Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu.

Okładka książki Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu. James Rickards
Okładka książki Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu.
James Rickards Wydawnictwo: Helion popularnonaukowa
2012-09-19
2011-11-10
Michał Lipa
Ekonomia Finanse Waluty Gospodarka

Przeczytana dosyć dawno (jak była nowością na rynku),ale pamiętam, że wywarła na mnie spore, pozytywne wrażenie. Oceniam na podstawie tego wspomnienia, choć nie pamiętam już dobrze szczegółów treści, chciałabym do niej jeszcze kiedyś wrócić.

Bogato ilustrowana (krzykliwa) okładka jest myląca.

Bogato ilustrowana (krzykliwa) okładka jest myląca.

Ciekawa pozycja, mnóstwo praktycznych case'ów.

Ciekawa pozycja, mnóstwo praktycznych case'ów.

książka napisana przez fachowca ale też sprawnego literata, czyta się lekko, jest przystępna i ciekawa. niepokoi pesymizm i brak dystansu, mam wrażenie, że autor nie dostrzega dynamiki zmian i postępu w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych w szczególności w polityce monetarnej.

Lekcja z historii ekonomii, czyli jej przeszłości, nawiązanie do teraźniejszości, czyli bieżących kryzysów, oraz do tego co może nadejść. Bardzo ciekawe.

Książka z początku zdawała mi się jedną z wielu krytyk obecnego systemu finansowego.

Na szczęście z kolejnymi rozdziałami przekonała mnie, że zajmuje szczególną pozycję ze względu na trafne diagnozy i brak zbędnego rozwlekania na setkach stron i zgrabnego przedstawienia teorii tj. złożoności, malejącego dochodu krańcowego, krzywej spadku potęgowego, ekonomii behawioralnej etc.
Ostatnie rozdziały dotyczą roli złota w systemie, w których autor porusza wiele ewentualnych problemów związanych z przywróceniem złota jako wyznacznika wartości jak i warianty rozpadu obecnego systemu finansowego z globalną katastrofą włącznie.

Książka idealna dla tych, którzy chcą zrozumieć na czym polega spór o politykę FEDu związaną z ilościowym luzowaniem (QE - Quantitative Easing),zerowych stóp procentowych (czy też ujemnych),spirali inflacji i deflacji, systemu prawa ciągnienia (SDR) w MFW, roli banków centralnych, hedgingu, derywatów i obligacji jako broni obosiecznej w trwającej wojnie walutowej.

Zamieszczona na LC nota z okładki dobrze prezentuje zakres tematyczny tej publikacji.

Podczas lektury miałem nieodparte przekonanie, że historia jedzie na solidnym dopalaczu. "Wojny walutowe" zostały wydane w 2011 r. a mimo to odniosłem wrażenie, że przeczytałem opracowanie sprzed dekady.

Sądzę, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, której nie wystarczają informacje i ich interpretacje (wiem, to już banalne stwierdzenie) serwowane przez główne media.
Jest to też dobry punkt wyjścia do poszerzania wiedzy na temat roli pieniądza w ogóle, a we współczesnym świecie szczególnie.

Biorąc pod uwagę możliwe scenariusze rozwoju sytuacji, które proponuje autor, wydarzenia na świecie, które miały miejsce od czasu publikacji książki i ich prawdopodobny kierunek, całkiem możliwe, że najlepsze inwestycje jakie można poczynić to
(choć zabrzmi to nieco paranoicznie...):

- upłynnienie własnych pasywów i zapakowanie się w złote/srebrne bulionówki;
- regularne wizyty na strzelnicy;
- porządny kurs survivalu.

Możliwe jednak, że elity finansowe ockną się z tej jazdy w dół.
Wtedy cóż... zyskamy przestrzeń wolną od gratów, lepszą kondycję i oszczędności na spokojną jesień życia :)

ksiazka RICKARDSA jest intrygująca,napisana ciekawie jezykiem nie obarczonym nadmiarem ekonomicznych terminow .Stad nietrudna do zrozumienia.MAoim zdaniem uzyska sie pełnie obrazu czytając w nieduzej odleglosci czasowej "Zloty spisek "LIPSA oraz ktoras z ksiazek KYOSAKIEGO np' Przepowiednia bogatego ojca"jest kilka przemyslen łaczacych te 3 książki .Jest to o tyle ciekawe ze ci 3 autorzy nie znają się i nie pozostają pod swoim wplywem.Wiec niezaleznie od siebie doszli do kilkupodobnych wniosków :
1 upadek gospodarki USA jest bliski
2.dewaluacja dolara jest faktem a jego upadek kwestią czasu
3 proby zastapienia waluty wiodacej swiata czyli dolara przez franka szwajc euro juana chinskiego czy rubla sa podejmowane i kiedys sie udadza
4.nowy lider finansowy sie wyłoni Chiny UNIA EUROPEJSKA kraje BRIC?

plus wiele pajonujacych rozgrywek z dewaluacjami wlasnych walut w przeszlosci.
Ksiazka bardzo pozytecznadla ludzi ktorzy chca rozumiec czesc ekonomiczna dziennika telewizyjnego ;-)cel minimum

Daje dużo do myślenia.

Daje dużo do myślenia.

Co nas czeka w niedalekiej przyszłości - wojna "na pieniądze". Czy może już się zaczęła? Czy dolar jest wstanie przetrwać zawirowania na rynkach światowych? Jaka jest rola dolara oraz FED-u w gospodarce światowej? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszej książce. Ciekawie zestawienie ostatnich stu lata oraz tego w jaki sposób wywołane zostały kryzysy gospodarcze i jakie były następstwa.

• Ekonomia
  • Inwestowanie

Dodaj cytat z książki Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu.