnębiająca książka o ciężkim życiu Afrykanów, o ich mentalności (ciężkiej do zrozumienia dla ludzi Zachodu), o trudności z pomocą, etc Ale zdecydowanie warto. BTW: Z darmo na stronie http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/3/3967/najnowsza_publikacja_pah