Nieuchronny podbój świata po chińsku

Tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius
Wydawnictwo: Sonia Draga
La imparable conquista china
literatura faktu

Nieuchronny podbój świata po chińsku to niezwykła książka, która pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób Chiny rzucają wyzwanie porządkowi świata. Autorzy podkreślają bardzo wyraźnie, że kraj ten buduje swoją potęgę, wykorzystując „czynnik kryzysu” atakujący nawet najlepiej funkcjonujące gospodarki Zachodu. Dla Chin „kryzys” oznacza jednak po prostu „okazję”. Działają więc w najróżniejszy sposób – kupują zarówno państwowe długi, jak i technologie czy firmy w stanie upadłości.
Plany budowy kopalni na Grenlandii, ekoprojekty w Norwegii czy ewentualna umowa o wolnym handlu z Islandią, prawdopodobnie przyszłym epicentrum logistycznym regionu Arktyki – oto geopolityczny cel Pekinu. Europejskie projekty chińskich firm są naprawdę rozmaite: od hoteli w stolicy Wielkiej Brytanii, poprzez firmy techniczne w Niemczech, aż do przedsiębiorstw winiarskich we francuskim Bordeaux.
Ekspansja Chin sięgnęła także Australii, która otworzyła bramy dla chińskiej elity w 2014 roku. Tamtejszy program migracyjny, nazwany „888” (w Chinach ta liczba się wiąże ze szczęściem i bogactwem), proponował prawo stałego pobytu w zamian za ważne inwestycje. Najciekawszym jednak, jak się zdaje, aspektem tej książki są stosunki łączące Chiny z Watykanem. Zostały zerwane ponad sześćdziesiąt lat temu, a dziś próbuje je odnowić papież Franciszek.
Jak będzie wyglądać przyszłość? Czy to Chiny dostosują się do reszty świata, czy może międzynarodowe społeczeństwo dostosuje się do Chin?

Juan Pablo Cardenal i Heriberto Araújo, hiszpańscy dziennikarze, korespondenci prasowi w Azji i autorzy książki Podbój świata po chińsku, powracają z drugą publikacją odsłaniającą kulisy rozprzestrzeniania się wpływów Chin na świecie.

W książce Nieuchronny podbój świata po chińsku autorzy prowadzą czytelnika fascynującą trasą, którą rozpoczynają śladami trzech tysięcy chińskich robotników, wędrujących na Grenlandię w poszukiwaniu cennych zasobów naturalnych Arktyki. Finał tej podróży stanowi zaś gigantyczne oszustwo na Wall Street.
Hiszpańscy reporterzy w swojej książce podjęli różnorodne tematy: od strategii obronnych chińskich milionerów i zawiłych działań dyplomacji Wielkiej Brytanii, przez budowę gigantycznej infrastruktury w Kanadzie i trudne stosunki z Watykanem, aż po opór społeczny wewnątrz kraju i poza nim i zwycięstwo cyberszpiegostwa przemysłowego. Dzięki temu udało im się stworzyć publikację o szczególnej wartości – przekazującą ogromną wiedzę zdobytą przez autorów podczas podróży po całym świecie.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

To co dla Zachodu było klęską dla Wschodu stało się odrodzeniem. Światowy kryzys nie dotknął gospodarki Chin dzięki kontrolowanemu systemowi finansowemu. Co prawda i bez tego wcześniej czy później Chiny stawały by się powoli światowym hegemonem, jednak ten element stał się bodźcem do rozpoczęcia szybkiego pozyskiwania rynków światowych, szczególnie zaś w strefie afrykańskiej, wschodnioazjatyckiej czy latynoamerykańskiej. Dziś wzrastające wpływy tego azjatyckiego państwa powodują stopniowy podbój świata.

Autorzy przybliżają nam charakter tej ekspansji szczególnie w krajach rozwijających się, podróżując i obserwując, jak Chińczycy załatwiają swoje interesy.
Na mapie eksploracyjnej Chińskiego Smoka znajdują się dziś m.in:
-Sudan, bo przecież tak dużej chińskiej populacji trudno wyżywić się przy ograniczonych zasobach własnych, a do tego mogą czerpać ze złóż ropy naftowej inwestując własne środki w wydobycie.
-Mozambik, gdzie budują od podstaw infrastrukturę tego kraju dając...

fright | 2017-09-16

Miałem przyjemność pracować po 12-14 h przez pół roku bez wolnych dni i to nie nazywa się pragmatyzm czy rozwój przez prace tylko niewolnictwo. Chiny z swoim obozami pracy nigdy nie powinny mieć prawa być w ONZ czy WHO no ale polityka rządzi się swoimi prawami. Książka napisana bardzo fajnym językiem. Autorzy poświęcili wiele krwi i potu by przedstawić Chiński model zarządzania.

Piotr | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 14 marca 2017

Chińczycy ciągle trzymają się mocno

beciapac89 | 2017-05-08
tomoe | 2017-04-30