Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu.

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Helion
Currency Wars. The Making of the Next Global Crisis
Ekonomia, Finanse, Waluty, Gospodarka
popularnonaukowa
hanys

Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu Czy dolar, będący od wielu dekad walutą rezerwową świata, może w ciągu kilkunastu najbliższych lat stracić ten status na rzecz innej waluty, na przykład chińskiego juana? Co oznacza dla świata postępująca dewaluacja dolara? Czy majaczące w oddali widmo powrotu do parytetu złota - reżimu, w którym wartość waluty uzależniona jest od rezerw tego kruszcu w poszczególnych krajach - stanie się rzeczywistością? W jaki sposób globalizacja, topniejące zasoby surowcowe, deflacja z jednej oraz inflacja z drugiej strony, a także wewnętrzne kłopoty monetarne i fiskalne poszczególnych krajów wpływają na kursy wymiany walut, a w konsekwencji na wzrost gospodarczy? Czy na świecie naprawdę wybuchła już kolejna wojna walutowa? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce James Rickards. W zrozumiały sposób opisuje skomplikowane zależności, występujące na globalnym rynku finansowym, a w szczególności walutowym. W oparciu o fakty, analizy historyczne i nowoczesną symulację przeprowadzoną w jednym z tajnych obiektów badawczych w USA rozprawia się z obiegowymi opiniami oraz medialnym i politycznym żargonem w świecie międzynarodowych stosunków finansowych. Niczym w teatrze wystawia przedstawienie, w którym aktorami są rządy wszystkich rozwiniętych i rozwijających się krajów świata. Czytelnik po zapoznaniu się ze schematem funkcjonowania globalnego rynku walutowego sam odkryje, że nie ma uniwersalnego leku na obecne i potencjalne bolączki walutowe świata, ponieważ gospodarki prawie wszystkich krajów tworzą obecnie system naczyń połączonych. A zatem celowa dewaluacja jednej waluty, mająca na celu pobudzenie eksportu, oddziałuje negatywnie na importerów, którzy zmniejszają wielkość zamówień i bezpośrednio spowalniają gospodarkę partnerów zagranicznych. I choć zagranica dysponuje większą siłą nabywczą, staje się realnie biedniejsza. Są to podstawy makroekonomii, które Rickards upraszcza na tyle, by umożliwić nam zrozumienie i samodzielne formułowanie wniosków na temat kondycji czy przyszłej autonomii naszej rodzimej waluty. Dzięki lekturze Wojen Walutowych dowiesz się: dlaczego świat na dolarze stoi i czego obawiają się Amerykanie; czym jest dewaluacja i dlaczego stanowi broń obosieczną w walce z kryzysem gospodarczym; czym jest reżim złota i jakie niesie skutki dla wartości walut krajowych; jak panaceum na problemy gospodarcze w jednym kraju może zaszkodzić gospodarkom innych krajów; jaki wpływ na globalną politykę walutową mają Chiny, Indie, Rosja, Brazylia i inne kraje rozwijające się. Pieniądzu! Do boju!

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2012

źródło okładki: helion.pl

JanekGalt | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Zamieszczona na LC nota z okładki dobrze prezentuje zakres tematyczny tej publikacji.

Podczas lektury miałem nieodparte przekonanie, że historia jedzie na solidnym dopalaczu. "Wojny walutowe" zostały wydane w 2011 r. a mimo to odniosłem wrażenie, że przeczytałem opracowanie sprzed dekady.

Sądzę, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, której nie wystarczają informacje i ich interpretacje (wiem, to już banalne stwierdzenie) serwowane przez główne media.
Jest to też dobry punkt wyjścia do poszerzania wiedzy na temat roli pieniądza w ogóle, a we współczesnym świecie szczególnie.

Biorąc pod uwagę możliwe scenariusze rozwoju sytuacji, które proponuje autor, wydarzenia na świecie, które miały miejsce od czasu publikacji książki i ich prawdopodobny kierunek, całkiem możliwe, że najlepsze inwestycje jakie można poczynić to
(choć zabrzmi to nieco paranoicznie...):

- upłynnienie własnych pasywów i zapakowanie się w złote/srebrne bulionówki;
- regularne wizyty na strzelnicy;
-...

Maciej Zawód-Inwestor | 2017-06-24
Na półkach: Inwestowanie, Przeczytane

„Wojny walutowe” – to książka, która może wywrócić do góry nogami sposób patrzenia na świat niejednego czytelnika. Osoby, które nie interesowały się do tej pory geopolityką finansową, mogą naprawdę przeżyć duży szok wgłębiając się w tą pozycję. Jeżeli James Rickards ma rację (a w swoim dziele przytacza niezbite dowody na to, że ma) i wielkimi krokami zbliża się do nas kolejny globalny kryzys finansowy o niespotykanych dotąd rozmiarach, to wielu ludzi na świecie mogą czekać ciężkie czasy. Na szczęście w nieszczęściu, każdy kto jest tego świadomy może się odpowiednio przygotować, aby w momencie krachu środka płatniczego zamortyzować upadek miękką poduszką, w postaci portfela aktywów materialnych.

Autor w swojej publikacji dokładnie przekazuje czytelnikowi historię światowej waluty jaką jest jeszcze dolar amerykański. Wyjaśnia w jaki sposób doszło do tego, że dolar stracił całkowicie wiarygodność w oczach świata i udowadnia, że nieuniknione jest, aby stracił również swoją dominującą...

AWARO | 2014-08-04

ksiazka RICKARDSA jest intrygująca,napisana ciekawie jezykiem nie obarczonym nadmiarem ekonomicznych terminow .Stad nietrudna do zrozumienia.MAoim zdaniem uzyska sie pełnie obrazu czytając w nieduzej odleglosci czasowej "Zloty spisek "LIPSA oraz ktoras z ksiazek KYOSAKIEGO np' Przepowiednia bogatego ojca"jest kilka przemyslen łaczacych te 3 książki .Jest to o tyle ciekawe ze ci 3 autorzy nie znają się i nie pozostają pod swoim wplywem.Wiec niezaleznie od siebie doszli do kilkupodobnych wniosków :
1 upadek gospodarki USA jest bliski
2.dewaluacja dolara jest faktem a jego upadek kwestią czasu
3 proby zastapienia waluty wiodacej swiata czyli dolara przez franka szwajc euro juana chinskiego czy rubla sa podejmowane i kiedys sie udadza
4.nowy lider finansowy sie wyłoni Chiny UNIA EUROPEJSKA kraje BRIC?

plus wiele pajonujacych rozgrywek z dewaluacjami wlasnych walut w przeszlosci.
Ksiazka bardzo pozytecznadla ludzi ktorzy chca rozumiec czesc ekonomiczna dziennika telewizyjnego ;-)cel...

Łukasz Lelonek | 2015-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Książka z początku zdawała mi się jedną z wielu krytyk obecnego systemu finansowego.

Na szczęście z kolejnymi rozdziałami przekonała mnie, że zajmuje szczególną pozycję ze względu na trafne diagnozy i brak zbędnego rozwlekania na setkach stron i zgrabnego przedstawienia teorii tj. złożoności, malejącego dochodu krańcowego, krzywej spadku potęgowego, ekonomii behawioralnej etc.
Ostatnie rozdziały dotyczą roli złota w systemie, w których autor porusza wiele ewentualnych problemów związanych z przywróceniem złota jako wyznacznika wartości jak i warianty rozpadu obecnego systemu finansowego z globalną katastrofą włącznie.

Książka idealna dla tych, którzy chcą zrozumieć na czym polega spór o politykę FEDu związaną z ilościowym luzowaniem (QE - Quantitative Easing), zerowych stóp procentowych (czy też ujemnych), spirali inflacji i deflacji, systemu prawa ciągnienia (SDR) w MFW, roli banków centralnych, hedgingu, derywatów i obligacji jako broni obosiecznej w trwającej wojnie walutowej.

Damian | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Lekcja z historii ekonomii, czyli jej przeszłości, nawiązanie do teraźniejszości, czyli bieżących kryzysów, oraz do tego co może nadejść. Bardzo ciekawe.

Patton | 2013-04-25
Przeczytana: kwiecień 2013

Co nas czeka w niedalekiej przyszłości - wojna "na pieniądze". Czy może już się zaczęła? Czy dolar jest wstanie przetrwać zawirowania na rynkach światowych? Jaka jest rola dolara oraz FED-u w gospodarce światowej? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszej książce. Ciekawie zestawienie ostatnich stu lata oraz tego w jaki sposób wywołane zostały kryzysy gospodarcze i jakie były następstwa.

Novik | 2013-03-03
Przeczytana: 28 lutego 2013

Czas najwyższy nabyć kawałek ziemi nadający się pod uprawę czegokolwiek nadającego się do zjedzenia..

remix1313 | 2016-10-24

książka napisana przez fachowca ale też sprawnego literata, czyta się lekko, jest przystępna i ciekawa. niepokoi pesymizm i brak dystansu, mam wrażenie, że autor nie dostrzega dynamiki zmian i postępu w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych w szczególności w polityce monetarnej.

Kimer | 2017-04-20

Ciekawa pozycja, mnóstwo praktycznych case'ów.

danielklik1980 | 2014-01-31

Daje dużo do myślenia.