Podbój świata po chińsku

Okładka książki Podbój świata po chińsku Heriberto Araújo, Juan Pablo Cardenal
Okładka książki Podbój świata po chińsku
Heriberto AraújoJuan Pablo Cardenal Wydawnictwo: Sonia Draga nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
La Cilensiosa Conquesta China
Sonia Draga
2012-10-17
2012-10-17
Ewa Morycińska-Dzius
Chiny XXI wiek społeczeństwo gospodarka rozwój środowisko reportaż

Okładka książki Nieuchronny podbój świata po chińsku Heriberto Araújo, Juan Pablo Cardenal
Nieuchronny po... Heriberto Araújo, J...
Okładka książki Podbój świata po chińsku Heriberto Araújo, Juan Pablo Cardenal
Podbój świata ... Heriberto Araújo, J...

Przede wszystkim to książka ważna, i zupełnie konieczna jeśli ktoś interesuje się i próbuje zrozumieć geopolitykę i system zależności między państwami współczesnego świata. Wspaniale jest także odkryć, że dziennikarstwo śledcze na wysokim poziomie wciąż żyje i ma się świetnie.
Temat absolutnie fascynujący, od wpływów chińskich w Arktyce, przez cyberszpiegostwo, po tortury jednostek i zastraszanie całych państw. Jak to możliwe, że kraj, który nie przestrzega podstawowych praw człowieka jest członkiem i w zasadzie rządzi jak chce organizacjami mającymi dbać o przestrzeganie tych praw..? Takich pytań przewija się mnóstwo przy lekturze tej książki.

Wyobrażam sobie takiego anty-męża, który bije i gwałci swoją żonę. Ale jest też szefem jedynego zakładu pracy w wiosce. Jak ktoś z wioski indywidualnie próbuje tej żonie pomóc, to dostaje natychmiast wypowiedzenie albo karę finansową i nie ma za co kupować czegokolwiek. Chyba, że przeprosi. A jak ktoś podnosi ten temat publicznie, to mąż wtedy wrzeszczy, że to ich sprawa prywatna i nikomu nie wolno się wtrącać, bo to byłby atak na ich rodzinę... Poza tym przecież karmi żonę, więc chroni ją przed biedą i głodem. Żona co prawda czasem próbuje coś tam sama mówić w swojej obronie albo skarżyć się do innych na męża, ale dostaje wtedy po mordzie raz czy dwa i jest spokój.
A najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mąż ma coraz większą władzę nad żoną i wioską, bo wszyscy w wiosce tak bardzo chcą kupować i mieć coraz więcej, że są w stanie coraz częściej przymykać oko na poczynania męża wobec żony i innych; aż w końcu zupelnie nic już zdają się nie widzieć. Włącznie z radą starszych mającą skąd innąd dbać o brak przemocy w rodzinach w wiosce. O ironio. Byle tylko ten mąż nie zakręcił kurka. Szczególnie gdy do wioski nadciąga jakikolwiek Kryzys. I w sumie to przecież ten 'mąż' nie jest taki zły. Ma przecież ładny garnitur i czasem nawet się uśmiecha...

Przerażające. Koniecznie do przeczytania. Żałuję tylko, że nie ma (mam nadzieję JESZCZE) kolejnej części, obejmującej wydarzenia z ostatnich lat, o pandemii wywołanej Covidem, Rosji, Tajwanie, aktualnych statusach inwestycji w Arktyce, cyberbezpieczeństwie versus AI i ChatGPT, o Liu Xiaobo i ostatnich latach jego życia... mnóstwo pytań!

Książka dobra. W sumie miała wszystko co powinna mieć taką pozycja, no ale, właśnie. Jednak czegoś zabrakło. Spodobał mi się rozdział o szpiegostwie internetowym. Pozostałe były ciekawe, ale jakoś mnie nie zachwyciły. Jest to jednak ważna pozycja, bo mimo ukazywania jak to Chiny już teraz wyprzedziły USA pod względem bogactwa, jest to kraj bardziej przypominający stara kobietę przemieniona w Photoshopie na ponętną 20-latkę. Chiny były, są i będą niebezpieczne. Teraz wyobraźmy sobie jak świat może wyglądać po zmianie lifestyle'u z "amerykańskiego" na chiński. Przeraża mnie to. Jednak należy też oddać sprawiedliwość Chinom. Zdyscyplinowanie, cierpliwość, ciężka praca, mądrość i inteligencja. Te cechy sprawiły, że rozgrywają świat jak chcą. Oczywiście nikt nie zna przyszłości i może okazać się, że światową potęgą gospodarczą zostanie np. Estonia. Fakt faktem, nie broniąc Chin, stwierdzam, że każdy kraj inspirujący na imperium zachowywał się lub zachowuje jak oni(np. atak USA na Irak i Afganistan oraz destabilizacja Bliskiego Wschodu). Wracając do meritum, książka ciekawa, ale uważam, że każdy w niej znajdzie coś dla siebie.

Trochę zawiodłem się na tej książce. Nastawiałem się na typowe opisywanie ekspansji Chin na świecie i faktycznie część rozdziałów (w tym zwłaszcza początek) skupia się na tym. Później jednak książka zaczyna poruszać tematykę losu dysydentów, sekty Falun Gong, próby postawienia byłych władców CHRL przed sądem hiszpańskim itp. Z jednej strony pokazuje to czego można spodziewać się po CHRL, ale z drugiej spodziewałem się więcej w temacie ekspansji ekonomicznej i wojskowej. Ostatecznie na tym etapie tytułowy podbór możliwy jest właśnie w tych dwóch dziedzinach, a chętnych na przyjmowanie ustroju i obyczajów panujących w CHRL trzeba ze świecą szukać.

Miałem przyjemność pracować po 12-14 h przez pół roku bez wolnych dni i to nie nazywa się pragmatyzm czy rozwój przez prace tylko niewolnictwo. Chiny z swoim obozami pracy nigdy nie powinny mieć prawa być w ONZ czy WHO no ale polityka rządzi się swoimi prawami. Książka napisana bardzo fajnym językiem. Autorzy poświęcili wiele krwi i potu by przedstawić Chiński model zarządzania.

To co dla Zachodu było klęską dla Wschodu stało się odrodzeniem. Światowy kryzys nie dotknął gospodarki Chin dzięki kontrolowanemu systemowi finansowemu. Co prawda i bez tego wcześniej czy później Chiny stawały by się powoli światowym hegemonem, jednak ten element stał się bodźcem do rozpoczęcia szybkiego pozyskiwania rynków światowych, szczególnie zaś w strefie afrykańskiej, wschodnioazjatyckiej czy latynoamerykańskiej. Dziś wzrastające wpływy tego azjatyckiego państwa powodują stopniowy podbój świata.

Autorzy przybliżają nam charakter tej ekspansji szczególnie w krajach rozwijających się, podróżując i obserwując, jak Chińczycy załatwiają swoje interesy.
Na mapie eksploracyjnej Chińskiego Smoka znajdują się dziś m.in:
-Sudan, bo przecież tak dużej chińskiej populacji trudno wyżywić się przy ograniczonych zasobach własnych, a do tego mogą czerpać ze złóż ropy naftowej inwestując własne środki w wydobycie.
-Mozambik, gdzie budują od podstaw infrastrukturę tego kraju dając również pracę własnym ludziom a przede wszystkim zysk chińskim firmom.
-Angola, która podnosi się po prawie 30-letniej wojnie jest dobrym miejscem na inwestycję w odbudowę kraju.
-Iran, dzięki politycznej izolacji z powodu programu nuklearnego został odcięty od inwestorów Zachodnich, a to dało miejsce dla firm chińskich.
-Peru zostało zawładnięte przez firmę górniczą.
-Birma - tu azjatycki gigant ma kopalnie złota i jadeitu i całkowicie kontroluje ten biznes.
a do tego Kuba, Wenezuela, Pakistan oraz mnóstwo inwestycji rozsianych po całym świecie.
Niestety chińskie inwestycje najczęściej pociągają za sobą nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym oraz społecznym danego rejonu. Tak sie dzieje przy budowie zapory wodnej na Nilu służącej do wytwarzania energii elektrycznej czy wycinaniu lasów, gdzie zachłanność na drewno robi coraz większe spustoszenie w Mozambiku, Birmie i na Syberii.
Gdziekolwiek pojawiają się chińscy inwestorzy tam dochodzi do tak głębokiego drążenia i wypłukiwania regionów z ich dóbr naturalnych, niszczenia środowiska, czy życia społecznego, że nazywanie Chin buldożerem nie będzie wcale przesadzone. Wyzysk pracowników, korupcja, namnażanie zysków i pozyskiwanie dóbr oraz żywności to główne elementy działalności Pekinu na terenach objętych swym inwestycyjnym panowaniem. Wygląda to na pożeranie świata przez do tej pory mało liczący się naród, zamknięty na inne cywilizacje, a jednak potrafiący dobrze odnaleźć się w świecie, który wydawać by się można, bardziej podporządkowany przez Zachód teraz oddaje się we władanie nowemu.

"Im Chiny będą potężniejsze, tym bardziej agresywnie się zaczną zachowywać" Ale takie stwierdzenie nie może przecież dziwić. Tak samo jak dziś juz nie może dziwić pozycja Chin w świecie.

Chińczycy ciągle trzymają się mocno

Chińczycy ciągle trzymają się mocno

Książka zwiększyła moja wiedzę dotycząca offshore i prania pieniędzy. wciąga. mogę polecić

Ciekawie ciekawie

Ciekawie ciekawie

Znakomita książka, która pokazuje wpływy Chin we współczesnym świecie. Książka jest świetnie napisana, doskonałe dziennikarstwo.

• Chiny
  • Geopolityka i stosunki mnar
  • Podróże
  • O Chinach
  • Różne
  • Ekonomia / Finanse / Inwestowanie

Dodaj cytat z książki Podbój świata po chińsku